Kallis talvi edessä omakotitaloasujilla

Saa taas pohtia millä maksaa ylihintaiset sähkölaskut. Kaikkeen ei kelakaan anna tukea.
10319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Niin.
Mitä sitten pitää tehdä kun menot ylittää tulot?

Äänestä
  • Sitä en tiedä. Rikollisuus ei kannata, pahimmillaan vankila kutsuu sitten. Ainakin ulosottovelat lisääntyy.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Sitä en tiedä. Rikollisuus ei kannata, pahimmillaan vankila kutsuu sitten. Ainakin ulosottovelat lisääntyy.

    Jos ei tiedä mitä tehdä kun menot ylittää tulot, niin sitten ei todellakaan voi auttaa.

    Äänestä

  • Esa ja Eeva eivät olleet laiskoja. He olivat väsyneitä. Vähän katkeroituneita. Ja ennen kaikkea – fiksuja. He laskivat: "Jos työ ei tuo merkittävästi enemmän rahaa, aikaa tai ihmisarvoa, miksi ottaa se vastaan?"

    Ja ne kuuluisat "työt mitä kukaan ei halua"? Ne on siellä. Mutta kun koulutuksesi on media-alalta ja sinulla on selkävaivoja, niin on vähän vaikea hypätä rakennustyömaalle "näyttämään että kyllä suomalainenkin tekee duunia".

    Mutta näin tiivistettynä:

    Moni työpaikka ei houkuttele taloudellisesti tai inhimillisesti.
    Jotkut ei vaan saa töitä vaikka yrittääkin.
    Tukijärjestelmä rankaisee riskinotosta, jos työ loppuu.
    Itseluottamus murenee pitkässä työttömyydessä.
    Eivät kaikki sovi kaikkiin töihin. Eivätkä halua teeskennellä että sopivat.

    Äänestä

Jos ei ole varaa asua niin aina voi vaihtaa edullisempaan, täällä itkeminen ei auta! Täysjärkinen ihminen ymmärtää ettei ole pakko elää yli varojensa.

Äänestä
  • Parisuhde auttaa myös kunhan ottaa töissäkäyvän puolison.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Parisuhde auttaa myös kunhan ottaa töissäkäyvän puolison.

    Molempien pitää maksaa,ei siivellä eläjiä kauan katsella.

    Äänestä

  • Jos omistaa talon pieksämäellä tai muualla kasvukeskusten ulkopuolella niin sitä ei noin vain vaihdeta kun ei kauppa käy.

    Jos saa talonmyytyä niin ostaja voi myös haastaa sinut oikeuteen homeista jotka hän on kenties itse jo ehtinyt aiheuttaa.

    Korvausten lisäksi sinulle voi jäädä vielä velkaa maksettavaksi talosta.

    Vaihda sit halvempaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Jos omistaa talon pieksämäellä tai muualla kasvukeskusten ulkopuolella niin sitä ei noin vain vaihdeta kun ei kauppa käy.

    Jos saa talonmyytyä niin ostaja voi myös haastaa sinut oikeuteen homeista jotka hän on kenties itse jo ehtinyt aiheuttaa.

    Korvausten lisäksi sinulle voi jäädä vielä velkaa maksettavaksi talosta.

    Vaihda sit halvempaan.

    Vuokralla he ovat. Kelan asumistuki.

    Äänestä

Miksi ihmiset kuvittelevat että voivat elää yli varojensa?

Jos ei ole varaa omakotiasumiseen, niin ei pidä asua omakotitalossa!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Saa taas pohtia millä maksaa ylihintaiset sähkölaskut. Kaikkeen ei kelakaan anna tukea.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu