https://www.verkkouutiset.fi/a/kylmaava-arvio-venajasta-tarja-halosella-on-vaarallinen-harha/#1722f751
Ulkopolitiikan tuntija ja tietokirjailija Henri Vanhanen arvostelee kovin sanoin presidentti Tarja Halosen analyysiä Venäjästä ja diktaattori Vladimir Putinista.
– Se, mikä Tarja Halosen arviossa hiertää, ei ole vain Krim. Vaarallisinta on ajatus, että Venäjän kanssa voisi saavuttaa rajan, jonka jälkeen yhteiselo helpottuisi, Vanhanen sanoo.
Tämä harha on hänen mukaansa ”vaarallisempi kuin itse arvio”
-tarja-halosella-on-vaarallinen-harha
2
80
Vastaukset
- Anonyymi
Hienoa että Halosta laitetaan vastuuseen teoistaan tämän vielä eläessä. Vielä kun jonain päivänä saisi lukea yhtä hyvän ja kriittisen jutun punamuumista YLE uutistoimituksen taholta. (tiedän, tiedän sitä päivää saa odottaa pitkään, YLE päättänyt suojella neuvostvenäjämielisiä punamuumeja noloilta tilanteilta)
- Anonyymi
Onko Halonen vieläkään sanallaakaan arvostellut Venäjän laitonta hyökkäyssotaa Ukrainaan tai venäläisten siellä tekemiä raakuuksia ukrainalaisia siviilejä, varsinkin naisia ja lapsia kohtaan?
Vai onko Halonen vain silitellyt hiljaa tyytyväisen kremlistä lahjaksi, kiitoksena, saamaansa kissaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741