Moitit yksittäisiin sanoihin puuttumista. Oletko todella näin tyhmä, ettet tiedä JOKAISELLA SANALLA ON MERKITYSTÄ?
Riikka Purra - haloo
17
159
Vastaukset
- Anonyymi
Pitää olla melkoinen änkyrä vasemmalta, jos tuon heikkolaatuisen ilmaisun käsittää väärin.
Monta vuotta henkilö kasvanut ja asunut pakolaisleirillä niin missä hän olisi oppinut lukemaan ja kirjoittamaan? Ei se ole sen henkilön vika, ne olosuhteet ovat sellaiset ja pakomatkan alkaessa äiti ei osaa itsekkään ko. taitoja.
Hänet käy sitten vasemman laidan henkilö valitsemassa suomeen. Täälä hän ei omaksu kieltä vaan syrjäytyy ja on helppo luiskahtaa vääriin toimiin.
Hän on se heikkolaatuinen tulokas.
Kehittyneeseen yhteiskuntaan pitää valita pakolaisista se jolla on edellytyksiä sulautua paikalliseen väestöön. Ei vaan oppia äänestämään oikeaa puoluetta.- Anonyymi
Oikeistoänkyröiden iskusanasta kyse, ei vasemmiston. Kuinka teillä on suunnat noin sekaisin? Ja sitten selitellään - onpa fiksua ja ylinäppärää perusvempuloimista taas...
- Anonyymi
Oletko aloittaja noin helekutin tyhmä. Mistä ihmeestä löydettäs sulle kaveriksi yhtä tyhmä.. Putin kaiketi kävis sulle.
- Anonyymi
Keskity sinä vaan palikkaleikkeihin ja umpimölinään.
- Anonyymi
Jokaisella idioottimaisella aloituksella on myös merkitys.
- Anonyymi
Persujen viksut älähdykset puhuvat puolestaan.
- Anonyymi
Kuten palstalla näkyy.
- Anonyymi
sanat voidaan tulkita monella tapaa , jäitkö luokallesi heikko lahjainen 🤣
- Anonyymi
Opettele itse yhdessanat, tekonaurukuupo.
- Anonyymi
Kieli on vallankäytön väline, Sen avulla tehdään asioita Tehdään tulkintoja, tuotetaan merkityksiä, kieli on myös ajattelun väline, Jollei saa äidinkieltään haltuunsa ei opi ajattelemaan. Jollei lue kirjoja sanavarasto jää suppeaksi ja vaikeimpien tekstien ymmärtäminen käy vaikeaksi. Tällä palstalla monella on olematon äidinkielen taito ja logiikan puute kirjoituksissa. Ei siis ihme että Persujen yksinkertaistetut totuudet ovat menneet läpi.
- Anonyymi
Heko. Sulla ei ainakaan sanavarasto koostu muusta kuin persu, orpopurra, fasisti, homo jne. Ja valehtelu ja tietämättömyys asioista on sun juttu putinisti punikki.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heko. Sulla ei ainakaan sanavarasto koostu muusta kuin persu, orpopurra, fasisti, homo jne. Ja valehtelu ja tietämättömyys asioista on sun juttu putinisti punikki.
Nimittelyyn pystyy lapsikin!
- Anonyymi
Kyllähän ykkösministeri ja laatupuoluejohtaja Riikka Jätesäkki tietää ihan tasan tarkkaan, että yksittäisiin sanoihin suhtaudutaan suorastaan hysteerisesti niissä persupiireissä, joiden iskusanoja ne ovat. Tähänhän äärioikeistopuoleen syyskampanjassaan juuri pyritäänkin: puhuttelemaan omaa häviävää kannattajakuntaa.
- Anonyymi
Sanat ovat tekoja. Pian äärioikeistolaiset järjestävät verilöylyn suomessa? Avoin valtakirja on saatu.
- Anonyymi
Sanat ovat tekoja, hallituspuolueen johdon ideologiset avainsanat vallankäyttöä ja vaikuttamista.
Mielenkiintoista että puoluejohto ei ole tietävinäänkään moisesta.
Turkkilan vempuliko persujen ovelan syyskampanjan lanseerasi? Tuskin Korjaussarja ja Jätesäkki sattumalta alkoivat horista lomilta päästyään. - Anonyymi
Eiköhän Purrrrra takonut viimeiset teesinsä persujen uppoavaan hautapaasiin.
Keskisarjan (alasarja oikeesti) typerien väittämien hyväksyminen Ylen aamuohjelmassa oli viimeinen niitti politiikan "isossa sarjassa". Se on alamäkeä nyt! - Anonyymi
Puoluetoimistosta ohjeistetaan näitä pahastujia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4483099Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372275- 1352132
Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel291624Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71465Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081344Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1631305- 81096
- 571076
- 37805