Kuka johtaa hallitusta?

https://yle.fi/a/74-20179889
"Orpolla on käsissään ongelma, jota pääministeri ei enää pysty lakaisemaan maton alle"

Kyllä. Eri hallituksilla on aina ollut puolueiden keskinäisiä kiistoja erilaisista menettelytavoista ja usein valtion budjettipäätösten toteuttamisesta ja useimmiten kiistaa on siis tullut rahasta. Sen jälkeen kun Suomi liittyi EU:n voitiin itäiseen naapuriinkin alkaa suhtautua eri tavoilla kuin sitä ennen.

Ulkopolitiikassa ollaan viimeiset vuosikymmenet hallituksesta riippumatta oltu yksimielisiä, varsinkin Natoon liittymisen päätöksestä joka saatiin toteutettua Marinin hallituksen ja silloisen presidentin haluamalla tavalla. Nopeasti ja tehokkaasti.

Nyt kuitenkin on selvää kansalle, että nykyhallituksen pääministeri on menettänyt otteensa hallita omaa hallitustaan.

Vastoin aiempia sopimuksia PS käyttäytyy edelleen kuin sillä olisi hallituksen siunaus käyttää äärioikeistolaista rasistista kieltä ja vielä kerskuvat sillä Mäkelän tyyliin, "PS:n ryhmäjohtaja Jani Mäkelä sanoi Helsingin Sanomille, että Orpon ilmoitus asian läpi käymisestä budjettiriihen yhteydessä ”kävi hieman hymyilyttämään” häntä."

Kohun aiheuttanut PS:n varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja on myös jatkanut rasistisia puheitaan ja saanut tälle voimakkaasti tukea puheenjohtaja Purralta jolla itselläänkin on runsaasti entisyyttä rasistisesta ja muualta tulleita loukkaavasta kielenkäytöstä.

Orpo ei enää pysty tätä vaikenemaan kuoliaaksi koska tämä on vakava ongelma niin demokratian, laillisen yhteiskuntajärjestyksen kuin hallituksen toimintakyvyn kannalta.

Kuinka uskottavaa hallituspolitiikkaa voidaan toteuttaa kun sitä toteuttamassa on äärioikeistolaista jargoniaa "väestönvaihdosta" puhuvat PS:n poliitikot.

Kuinka uskottavaa ihmisoikeuksia kunnioittavaa demokratiaa hallituksemme viestittää ulkomaailmalle, EU:lle ja muille demokraattisille elimille?

Ainoa joka tästä suomalaisesta hallituskriisistä pitää kovasti on itäisen naapurimaamme diktaattori.

3

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      EK johtaa Suomen Nukkehallitusta

      • Anonyymi

        Orpo vikisee, persut nauraa, EK määrää.


      • Anonyymi

        SE ON HELPPO JOBI


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3869
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3485
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      77
      3320
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2628
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      114
      1522
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1496
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1104
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1066
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1006
    Aihe