Kadehdituin automerkki on ....

Anonyymi-ap

...eittämättä Mercedes-Benz. Toki komeamman identiteetin omaavia on niin Ferrari, Bugatti, Aston Martin, mutta niitä ei esiinny suomalaisessa naapuristossa tai kaupan parkkipaikoilla tasamaan tallaajien tunnistamiseksi saakka. Mersua sen sijaan löytyy jopa taksitolpilta, joten tähteä auton nokalla on opittu kateilemaan. Samaa indikoi myös se suunnaton Mersun mollaaminen ikinä Mersua omistaneilta niin Esson baarissa kuin myös foorumeilla kuten Suoli-kaksnelosessa. Aikoinaan Mersujen takalasissa oli teksti: "Maailma tarvitsee esikuvia" - mistä noita tarroja saisi nykyään?

27

541

    Vastaukset 27

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sääliksi käy niitä heikon itsetunnon omaavia ressukoita, jotka autolla yrittävät elämänlaatuaan parantaa. Mersun etumatka on kiritty umpeen jo 80-luvulla ja menty ohi oikealta ja vasemmalta. Nykyään laatu täyttä Scheißea ja hirvetiä rahareikiä.
      Eurooppalaisista autoista Dacia lienee kestävin nykyään. Ajo-ominaisuudet tai mukavuus ei kovin kummoista, joten ainut syy hankkia mersu lienee joku kaukaiseen nostalgiaan liittyvän mielikuvan epätoivoinen tavoittelu.

      • Anonyymi

        Niin..itsellä ollut noita perus diesel mersuja 2000 luvulta kylläkin,ihan hyviä ajaa mutta se....pikku vikoja mm:sähköjen kanssa ja ruoste tarttuu.Toki kaikki on yksilöllistä autojen kanssa vai mitä? nyt on alla audin diesel nelari farkku kuutos sarjaa..ajellu niin vähän etten voi kommentoida.Käytettynä ostettu mittarissa oli 53th ja rapeet saksan tuonti


      • Anonyymi

        Itseasiassa keskustelun aiheena oli ns. "kateuskerroin", eikä Mercedes-Benz'in tekninen etu- tai takamatka. Kyseinen kommentoija tekstillään todistaakin erinomaisesti sen kateilun olemassaolon. Vanha kansa osasi jo sanoa: "Sääliä saa ilmaiseksi, kateus pitää ansaita!"


      • Anonyymi

        Mikä Mercedes -malli sinulla on ollut, kun tuo laatu on ollut niin heikkoa?
        Työkaverilla on diesel farmari Mercedes 2007- malli, josta hän totesi, että taitaa merkki vaihtua, kun CR- temppuilee. Tosin autolla on ajettu 490000 km ilman ongelmia. Toivotin onnea paremman laadun perään haikailemisessa.


    • Anonyymi

      Saksassa mersu ei ole ollenkaan niin arvostettu kuin Suomessa. Audi ja BMW menevät kirkkaasti ohi.

      • Anonyymi

        35 vuotta on tullut elettyä, asuttua ja autoiltua täällä Saksassa. Väitettä: "Saksassa mersu ei ole ollenkaan niin arvostettu..." ei ole tullut täällä tunnistettua, mutta toki Suoli24'n anonyymi asiantuntija tietänee minua paremmin!


      • Anonyymi

        BMW on Saksassa surullisen kuuluisa "laadustaan". Kirkkaasti menee ohi korjaamokäyntien määrässä, varsinkin Plugarit.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        BMW on Saksassa surullisen kuuluisa "laadustaan". Kirkkaasti menee ohi korjaamokäyntien määrässä, varsinkin Plugarit.

        "BMW:ltä satojen tuhansien autojen takaisinkutsu – ”Ei saa jättää talojen lähelle”


    • Anonyymi

      Ammatti käytössä on aina vaan vähemmän mersuja.

    • Anonyymi

      Amerikassa yleisin taksi on Toyota Prius jostain syystä.

      • Anonyymi

        Totta, varsinkin New Yorkin kaduilla yleinen näky, kuten Mersun Smart.


    • Anonyymi

      Tuommone tuli ostettua kun ovat niin halpoja nykyisin , siis kakkosautoksi vain .pikavoittojen ahneuksissaan lie kusseet laatunsa ja maineensa , käsittämätön "kehitys" entiseltä laatumerkiltä .

    • Anonyymi

      Jaa no en tiedä, mutta jotain huomiota se näytti herättättävän, kun tuli hankittua mersu, ihan perus C kakssatanen diisseli, vanha ja halpa. Mutta kyllä siitä sitten useampikin naapuri on jotain tullut mainitsemaan. Ennen on ollut muun merkkisiä autoja, eikä ne ole mitään kommentteja kirvoittaneet.

      Eipä tuo sinänsä autona ole ollut mitenkään erityisen huono tai hyväkään verrattuna muihin. Ihan perus käyttöautona on toiminut eikä mitenkään pahemmin hajoillut. On tuolla jokapäiväiset ajot saanut ajeltua.

