Kansanedustaja Veikko Vallin erosi puolueesta. Hyvä niin, Vallin esittänyt enenemässä määrin ”putinistisia” kommentteja.
Vallin väittää kuitenkin PS:n ”metsästysmielisten” henkilöiden olleen tärkein eron syy.
Tähän Mauri Peltokangas vastaa, että ”kannanhoidollisen metsästyksen kieltävät henkilöt ovat sulkaa päähänsä työtävää paskaa”.
MISSÄ ON PS:N TODELLINEN METSÄSTYSMYÖNTEISYYS?
•PS-poliitikko Arno WESTERHOLM kirjoitti metsästyksen ja lainsäädännön asiantuntijana 400 sivuisen METSÄSTYSKIRJAN https://www.suomenperusta.fi/julkaisu/metsastyskirja/ jota oma puoluejohto alkoi BLOKKAAMAAN jo ennen eduskuntavaaleja. Westerholmilla mm. ratkaisut suurpeto-ongelmaan.
•PS-eliitti blokkasi Westerholmin eduskuntavaaliehdokkuuden ensin Uuudellamaalla ja sitten Helsingissä.
•Westerholm kirjoitti hallintojohtaja Järvikareen pyynnöstä kirjaansa perustuvan hallitusneuvottelumuistion. Hallitusneuvotteluissa maa-ja metsätaloustyöryhmää johtanut Jenna Simula ei pyytänyt Westerholmia edes työryhmän kuultavaksi.
•PS-johto systemaattisen yhteistyökyvytön/haluton Westerholmin kanssa ja torpedoi Westerholmin yhteistyön myös ministeri Essayahin suhteen.
•Westerholm esitti Hämeenlinnan kokouksessa syyskuussa 2024 toimenpiteet koskien tulevaa Bernin kokousta. Jos Westerholmia olisi kuunneltu ei olisi POIKKEUSLUPIIN perustuvaa kannanhoidollista metsästystä vaan varsinkin sutta ja karhua pystyttäisiin metsästämään riittävällä teholla.
PELTOKANGAS raivostui Westerholmin puheesta Hämeenlinnan kokouksessa ja totesi, että: ”PS EI TULE EDISTÄMÄÄN YHTÄKÄÄN METSÄSTYSKIRJAN LAINSÄÄDÄNNÖLLISTÄ MUUTOSESITYSTÄ”! Tämän lupauksen Peltokangas todellakin piti!
Vihervasemmistolla on ollut helppoa koska oma puolue-eliitti SABOTOINUT Westerholmin työn koskien ratkaisuja suomalaisen ikiaikaisen metsästysperinteen palauttamiselle ja elvyttämiselle.
•PS-eliitti pelkää Westerholmin laajaa asiantuntemusta, TÄSSÄ SYY BLOKKIPOLITIIKKAAN https://www.arnowesterholm.fi/
KETKÄ OVAT PUOLUEEN ”METSÄSTYSMYÖNTEISET” JOHTOHENKILÖT JOIDEN TAKIA VALLIN EROSI?
MITEN PELTOKANGAS KEHTAA KAIKEN EDELLÄ OLEVAN JÄLKEEN ESIINTYÄ METSÄSTYKSEN PUOLUSTAJANA, KUN ITSE ON YKSI PAHIMMISTA ALAA KOSKEVISTA SABOTÖÖREISTÄ?!
PS PUOLUEENA TÄYSIN SEKAISIN!
Anonyymi-ap
7
129
Vastaukset
- Anonyymi
Kentän on aktivoiduttava!
- Anonyymi
Tekemään mitä? Olemaan samaa mieltä kokoomuslaisen luxuspunkkueliitin kanssa?
- Anonyymi
Veikko iskisi vanhana nyrkkeilymiehenä puliukko-Maurin kanveesiin jos haluaisi. Mauri on vaan niin säälittävä ettei Veikko pidä hänen sanomisiaan minään.
- Anonyymi
Vallin Veikko, minä, minä, minä
- Anonyymi
se nauttiin omaisuuksistaan hullu se on joka politiikassa ikänsä viintyy
- Anonyymi
Taas yksi persu jonka ainoa vihollinen on persut..
- Anonyymi
Popcornit esiin, Persu-show alkaa 😂.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?363894- 1003482
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim1103417- 773168
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m853149Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862825- 352610
- 692493
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se472479- 902196