Minun mielestäni hallituksen pitäisi haastaa enemmän Mäkysen talous osaamista tai sen puutetta.
"En maksa velkojani koskaan takaisin"-Mäkysellä on niin hutera osaaminen, että se tuo myötähäpeää. Silla uhallakin, että tilalle tulee joku fiksumpi, pitäisi kuitenkin lähteä haastamaan.
Vippi-Mäkysen puheet ovat yhtä laadukkaat kuin Keskisarjalla, mutta eri tavalla.
Vippi-Mäkynen puhuu taloudesta
13
171
Vastaukset
- Anonyymi
Vippi-Mäkynen tietää itsekin, ettei osaa.
Hänen puheenvuoronsa alkaa sanalla inflaatio ja sitten se kääntyy sosiaaliturvaan tai työttömyyteen kertoen yksinhuoltajasta Hervannassa.
Vippi-Mäkysen tähti meni Henkari-Sannan mukana. - Anonyymi
Missä Mäkynen on puhunut ettei maksa velkojaan koskaan ? Lähde esille. Ja lähteeksi ei kelpaa mv tai suomen uutiset.
- Anonyymi
Vippi-Mäkynen on tullut kuuluisaksi juuri siitä, että hän on sanonut, ettei velkoja tarvitse maksaa.
Se on demareiden äärivasemmiston ajattelumalli. Vippi-Mäkynen on sen talouden keulakuva. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vippi-Mäkynen on tullut kuuluisaksi juuri siitä, että hän on sanonut, ettei velkoja tarvitse maksaa.
Se on demareiden äärivasemmiston ajattelumalli. Vippi-Mäkynen on sen talouden keulakuva.Edelleen se lähde lausumaan ? Ei vaan taida persulta löytyä.
- Anonyymi
Vuoden 2022 lopulla ei oltu köyhiä eikä kipeitä (HS):
Sdp:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen, vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jussi Saramo ja vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalo ovat sanoneet, että velkaantumiseen pitää kyllä kiinnittää huomiota. Viime vuonna kaikki kolme olivat kuitenkin sitä mieltä, ettei Suomen velkaantuminen ole vaarallisella uralla.
Mäkynen hehkutti puolestaan omalla X-tilillään:
Valtion talousarviotalouden tasapaino 1-10/22 on Valtiokonttorin tilaston mukaan ylijäämäinen 2,8 mrd €.
Tämä on tosi.
Ihan toivoton tapaus Mäkynen ei kuitenkaan ole koska hänen mukaansa (HS 2.9.2022):
”Talouden rakenteista täytyy käydä keskustelua. Pitää olla selkeä näkemys siitä, miten talous saadaan hallintaan ilman, että tällaisia jatkuvia kriisejä tulee”.
Odotan innolla sitä, että myös vasemmisto huomaa velkaantumisen olevan vaarallisella uralla. Mäkynen kuitenkin uskoi vilpittömästi, että valtio teki voittoa vuonna 2022. Todellisuudessa se velkaantui sekä suhteellisesti että absoluuttisesti enemmän kuin aikaisemmin.
Vielä puoli vuotta Ukrainan sodan alkamisen jälkeen Mäkynen halusi keskustelua siitä, ettei kriisejä tule. Ei taida keskustelut riittää, vai? - Anonyymi
Orpo sanoi kyselytunnilla että hallitus tekee kahta asiaa yhtäaikaa, antaa rikkaille ja ottaa köyhiltä ja keskituloisilta.
- Anonyymi
Kerro, miten rahaa otetaan köyhiltä?
Joutuuko ne maksamaan veroja 🤡🤡🤡🤡
- Anonyymi
Köyhät ne verot maksaa
- Anonyymi
Kenen rahoilla ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kenen rahoilla ?
Omilla
- Anonyymi
Vippi-Mäkynen edustaa demareiden vasemmistosiipeä ja Lindman oikeistoa.
Aikoinaan Rinne karkoitti Urpilaisen Brysseliin. Silloin änkyräkööri oli vallassa.
Nyt tilanne näyttää toiselta. Vasen laita on parrasvaloissa muotitaloissa ja Vippi joutuu yksin laulamaan lauluja ja kantamaan lippuja. Hän joutui jopa kutsumaan Ruotsista apua koska kukaan Suomessa ei leiki hänen kanssaan.
Veikkaan, että Vippi-Mäkynen ryhtyykin leikkimään Pintakäsittelijä-Arhinmäen kanssa. - Anonyymi
Mitä tekee Orpon vippi-hallitus? Ulkomaan velkaa otetaan enemmän kuin koskaan ennen ja lisäksi sosiaaliturvasta leikataan noin 10 miljardia. Eikä sitä talouskasvua ole vielä nähty... nolla-pilkku-jotain... on olematonta.
Kyllä. Kyllä. Kasvua tuloihin tuli ainakin ministereille ja kansanedustajille, kun palkkojaan korotettiin juuri sopivasti.
Lue lisää tästä linkistä:
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011249520.html - Anonyymi
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011195345.html
Kuka pysyy hallituksen poukkoilevan veropolitiikan perässä?
Tiedätkö nouseeko palkkasi vai väheneekö se, kun esim. ammattiliittoon kuuluvat eivät saa vähentää jäsenmaksuja verotuksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem342656- 111397
Helvetistä ei ole paluuta
Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku3361063- 45972
- 45904
Järjetön Topi-ilta
Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan20879Miksi nainen nukut huonosti
Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo61774- 44760
- 44756
- 46676