      • Anonyymi

        Sama kokemus. Edellisen uudehkon Mazda cx30 omistajana ei paljoa naapuria kiinnostanut autoni. Mutta, kun pihaan saapui AMG 4matic versio, niin sitä kateuden määrää ei voi sanoin kuvailla.
        Miksi aiemmat uudet autot eivät tehneet samaa (Toyota, Mazda, Volvo, BMW, Audi, jne.). Ei kukaan tullut kyselemään, että pääseekö noiden suluissa mainittujen kyytiin, nyt Mersun kohdalla useampi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sama kokemus. Edellisen uudehkon Mazda cx30 omistajana ei paljoa naapuria kiinnostanut autoni. Mutta, kun pihaan saapui AMG 4matic versio, niin sitä kateuden määrää ei voi sanoin kuvailla.
        Miksi aiemmat uudet autot eivät tehneet samaa (Toyota, Mazda, Volvo, BMW, Audi, jne.). Ei kukaan tullut kyselemään, että pääseekö noiden suluissa mainittujen kyytiin, nyt Mersun kohdalla useampi.

        Ai sitä kalliiden vikojen määrää. Sääliksi käy sua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai sitä kalliiden vikojen määrää. Sääliksi käy sua.

        Viiden vuoden päästä sen maksaa joku muu, jos noin on. Sitä ennen autossa on takuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai sitä kalliiden vikojen määrää. Sääliksi käy sua.

        Taas kateuskerroin toteutuu. Se mikä kenestäkin on kallista, korreloi henkilön talouden tilaa .


    • Anonyymi

      Minulla on ollut kaksi E-dieselmersua, joista ensimmäinen oli Berliinistä
      uudehkona - 35tuh. - itse haettu toinen oli farkku.
      On myönnettävä, että aktiiviaikoina merkkiin ei ollut varaa, koska
      perheellisellä oli muitakin rahanmenoja.
      Olin siis eläkeiän kynnyksellä.
      Täällä pääkaupunkilaisella pientaloalueella, musta auto ei aikanaan aiheut-
      tanut mitään haloota, koska kalliita autoja oli nurkissa riittämiin.
      Molemmat MB:t ovat olleet sellaisia, etteivät niistä ns. tavanomaiset osat
      rikkoudu, vaan yleensä jotkut kalliit korjattavat - lue ilmajouset ja ns. päästö-
      puoli.
      Puolitutut saattoivat kyllä kysyä, että miksi Mersu?!
      Olen ns. akateemisesti kouluttautunut, joten asiaa ei erityisemmin olisi kan-
      nattanut ihmetellä, sillä mitäänhän ei yleensä saa mukaansa.
      Autojen kylkiä sai aika usein maalauttaa, koska nämä edellä mainitut kateel-
      liset niitä ajankulukseen naarmuttivat. Kerran väännettin nokkatähtikin mut-
      kalle, ns. siistissä kaupunginosassa!
      Merkkihuollatin kyllä vuosittain ja n. 200.000 ajetut autot vietiin lähes käsistä, mutta säästin pikkuasioissa joita en vienyt Veholle edes näytille.
      Mukavia ajettavia molemmat, mutta nyt ei ole MB, vaan BMW 320e X-drive.
      Joku kysyy - enkö olekaan tyytyväinen?
      Autokäyttötarpeeni ovat kuitenkin sellaiset, ettei MB:llä ollut mitään sopivaa
      tähän rakoon tarjota.

      • Anonyymi

        Pyörälläkin voi liikkua, tai julkisilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pyörälläkin voi liikkua, tai julkisilla.

        Kyllä, jos on hyvät jalat eikä ole kantamuksia!


    • Anonyymi

      Huutokauppakeisari on mersumies, nyt takin lisäksi kaulassa kultainen Mersuriipus. Myös tavaraa säännöllisesti Akille kaupitteleva oululaismies on mersumies, ajaa nyt valkoisella diesel-Ceemelillä. Maakunnissa tiedetään mikä on paras.

      • Anonyymi

        Mersu on rumien miesten auto.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mersu on rumien miesten auto.

        Tämä kommentti vahvistaa kateuden totaalisen olemassaolon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mersu on rumien miesten auto.

        Mersu on shamppanja- sosialisti ( horo ) Sannankin valinta.


    • Anonyymi

      On ehkä Suomessa mutta ei Saksassa. Siellä Audi ja BMW ovat paljon arvostetumpia.

    • Anonyymi

      Aloittaja totesikin Mersun olevan Suomessa arvostetuin ja kadehdituin - ei puhunut mitään Saksasta tai Nigeriasta. USA'ssa jokatapauksessa Mercedes-Benz on kaikkein arvostetuin suuren yleisön piirissä, Suomen tapaan!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      210
      994
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      834
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      731
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      192
      708
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      65
      632
    6. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      556
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      45
      540
    8. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      513
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      503
    10. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      493
    Aihe