Henkilöstökonsultti/ Opteam, Selekta, Nordic?

Terve,

henkilöstövuokrausyrityksiin haetaan konsulttia ja myyntiä korostetaan kovasti...Myyntiä en jaksa kyllä koko päivää- kokeiltu on.

Millaista työ on oikeasti?

Onko kokemusta esim. Nordic, Selekta, Opteam?
105628
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kysymyksessä on franscahising-ketju missä jokainen toimipiste on itsenäinen yrittäjä. Eli riippuen paikkakunnasta voi arvailla kuinka ns henkilötyövoima kauppa käy.Tulosvastuullinen hommeli lienee eli jos ei kauppa käy niin monoa ja uutta tilalle. Ja pienemässä yr:ssä saluunan ovi käy tiukempaan.

Äänestä

mä oon ollu muutamassa vuokrafirmassa, ja myyntitöistä se ei ole siitä pahimmasta päästä. Ideahan on että pääset johonkin yritykseen sisään jolloin he ottavat vuokramiehensä aina sinulta. Eli alussa on pitää luukuttaa paljon, myöhemmin vähemmän. Rekrytointipuoli on ihan siedettävää, valikoit hakijoista täysjärkiset ja pidät sormet ristissä että ne menee duuniin ja hoitaa vielä hommansa. Vittumaisin (anteeksi kirosana) puoli on 24 h päivystys, eli kännykkä on aina mukana ja myös soi aina, jos pidät vaan virka-aikaan päällä saat vähemmän hilloa. Lykkyä tykö ja asennetta päälle!

Äänestä
  • Terve,

    kiitos vastauksista!

    Paikka taitaa olla minun- jos sen haluan...

    Miten palkkaus? Mitä on järkevää pyytää?

    Entä tuo "puhelinpäivystys" - miten korvataan(ko)?

    Olen kokeillut myyntiedustajan työtä eikä tod. mun juttu...Onko tämäkään...

    Äänestä

  • Hei kertokaa "kaikki" mitä tiedätte- uskallanko yrittää....

    Äänestä

Älä ainakaan mene Selektalle töihin!
Ihan sairas firma... tuttuni oli hetken ja sanoi että pahempaa yritystä ei ole koskaan ennen kohdannut.

Äänestä

Selektalla ovi käy tiuhaan ulos ja sisään. Kukaan ei ole pitkään. Päättele siitä kannattaako.

Äänestä

Selekta on ainakin heikoin yritys jossa vaihtuvuus on todella suurta. Kukaan joka on ollut missään tekemisissä Selektan kanssa ei sitä suosittele kenellekkään.

Äänestä

Selekta, Promesta, varsinais-Suomen apuvoima ja tekijä group on samaa. En voi mitään näistä suositella. Ikäviä juttuja liikkuu näiden omistajasta sekä tavasta toimia. Ilmeisesti jotenkin liittyy itäiseen naapuriin.

Äänestä

Selekta ja Promesta maksukyvyttömät. Saneeraus / Konkurssi tulossa.

Äänestä

Selekta ja Promesta edessä Saneeraus / Konkurssi. Samasta kassasta toimii kaiketi TekijäRent ja Varsinais-Suomen Apuvoima… varmaan omistaja Lyyski on kelvannut varat jemmaan itä naapuriin ja lyllertää jonkin kiven alle piiloon. Ehkä Ranskaan jonne on keplotellut omaisuutta. Siellä läski voi istua Nizzan talossaan ja odottaa noutajaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kymysys kirjoitti:

Terve,

henkilöstövuokrausyrityksiin haetaan konsulttia ja myyntiä korostetaan kovasti...Myyntiä en jaksa kyllä koko päivää- kokeiltu on.

Millaista työ on oikeasti?

Onko kokemusta esim. Nordic, Selekta, Opteam?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu