KAUPPASÄÄNNÖT

Kun kaupassa on pitkä jono kassalla. Ja sitten tulee toinen kassa. Niin ei sieltä takaa loikita siihen kassalle. Vaan ihan järjestyksessä miten jonotetaan.
21633
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

No nyt on kyllä jo valivali.

Oispa elämä itselläkin yhtä tylsää.

1Äänestä
  • Ei oo tylsää. Mutta kun oli pirummoinen kushätä. Ja muutamat kärryllä pökkien hölskytti mun rakkoani. Ja tukki eteen😁

    Äänestä

Hieno keskustelun avaus. Mukavaa vaihtelua kryptoihin.

1Äänestä
  • No jep, Trumpinki WLFI listautu tänään, ni ihan kivaa vaihtelua jännitykselle :D

    Äänestä

LoikitaanPa. Elä kitise

Äänestä
  • Soosoo. Ei loikita.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Soosoo. Ei loikita.

    Mitä meinasit tehdä jos vähäsen loikin edes?

    Äänestä

Virrotlaiset ihmeissään kaupassa kun yks ohittaa ja toinen selittää suu vaahdossa jostain kryptoleikeistä.

3Äänestä


  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Noissa käy suoraan kryptot, eli hyväksyy kryptoja maksutapana:

    https://bittiraha.fi/bitcoin-maksupaikat-suomessa/

    https://bittiraha.fi/nettipalvelut/

    Ja tuolla on kartta missä käy maailmanlaajuisesti ainakin Bitcoin:
    https://btcmap.org/

    Toi Jyväskylän laskuvarjokerho kuulostaisi hyvältä. Kuolema on luonnollista, etenkin flunssaan kuoleminen. Ihmisiä on liikaa muutenkin. Korona oli iso testi tulevia kusetuksia, esim. Digivaaluuttaa, varten.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Toi Jyväskylän laskuvarjokerho kuulostaisi hyvältä. Kuolema on luonnollista, etenkin flunssaan kuoleminen. Ihmisiä on liikaa muutenkin. Korona oli iso testi tulevia kusetuksia, esim. Digivaaluuttaa, varten.

    Kryptot onneks on vastavoima digivaluutoille

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Toi Jyväskylän laskuvarjokerho kuulostaisi hyvältä. Kuolema on luonnollista, etenkin flunssaan kuoleminen. Ihmisiä on liikaa muutenkin. Korona oli iso testi tulevia kusetuksia, esim. Digivaaluuttaa, varten.

    Itse oon muutes hypänny kilometristä yksin.

    t.Aki

    Äänestä

Hullu akkatataksi kaahaa🤡

Äänestä

Jollain ei järki toimi jonossa nopeet syö hitaat. Tyhmä

Äänestä

No niin. Tuliko tästäkin nyt kryptoketju. Se siitä vaihtelusta.

2Äänestä
  • Joo riittää jo tuo kryptohömpötys

    3Äänestä

Jos jonossa on 6, pitääkö 3:n siirtyä viereiseen jonoon? Entä jos on 7, siirtyykö 3 vai 4? Huomioidaanko ostosten määrä, eli jos jonossa toisella on paljon ostoksia, saako 4/6 siirtyä toiseen jonoon? Jos viidennellä jonossa on toosi paljon ostoksia, olisko OK jos vain hän siirtyy toiseen jonoon? Miten huomioidaan se, joka on jo kassalla? Jos hänen ostoksensa on jo puoliksi piipattu, vähennetäänkö hänet siitä luvusta joka jaetaan kahdella? Entä jos vasta 1/4 piipattu? Miyen lasketaan ne jotka on jo laittanu tavarat hihnalle, ei kai niiden tarvitse vaihtaa jonoa? Entä jos ei halua vaihtaa jonoa? Jos jonottaa tehdäkseen palautuksen, mikä vie aikaa, miten se huomioidaan? Onko sillä merkitystä jos on kiire, vaikka kauhee pissahätä? Tai on eläkkeellä, silloinhan kaikilla tuntuu olevan kova kiire? Entä jos on liikkeellä rollaattorilla? Mites Tokmannilla, jossa jonojen välissä on ostoskoreja, vaikuttaako ne? Siis, vaihdetaako jonoa vaikka pitäisi kiertää korit? Mikä on pitkä jono? Jos on vaan keskikokoinen tai pieni jono, saako jonon perästä siirtyä toiselle kassalle? Jos on just tulossa kassoille kun se toinen kassa avataan, saako vaan jatkaa sille kassalle vai pitääkö pysähtyä odottamaan, siirtyykö joku eka?

Kyllä pitää olla selkeet ohjeet!

2Äänestä
  • Nii ja entäs jollei siihen meinaa mennä kukaan?

    Äänestä

  • Suomalaiset ovat kuin tehty ämpäreitä jonottaa. Mikä tässä voi olla niin vaikeata? Jos kauppareissusta saa näin vahvat psykoosit pitäisikö harkita, ettei sinne menisi ollenkaan vaan antaisi jonkun muun hoitaa kauppa asioinnit.

    Äänestä

Nopeus on valttia.Kannattaa heti siirtyä tyhjän kassan eteen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun kaupassa on pitkä jono kassalla. Ja sitten tulee toinen kassa. Niin ei sieltä takaa loikita siihen kassalle. Vaan ihan järjestyksessä miten jonotetaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu