🙄🧊💩 mulla ne pahimmat on nyt tehty. Loppupäivä meneekin pyykätessä työvaatteita. Täällä tulee ulkoiltua pyykkiä pestessäkin. Pesuvati on keskellä pihaa ja siinä tarkeni riisua vaatteet pesuveteen.👙
Kenellä minkäkinlaisia syyshommia on
29
259
Vastaukset
- Anonyymi
🫣
- Anonyymi
Olette siellä etelässä niin paljon edellä. Potut kaivan vasta jos ilmat salli kolmen viikon kuluttua. Viinimarjatkin maistuu, mutta mehua ei noista lähde.
- Anonyymi
Lisäisi vielä, hieman leikillään jotta piruvie kun ollut katsellessa.
Sukulaisella on tallentunut jo riistakameraan hiiret sisällä syömässä maustettuja kauraryyniä.
Itse kiehautin mustaherukat ennen pakastimeen laittoa. Ne on kivemmat syödä kun kuori on pehmeä. Vispipuuronkin niistä saa näppärästi kun sulattaa. Karviaismehu oli tosi hyvää. Niitä kun tuli kaksi ämpärillistä niin jotakin piti keksiä.Anonyymi kirjoitti:
Lisäisi vielä, hieman leikillään jotta piruvie kun ollut katsellessa.
Täällä ei ole katselijoita. Naapurin aikataulut on tiedossa. Jos leikkuupuimuri jyristää kapealla mökkitiellä, niin sen kuulee jo kaukaa ja osaa varoa.
- Anonyymi
Pitäähän aurinkopaneelit pestä ja vesirännit tyhjentää. Ne olisi taloyhtiön hommia...Terassin lasitukset pestä. Pihaa luutia ja kyllä, myös pestä, oma alue ei ole kovin suuri. Ja piparminttu sumutetta olisi jostain hankittava.🐀🐦🪰🐝🐜nämä ovat ikäviä luonto ilmestyksiä, osaa tulla sisätiloihin.
Mukavia 🦌🐇🦊luonnossa vilahtelioita. Sekä vesilintuja on ulkoilu maisemissa.
Pahimmat siitepölyt on häipyneet.Sade vei viimeisetkin siitepölyt.
Rännit tosiaan. Mulla on vielä kesken mietintö millä ne puhdistan. Edelliskerralla kiikuin tikkailla ja talouskäsneiden avulla kaavin lehtiä sieltä.
Piparmintun osalta ajattelin laittaa pahvilautasille kaappien perukoille loput hammastahnat ennen kotiin lähtöä. Jos siitä nyt olisi jotakin apua. Sähköisiä hiiren vinguttimia mulla on pari huonetta kohti, mutta niistä ei ole ollut mitään iloa.- Anonyymi
Ihan humpuukia nuo aurinkopaneelit nykyaikana. Oli muutama päivä sitten 130 sorsaa tuossa rannassa ja vielä lisää näytästää muuttolaisia tulevan. Mukava on katsoa, kuks se
Oli tuossa rannassa 130 sorsaa paapattamassa muutama päivä sitten. Nyt varmaan muuttajat lukien lähes tuplaten. Metsämies olen, mutta pullasorsia en ammu. - Anonyymi
lounas.ajatus kirjoitti:
Sade vei viimeisetkin siitepölyt.
Rännit tosiaan. Mulla on vielä kesken mietintö millä ne puhdistan. Edelliskerralla kiikuin tikkailla ja talouskäsneiden avulla kaavin lehtiä sieltä.
Piparmintun osalta ajattelin laittaa pahvilautasille kaappien perukoille loput hammastahnat ennen kotiin lähtöä. Jos siitä nyt olisi jotakin apua. Sähköisiä hiiren vinguttimia mulla on pari huonetta kohti, mutta niistä ei ole ollut mitään iloa.Rännien siivoukseen on oma "keppi" saatavilla. Nuorena voi kiipeillä katoilla.
Pihalla on rottia, vielä ei sisällä ole! Toisaalta kyllä, luonto kappaleilla, on oikeus olla olemassa. 🎃
Asenne ratkaisee; ikävä ilmapiiri tulee, jos
kaiken saa valmiina. Kyllä asumisviihtyvyys pitää ansaita! Ei sitä rahalla saa - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rännien siivoukseen on oma "keppi" saatavilla. Nuorena voi kiipeillä katoilla.
Pihalla on rottia, vielä ei sisällä ole! Toisaalta kyllä, luonto kappaleilla, on oikeus olla olemassa. 🎃
Asenne ratkaisee; ikävä ilmapiiri tulee, jos
kaiken saa valmiina. Kyllä asumisviihtyvyys pitää ansaita! Ei sitä rahalla saaKaikki se paras elämisen laatuun olen korvenmies saanut ollut ihan ilmaista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki se paras elämisen laatuun olen korvenmies saanut ollut ihan ilmaista.
