Nytkin oli kätevästi laskenut perustuksien ristimitat etukäteen niin helppo laittaa linjalangat paikoilleen.
Eipä ole turhaan Forest Finni lukenut ylioppilaaksi
Anonyymi-ap
571225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
No eipä ole ei.
Tulossa hyvä venevaja.
Ja lähellä ollut haara kuusikin kaatui tuosta vaan.
Haarakuusi on yhdyssana. Koeta nyt edes vähän ryhdistäytyä.
Ei ole Forest finnin koulun käynti mennyt hukkaan:
https://youtu.be/dqkRwqpG2kI?si=GlHLnas8iaGR8vdE
Mitä muita vertailoo. Kaikenlaisia rakentajia tarvitaan. Itsekukin palkkaa omaan tarpeeseensa sellaiset tekijät kun haluaa.
https://youtu.be/Lxt9z61txg4?si=WKB_zc-KMPhL-8oE
On tuo kyllä uskomatonta kötöstelyä noin pienessä rakennuksessa.
Verraton timpuri on.
Samoin Simo.
Koulunkäynnistä on aina hyötyä.
"Nytkin oli kätevästi laskenut perustuksien ristimitat etukäteen niin helppo laittaa linjalangat paikoilleen."
Kyllä, ja linjalankapukit eivät vähästä kumarru.
https://youtu.be/Lxt9z61txg4?si=abtiR3gwafIxLSTr
Niinkö siinä todella käy, että mahdollinen routa nostaa betonisen antura kehyksen tasaisesti rikkomatta kehystä?
Eikö noin nerokas perustus olisi pitänyt rakentaa myös metsämanin konehalliin?
Ei kai Ari nyt väkisin tee sinne mitä itse haluaa. Tilaaja määrää mitä tehdään, kun kerta sen rahoittaakin.
Odotan jo kovasti seuraavaa jaksoa venevajan rakentamisesta!
Veikkaan, että tulee ainakin 16 jaksoa ja kaikki alkaa sanoilla: "Terveppä terve. Se on vorest finni (mustapää?) tässä."
Koneman on rakentanut pienen kylän verran rakennuksia, esim. kotitilansa kaikki hallit ja tallit. Olisi aika tyhjä tila ilman niitä. Yhdessäkään ei ole ongelmia eikä muodonmuutoksia. Kyllä täytyy olla kötöstelijä.
Rakennuksen laatu määritellään, kuinka hyvin se toimii. Nuo toimii täydellisesti.
Jos tämän palstan ja Ylilaudan urpot olisi oikeasti rakentanut, sen mitä netissä väittävät, niin Suomen pinta-ala olisi täynnä pelkkiä rakennuksia.
Oikein!!!
Kalle Päätalon esimerkki velvoittaa.
No niin, nytpä on venevajan pylväspaikat ristimitassa ja harkot muurattu sekä pilarikengät korossa. Harjateräkset pylväsvalun sisässä.
Nyt saavat rauhassa kuivaa ensi viikkoon ja sillä välin täytöt ja sorastukset sekä eristeet paikoilleen, niin perustukset venevajalle kunnossa.
Kyllä kätevitä käy!
Luulen että siitä tulee vessa ja suihku?
Anturan mittasi väärin, keskelle anturaa valetaan, tai muurataan sokkeli tai sokkelipilarit.
Ei osaa mitata edes "juoksevalla" mitalla. Saattaisi mittaukset kestää jos joutuisi tuhansien neliöiden uudisrakennusten mittauksia suorittamaan.
Hyvä sentään kun saa edes Youtubessa peräkamarin pojille elvistellä.
Rakentaminen on nuottienluku ja mittaus taitoa, eikä mitään muuta.
Pystysuoria, vaakasuoria, vinoja viivoja ja ympyröitä.
Ootkohan sä se sama eläkeläistimpuri, joka Yilaudalla kerskaili rakennus- ja nuotinlukutaidoillaan. Sitten selvisi, että kun olet nyt eläkkeellä, niin olet ollut rakentamassa tasakattotaloja, valesokkelitaloja, kaksoilaattasurkimuksia, roskavalulattoita sekä filleritäyttöjä. Siis historian suurimpia rakennuskatastrofeja. Tuli aika hiljaista poikaa ainakin Ylilaudalla.
Lunta paskahuussin katolla = ylioppilas.
'Lunta paskahuussin katolla = ylioppilas."
Mihin tuo älyttömyys perustuu, tuskin nuorille on haittaa opiskelusta ja vanhoillekaan?
Missä on syy, että tubettajat vielä vanhana esiintyvät tunkion kukkoina?
Mikä siellä nuoruudessa meni vikatilaan ettei vanhanakaan sydämen sivistys kehity?
Ahneus, roinankeräys ja oikeassa olemisen vimma vain kasvaa.
Jos se sua ärsyttää, niin aina voit kirjoittaa nettiin kiukkuviestin. Eihän sillä mitään vaikutusta ole, mutta se sua itseä helpottaa, niin hyvä.
Mitäs se persaukinen ahneudesta tietäisi kun kateus on se ainoa.
Me runsaat seuraajat sen mahdollistamme,jos rahaa tulee ja julkisuutta miksei ottas helpot rahat pois.kuka ei ottaisi.😎😎😎
Veikkaan että jos Päätalo ja Mehtonen kohtaisi niin Päätalo saattaisi sanoa "mitä vajakki?"
Ei Päätalo fiksuna miehenä olis menny vajakiks haukkumaan, vaan olis vain myhäilly isseksee sissäänpäin.
"Jos se sua ärsyttää, niin aina voit kirjoittaa nettiin kiukkuviestin. Eihän sillä mitään vaikutusta ole, mutta se sua itseä helpottaa, niin hyvä."
Minkä ihmeen kiukkuviestin?
Sinä se ärsyynnyt, aivan samoin kuin tubettajat ärsyyntyvät kun kysyy miksi peli ei kulje.
Otetaan esimerkiksi rakentaminen, kuinka paljon rakennustyömailla tehdään virheitä kun ei seurata toistemme peliä silloin kun pelataan?
Leikitsä työmailla spurgu?
Rakennuttajalle työntekijöiden palkkaaminen myös maksaa.
Kun katsoit esim. forestfinnin kulmapukkien asentelua venekatos työmaalla niin mitä sinä huomasit, kerro?
Että se kiinnosti edellistä tolloa.
Montakohan laudaturia kirjoitti?
Joko on runko pystyssä?
Laudatur laudatur laudatur apropatur impropatur
Laudatur laudatur laudatur apropatur impropatur
Laudatur laudatur laudatur apropatur impropatur
Laudatur laudatur laudatur apropatur impropatur olihan niitä ei psljon muuta ollukkaa.
Ei ooMehtonen ammattilainen..samanlainen turaukko kuin isänsä...
Mikä se tämäSimo on miehiään? Onko sukua Arille? Osaako ominpäin tehdä juuri mitään?
Oliks se heiskasia. Kauppiaan sukua?
Antaahan Arskan rakentaa. Arska ei nyt ole huipputimpuri vaan vähän semmoinen kötöstelijä , ei osaa oikein miettiä loppuun asti vaan tekee uuden kötöstyksen kun ongelma ilmestyy eteen.
Niinpä kötöstelyn jatko-osan jatkoja on aina näkyvillä.
Mutta kyllä nuo sinne savonmuan saloille ihan hyvin riittävät, kestävät sen mitä kestävät ja puretaan pois.
Eihän oikeasti kukaan edes vakavissaan jättäisi sormen levyisiä silikonisaumoja kylppäreihin, tai muita vastaavia virheitä.
Joku kertoi että koneman tekee tahallaan väärin. Kötöstely lisää katsojia. Sama systeemi on metsämanilla käytössä. Tää on urpojen hoopotuksessa ihan sellaisia peruskikkoja.
Pirren kikka on taas olla lihava ja sairas. Jos se olis sporttinen laiheliini niin kukaan ei kattos.
Tuas on ja ois ollunna mukavoo kahtoa perustusten tekoa, mutta nyt kaivurikuski teki oharit :(
Taitavat ahkerat miehet tehä nyt muualla hommoo?
"Joku kertoi että koneman tekee tahallaan väärin. Kötöstely lisää katsojia. Sama systeemi on metsämanilla käytössä. Tää on urpojen hoopotuksessa ihan sellaisia peruskikkoja."
Tarkoituksellinen kötöstely ei lisää katsojia vaan se, ettei kötöstelijä edes ymmärrä tekevänsä väärin vaan selittää tekevänsä tekevänsä oikein.
Ja sua itkettää.
Kyllä on ihmiskunnan taso valtava, kun tätä palstaa lukee. Menkää mielenterveyshoitoon. Tulostakaa lähetteeksi kaikki omat kirjoituksenne, mitä olette tänne kirjoittaneet. Näyttäkää ne lääkärille.
Sen jälkeen saatte avun. Hammasharja mukaan ja pikakyyti Niuvanniemeen - "One way ticket".
Kiitos kun kerroit kokemuksistasi.
Vain otetut lääkkeet auttaa.
Kaikki pian samanlaisia väppäilijöitä.
Kokonaista kaksi pientä kiveä kärrissä kirkolle ajetaan ja ympäripyörivä kamera rupelihatussa pyörii väkkäränä.
"Jos tämän palstan ja Ylilaudan urpot olisi oikeasti rakentanut, sen mitä netissä väittävät, niin Suomen pinta-ala olisi täynnä pelkkiä rakennuksia."
Suomalaisten urpojen hömpäntuottajien pihat ovat täynnä kötöksiä ja katoksia
Suomalaisten maataloustuottajien pihoilla on rakennusalan ammattilaisten suunnittelemia ja rakennusalan ammattilaisten rakentamia varasto- ja tuotantorakennuksia.
Kaiken takana on myös koko maailman maa- ja karjatalous väen tieto, taito ja osaaminen maatilalta de Lavalin ja Claasin konttorille.
Aika kauan kesti vastata tämä vastaus. Kieltämättä, vaikea olisi ollut tämän kaltaista satua keksiä lyhyemmällä miettimisajalla.
Onko mehtonen koskaan kertonut miksi rakenteli punaisia pömpeleitä pitkin ja poikin pihamaitaan?
Jotenkin vaikuttaa, että pientila tuli ylikoneellistettua ja ylirakennellistettua.
Jossakin vaiheessa elämän edetessä turha rakennuskanta muodostuu riesaksi.
On se komiaa,paikat jiirissä.
Niin se vain venevaja valmistuu, ihan silmissä.
Joko pian peltiä nousee katolle?
Jahka hypotenuusa on jaettu neliöjuurella Teebeen-baarissa.
Simo saa palkankorotuksen, uus vähän käytetty timpurinpenna puhtaana räpylään.
Suapi kirkkovenneen piirtää ladylike iltasella peräkammarissa.
Hieno oli timpurinkynä.
Mikä on timpurinkynä en ole kuullutkaan