Vähän hölmö otsikko, mutta ihan lukemisen arvoinen juttu. "Matias Turkkila on mystifioitu perussuomalainen"
Jutussa jopa sivutaan aihetta joka muuten on YLE:llä ollut kiellettyjen uutisten joukossa, nimittäin sitä että SDP:n moskovassa kasvaneen afgaanin. Razmyarin isän toimineen merkittävänä kommunistipoliitikkona Neuvostoliiton miehittämässä Afganistanissa.
"Nyt tytär-Razmyar puuhailee politiikkaa, joka näyttää ikävällä tavalla olevan Suomen turvallisuuden kannalta kielteistä, Turkkila kirjoitti."
https://yle.fi/a/74-20177630
Jutussa jopa sivutaan aihetta joka muuten on YLE:llä ollut kiellettyjen uutisten joukossa, nimittäin sitä että SDP:n moskovassa kasvaneen afgaanin. Razmyarin isän toimineen merkittävänä kommunistipoliitikkona Neuvostoliiton miehittämässä Afganistanissa.
"Nyt tytär-Razmyar puuhailee politiikkaa, joka näyttää ikävällä tavalla olevan Suomen turvallisuuden kannalta kielteistä, Turkkila kirjoitti."
https://yle.fi/a/74-20177630
Vastaukset 26
Vanhimmat
Miten sattuikin Yle löytämään kaksi persujen vihollista haastateltavakseen Soinin ja Jungerin? Joista jälkimmäinen on avoimesti diggaillut Kirsi Pihaa joka tunnetusti näkee natseja kaikkialla.
yhden puuduttavan tylsän haastattelun nähnyt jungerista missä lätisi enempi vähempi turhia pari tuntia vetäen maaliviivoilla jostain syystä vaipat vinoon alkaen töksähtelemään haastattelijalle. Käskien häntä unohtamaan vasemmisto oikeisto ajattelun tai luokittelun kun hetkä sitä ennen julistautui kokoomuksen vasemmistolaidan kannattajaksi. Joka ei suuremmalti oikeaa laitaa diggaile puhuen pehmeitä kokoomuksesta joka kokoaan eri mieltä olevat yhteen vaikka on selkeästi itse vahvasti vasemmalla
Taattua YLE laatua tässäkin tapauksessa. Tuo ns. "sopivien" haastateltavien ja asiantuntijoiden käyttö on punakone-YLE:n usein käyttämä keino.
Kiertopokaali Jungner on nykyään kokoomuslainen eli edusta persujen ylintä sekä ainoaa ystäväporukkaa.
Olen jo mennyt laskuissa sekaisin kuinka mones puolue Jungnerilla menossa. Aloittaa varmaan kohta kierroksen uudelleen eli palaa takaisin demariksi?
"Kirsi Pihan siipeen...eikä hirveesti niinku jaksa lässyttää tämmöstä jakavaa koska ei siinä ole mitään järkeä...Unohda tää oikeisto vasemmisto" https://www.youtube.com/watch?v=ngKs0-aLkZY 2:07-->
Kuten kaikki muutkin vassarimediat. Jotka nyt vuoronperään ampuu alas Purran ja Teemun sanomiset maahanmuuton tilastoihin liittyen koomisuuteen asti. Ilman tietenkään mahdollisuutta puolustautumiselle ihmisten toimesta joiden sanomisia alas ampuvat.
Yksi jakavimpia kokoomuslaisia eroon asti (Piha) Mikaelin rakentaessa yhteistyötä vasemmiston ja oikeiston välillä. Kunhan se on vasemmisto??
Mitäs sitä ap:lle muuta? Kukaan muu kun ei ole niin pihalla politiikasta kuin sinä, joka käytät kaiken valveilla olemasi ajan pskan jauhamiseen s24 palstoilla politiikasta mistä et mitään ymmärrä. Esim. edellisestä Junger edustaa kokoomuksen vasenta laitaa joiden suurin vihollinen on persut ja persumieliset kokoomuslaiset. Minkä takia se varmaan kokoomukseen takaisin houkuteltiin jotta "Kirsi Pihat" pääsee potkimaan Sammallahteja jne. puolueen kärkipaikoilta syrjään?
Kuka tulee Orpon tilalle, Häkkänen vai Valtonen? Sillä on valtaisa merkitys kokoomukselle.
Junger voi olla yksi niistä, joilla kokoomuksen vasenlaita yrittää saada oman edustajnsa puolueen johtoon? Sen varmistamiseksi mm. ettei kokoomus enää toista kertaa ota persuja omaan hallitukseensa. Sen verran antipatioita on näillä "Kirsi Pihoilla" persuja kohtaan.
Tuo on kyllä täysin totta. Tulee repimään puoletta aika pahasti kahtia tuleva puheenjohtaja kisa sitten aikoinaan noiden kahden välillä.
Se vähän riippuu onko Valtonen miten paljon vasemmalla? Häkkänen kun on niin oikealla kuin olla ja voi. Jatkaen puheenjohtajana jos sellaiseksi valitaan Orpon linjalla. Jonka paikalle pyrkii heti tilaisuuden siihen tullessa.
vasemmalla se orpokin oli. Siihen asti kun halla tuli ja pani oppositiossa kokoomuksen sen kakkospuolueeksi. Purran ollessa nyt pääministeri jos orpo ei olisi alkanut kalastelemaan persujen vesillä. Omien arvot puolueelleen joita käytti tekosyynä potkia halla persut oppositioon sipilän hallituksesta.
Ja Orpon oikea ja vasen käsi Mykkänen se vasta vihervasemmalle olinkin / onkin!
Ai, että vastasitkin itse!
Onko Keski-Pölhön sikalajutut nyt sitten Turkkilan tuunaamia ?
Persuista ei ole kun haittaa Suomelle ja suomalaisille. Kiitos mänttipäitten
sellainen on puolue on päässyt pesiytymään Suomeen ja hallituksseen !!!
Ei olisi ikinä voinut kuvitella, että jollekin puolueelle kelpaa
hallituskumppaniksi, mutta näköjään kelpaa, kun oma etu menee
Suomen edun edelle.
Et sitten kommentoinut itse aloitusta mitenkään suolsit vain tuota venäjämielistä antipersupropangaasi mikä ei liity itse aloitukseen mitenkään.
Kirjoititko tuon kaiken ja käytitkö leikkaa-liimaa (copy+paste) ominaisuutta?
Kiitos persujen hallituspaikasta kuuluu kokoomukselle ja tarkemmin Petteri Orpolle.
Marin vttuili Orpolle määrissä että pelasi sillä demarit ulos hallitusneuvotteluista kepujen heilutellessa keskaria matkalla hallitusvastuita pakoon oppositioon. Jäljelle jäädessä persut jotka edellämainituista syistä mm. sai hall.ohjelmaan lähes kaiken haluamansa sen lisäksi että ovi hallitukseen oli auki kun muita ei tarjolla ollut mutta.. Älä anna minun häiritä sinimusta ap jatka toki vaatimuksiasi siitä, että persut pitää saada hallituksesta ulos. Jotka tekee mamupolitiikan kiristyksiä teidän kainaloiden tuulettajien puolesta sinun saadessa oikeistohallituksen tilalle viherassarihallituksen. Joka tekee päinvastaista politiikkaa kuin mitä sinä kallonmittaaja ajat ja kannatat.
Kyllä se kiitos kuuluu Halla-aholle. Joka sai nostettua persut hallitukseen asti alennustilasta mihin Soini sinisineen puolueen jätti. Ennen kuin jättivät hukuttamansa laivan rottien tavalla etteivät menetä salkkujaan. Joita eivät olisi koskaan saaneet ilman Halla-aholaisia.
Eiköhän se kuulu ihan suomalaisille äänestäjillekin jotka vapaissa ja demokraattisessa (joo tiedän että äärivasemmisto ja antipersut vihaavat niitä) vaaleissa antoivat äänensä PS-poliitikoille?
goebbels 🤔
Jos joku ei ole vielä lukenut tuota YLE:n henkilökuvaa niin vahva suositus - kannattaa lukea. Tietty muistaa että tekijänä YLE....