Kuuleman 👂mukaan, on kerrottu 👄🏘️
Minun mielipide on; rahalla ei saa mitään, ainakaan asumisviihtyvyyttä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuuleman 👂mukaan, on kerrottu 👄🏘️
Minun mielipide on; rahalla ei saa mitään, ainakaan asumisviihtyvyyttä.Minulla on asuinviihtyvyyttä reilut sata ja muut rakennukset päälle. Yksinäinen voisi jakaa jos uskottava olisit
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulla on asuinviihtyvyyttä reilut sata ja muut rakennukset päälle. Yksinäinen voisi jakaa jos uskottava olisit
Onneksi en ole 😌
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onneksi en ole 😌
se onni ette ettet omasta mielestäsi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
se onni ette ettet omasta mielestäsi.
Ai ole kuullut, mitä olen kuullut 👂
Se ei kerrottuna tosiaankaan ole uskottavaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai ole kuullut, mitä olen kuullut 👂
Se ei kerrottuna tosiaankaan ole uskottavaa.Ihan naurettava sekopää itse olet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan naurettava sekopää itse olet.
Nauraminen on ilmaista. Itse olet kaljupää ja nenäkarvoja kasvatat
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nauraminen on ilmaista. Itse olet kaljupää ja nenäkarvoja kasvatat
Hauskalta kuuloistat .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hauskalta kuuloistat .
Onko sinulla muita vaivoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko sinulla muita vaivoja.
Ihan yksi sairas riittää oikein hyvin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hauskalta kuuloistat .
Hei lähden nyt ottamaan, ilta lääkkeen ja poistan meikin naamasta. Kuuloistaa, mut on kohta kokonaan pimee, joku päivä, mut mikä ilta se on?
Anonyymi kirjoitti:
Rännien siivoukseen on oma "keppi" saatavilla. Nuorena voi kiipeillä katoilla.
Pihalla on rottia, vielä ei sisällä ole! Toisaalta kyllä, luonto kappaleilla, on oikeus olla olemassa. 🎃
Asenne ratkaisee; ikävä ilmapiiri tulee, jos
kaiken saa valmiina. Kyllä asumisviihtyvyys pitää ansaita! Ei sitä rahalla saaKun hääräsin tunkiolla eli kompostilla huussin takana, niin huomasin että joku siellä oli tonkinut lieroja. Taitaa olla se metsäsika eli mäyrä, jonka joskus olen vilaukselta nähnyt.Kiva, kun sille löytyy ruokaa. Aika matoisa oli se kompostikasa. En oikein uskaltanut lapiolla pöyhiä ettei niille olisi käynyt huonosti.
Tiedän kyllä, että rännin puhdistajia on olemassa. Räystäs ulkorakennuksessa on niin matala, että taloustikkailla yltää hyvin ilman välineitäkin.Anonyymi kirjoitti:
Hei lähden nyt ottamaan, ilta lääkkeen ja poistan meikin naamasta. Kuuloistaa, mut on kohta kokonaan pimee, joku päivä, mut mikä ilta se on?
Kuun pimennys on sunnuntaina n. 20 maissa kuun noustessa.
Tähän oli iltasaunan aikana tullut kommentteja. Mun omat kommentit on kirjautuneena tehty.
Hyvää Yötä
A.A.Milne:
"Kuiskaan joka ilta hyvää yötä sinulle" sanoi
Nasu Puhille.
"Mutta minähän asun metsän toisella laidalla" Puh sanoi.
"Juuri siksi. Voin kuvitella, että olet lähellä."- Anonyymi
Nyt toivotaan, että jokaikinen tulppaani ja muukin sipuli keväällä kukkii! Minäkin ostin pelkästään tänä syksynä tulppaneja kun on tuo uusi penkki mihin upotella. Toki sinne mahtuisi muutakin sekaan.
Sipulikukat on ihania. Mulla ei voi mökillä olla muita kuin narsisseja. Pihalla vierailevat elukat popsivat muut suihinsa.
- Anonyymi
Siinä missä pian vapautuu tilaa, ajattelin viritellä muutaman kynttilälyhdyn iltojen ja öiden iloksi kasvihuoneeseen. Kun kaste laskeutuu ja huurtaa lasit, täyttää lepattava liekki kasvihuoneen tunnelmallaan. Hassua ajatella, että pianhan sen päälle voi hiljakseen leijailla lunta. On myös karun kaunis ajatus tyhjenevästä kesäpesästä.
Nyt alkaa olemaan aika myös napata irroitella viimeiset tomaatit sisälle kypsymään. Pikkuhiljaa on pakko uskoa kesän menneen ja syksyn värien ottaneen vallan.- Anonyymi
Ruskaa odotellessa.
Päivät tosiaan lyhenevät aivan liian nopeaa vauhtia. Kasvihuone valaistuna kynttilöillä on varmasti kiva näky.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t645680Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo1073575Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel573448Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset52663Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L932662SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral742530IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k132420Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti422394Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi861967Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3401894
