Uuden auton osto joensuusta?

Hyvitys hinnat tuntuu olevan täällä liki suomen huonoimmat. Kannattaa kysellä muistakin samaa merkkiä myymistä liikkeistä. Tuntuis säästävän näin jopa tuhansia euroja. Tämä vain vinkiksi.
4624
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Samansuuntaista olen itsekin kuullut ja havainnut, joskaan itse emme ole antaneet vaihturia liikkeeseen uuttta ostettaessa (on annettu lapsille / myyty sukuun), mutta muutama tuttava on käynyt auton esim. Kiteeltä, Varkaudesta tai Mikkelistä muistaakseni.

Äänestä
  • Itse viime viikolla kävin vaihdattelemassa autoa Savonlinnassa ja täytyy sanoa, että hyvitys oli naurettavan pieni. Kuten myös edellisen auton kanssa Joensuussa, pari vuotta sitten.

    Yksityiseltä ostamastani, vähän käytetystä autosta tarjottiin 8500eur vähemmän kuin millä sen vuosi sitten itselleni ostin :D

    Äänestä

  • En tiedä oisko suorilla sitten miten suuria eroja paikkakuntien välillä.? Suku on ostanut monta autoa Ylivieskasta ja Iisalmesta. Joissa on minun, että heidänkin mielestä olleet tarjoukset jopa tollaset 3-4 Tuhatta paremmat vaihdokin kanssa, uuden hintaluokka 20-40 Te. Vaihdokit yleensä muutaman vuoden vanhoja. Tosin kaippa täältäkin saa jos tietää vain oikeat myyjät yms. Sillä luulis kaikilla jälleenmyyjille olevat samat ostohinnat uusille autoilla. Eli tarkoituksenani oli vain antaa vinkki, että kannattaa kysellä muiltakin tarjouksia kuin yhdeltä jälleenmyyjältä.

    Äänestä

  • Kulaus kirjoitti:

    En tiedä oisko suorilla sitten miten suuria eroja paikkakuntien välillä.? Suku on ostanut monta autoa Ylivieskasta ja Iisalmesta. Joissa on minun, että heidänkin mielestä olleet tarjoukset jopa tollaset 3-4 Tuhatta paremmat vaihdokin kanssa, uuden hintaluokka 20-40 Te. Vaihdokit yleensä muutaman vuoden vanhoja. Tosin kaippa täältäkin saa jos tietää vain oikeat myyjät yms. Sillä luulis kaikilla jälleenmyyjille olevat samat ostohinnat uusille autoilla. Eli tarkoituksenani oli vain antaa vinkki, että kannattaa kysellä muiltakin tarjouksia kuin yhdeltä jälleenmyyjältä.

    Niin sen verran vielä, että toisinkin päin on joku sukulainen tehnyt. Yksi tuli Helsingistä asti tänne uutta Toyotaa ostamaan. Tosin tästä on jo sen verran aikaa, että ei kerro mitään nykytilanteesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kulaus kirjoitti:

Hyvitys hinnat tuntuu olevan täällä liki suomen huonoimmat. Kannattaa kysellä muistakin samaa merkkiä myymistä liikkeistä. Tuntuis säästävän näin jopa tuhansia euroja. Tämä vain vinkiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu