Sin City on 9 (arvostelija heteromies)
sin city
heteromiäs
151798
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Olen kanssasi samaa mieltä.
Mä en ole oikeastaan koskaan kauheasti pitänyt Robert Rodriguezin leffoista, joten suhtauduin hieman epäilevästi siihen, minkälaista jälkeä heppu saa aikaan Sin Cityn kanssa.
Mutta kun vihdoin näin Sin Cityn, saatoin onnekseni todeta olleeni väärässä. Leffa nääs tavoitti Frank Millerin sarjakuvien tunnelman prikulleen. Ja roolihahmot olivat todellakin alkuperäishahmojen näköisiä, erityisesti Mickey Rourken esittämä Marv jäi mieleen. Hauska yksityiskohta oli TSH-leffojen "söpöpojan" Elijah Woodin Kevin-rooli, jätkä oli kyllä hyytävän näköinen ;)
"Is that the best you can do, you pansies?"
vain sarjakuvia lukeneille. koska itse en lukeudu Millerin lukijajoukkoihin leffan jälkeen tuli sellainen olo että mitä helvettiä. ehdottomasti tylsin leffa tämän vuoden ensi-illoista!
Leffa avautuu kyllä ihan hyvin myös nille, jotka eivät ole sarjakuvia lukeneet. Siitä minulla on ainakin kaksi todistajaa. Itseasiassa se voi toimia paremmin, kun kaikki on uutta ja ihmeellistä.
No eikös kaikki ns. sarjakuvaleffat avaudu parhaiten sarjisfaneille ;)
Mielipiteet ovat tietysti mielipiteitä, kuka tykkää mistäkin. Mutta jotenkin lausahduksesi "tylsin leffa" kuulostaa hivenen omituiselta :D Kuinka hyperaktiivinen elokuvan pitää olla, ettei se ole tylsä? Kerro esimerkki vauhdikkaasta leffasta?
Ps. En ole lietsomassa tässä mitään mielipide-sotaa, olen vain utelias kuulemaan määritelmäsi sujuvasta elokuvasta :)
Hyvä leffa ruokkii myös mieltä. Olen lukenut sarjakuvia pienenikäni ja Fran Millerin Sin City ei ole koskaan kuulunut suosikkeihini. Mielipiteitä monia mutta Sin City:n hahmot ovat epätoivoisia, eikä näillä reppanoilla ole muuta vaihtoehtoa kuin väkivalta. Kukaan täysipäinen ja täysi-ikäinen ei tule pitämään tästä leffasta, sisältönsä puolesta. Visuaalisesti elokuva on loistavaa katsottavaa. ;)
Ja Sinäkö se olet pätevä edustamaan kaikkia "täysipäisiä ja täysi-ikäisiä"? :D
Sisältönsä puolesta taitaa 90 prosenttia leffoista olla semmoisia, joista "täysipäisten ja täysi-ikäisten" ei pitäisi kai tykätä :D:D
Minä olen sitä mieltä että Sin City oli aivan upea elokuva, vaikka en ole lukenut sarjakuvia, enkä pidä ns. väkivaltaelokuvista.. Minusta siinä oli muutakin sanottavaa kuin että nämä reppanat joutuvat turvautumaan väkivaltaan. hieno dystopiakuvaus ja sitä voi miettiä miten se rinnastuisi real lifeen..Tietty aika mustan huumorintajun omaamisesta ei ole haittaa jos haluaa elokuvan nähdä..=) kaveri sanoi että täytyy olla sadisti että voi tuosta pitää.. empä usko. Visuaalisesti tosiaan mahtava ja roolit aika huikaisevia. Tosiaan hauska nähdä prettyface Wood siinä koira kohtauksessa ja bw oli elementissään..
jeesh
Yhtäkään numeroa en ole onnistunut lukemaan, ja sain silti aika hyvän kuvan tunnelmasta ja hahmoista.
Ainakin paremman kuin mitä joku helvetin Constantine antoi niille, jotka eivät ole sitä sarjista lukeneet. Voi elämä, vieläkin jaksan toivoa, että joku teurastaisi sen leffan tekijät ihan vaan siitä hyvästä, miten totaalisesti ne raiskasivat John Constantinen hahmon.
Epätoivo on paitsi ajankohtaista (koskapa ei olisi?), se kasvattaa luonnetta ja luo mielenkiintoisia hahmoja. Mieluummin minä katson henkisesti nurkkaanahdistettuja ihmisiä kuin ikivahvoja sankareita.
Ja mietityttää, että mitähän leffaa olet käynyt katsomassa, jos et löytänyt tästä mitään sisältöä... Ainakin moraalikysymysten kannalta tässä pätkässä oli vaikka mitä.
in kympin arvoinen =) Olen katsonut jo neljä kertaa eikä vielä pienintäkään kyllästymisen merkkiä ilmassa. Tämä on leffa joka pitää kaikkien nähdä =)
Jeesh, upposi kyllä ei-heteroon tyttöönkin. Miehiä joilla munaa ja naisia joilla... no arvaatte kyllä.
No joo. Vakavasti sanottuna, kokonaisuus miellytti. Mustavalkoisuus ja äärivärit oli tervetullutta vaihtelua, suurin osa tarinoista oli mielenkiintoisia, kuvakulmat ja kamerankäyttö oli aika nerokasta, ja näyttelijät, jotka normaalisti ärsyttää melkein aivoinfarktin laidalle olivat kerrankin siedettäviä. Sitäpaitsi Bruce Willisi jyrää.
Niin eikös Elijah Wood näyttele myös tässä leffassa??
Haluaisin tietää et minkälaisessa roolissa se on siinä ja sopiiko se koko leffaan ollenkaan,nyt tän elokuvan nähneet vastatkaa! :)
Näyttelee. Kyseessähän on kulttileffa, johon on saatu vaikka mikälaista näyttelijää. Jessica Alba, Benicio Del Toro, Michael Madsen, Mickey Rourke, Bruce Willis, Elijah Wood ja monija muita. Kaikista hienointa siinä on, että kellään ei ole elokuvassa "pääosaa". Noh, ehkä Willis ja Rourke on saanut suurimmat roolit.
Elijahin suorituksesta voin sanoa, että positiivisesti yllätti! Todella ahdistava ja hirviä hahmo, ei mikään pikku hobbitti.
Jotkut jaksavat jauhaa siitä, että ellet ole lukenut Millerin sarjakuvia, ei saa elokuvasta irti kaikkea. Noh, en kai sitten saanut kaikkea irti, mutta pidin graasisesta toteutuksesta, kuvakulmista, näyttelijä suorituksista.. koko leffasta. Tässä on elokuva, jollaista en ole ennen nähnyt (hyllyssä elokuvia 1000 ), enkä varmaan tule vähään aikaan näkemään.
Suositukset kaikille! 4½/5
joo pikku hobitin leimaa sai Elijah pois roolisuorituksellaan. Kevin on kuoropoika jolla oli enkelin ääni, ainakin tuhdin ihmissyönnin jälkeen. Popsii huoria ja pistää päät seinälle. likinäköisten ninjojen aatelia.