Tällaisia juttuja ne ovat aiheuttaneet:
- Sotia
- Vainoja
- Suvaitsemattomuutta
- Pelkoa
- Vainoharhaisuutta
- Itsetunnon heikkenemistä
- Syyllisyyden tuntoa
- Niiden varassa toimivia hirmuvaltiaita
- Ylimielisyyttä
- Tuomitsevaisuutta
- Tekopyhyyttä
- Epäarvoisuutta
- Homofobiaa
- Tietämättömyyttä
- Ahdasmielisyyttä
- Eristäytyneisyyttä
- Rasismia
- Orjuutta
- Henkilökultteja
- Sivistyksen taantumista
- Kehityksen hidastumista
- Lahkolaisuutta
- Naiivisuutta
- Taikauskoisuutta
- Mielisairautta
- Rahastusta
- Terrorismia
- Turhien toivojen elättelyä
Onko mitään hyviä puolia?
Onko uskonnoista mitään hyötyä?
70
2725
Vastaukset
Kauniita temppeleitä ja vastaavia palvontapaikkoja ja mielenkiintoisia tarinoita (ei Raamattu, Raamatussa on mielestäni hyvin tylsiä tarinoita).
- PekkaPakana
Naapurin alkoholisti hurhati uskoon ja helvetinmoinen ympärivuorokautinen metelöinti on vaihtunut taivaalliseen hiljaisuuteen.
- Turha v..
Avohoitopotilaat jotka nykyinen hyvinvointi-suomi jättää heitteille, saavat valheellista lohtua näistä fantasioista!
Kukapa haluaisi katsoa silmiin sitä tosiasiaa että on mokannut kaiken maallisessa elämässään ja se siitä!
Kyllä alkaa sanoma taivaan iänkaikkisesta ilosta kelvata.
Eihän näistä nettihihhuleista terveitä ja tasapainoisia aikuisia löydy!- Nassen
olisi hyvä jos yhteiskunta kykenisi tarjoamaan jotain ihmisarvoista ratkaisua vähäosaisilleen.
- pph
tekstisi perusteella sinä oletkin meistä se kaikkein älykkäin ja mukavin persoona... että eiköhän olisi parempi jos pysyisit vain hiljaa jos päästäsi ei löydy mitään muuta sanottavaa.
- KUKKUU !
...sunkaan meininki täällä netissä vaikuta mitenkään terveeltä tai tasapainoiselta.
Se on helppo heittää noita juttuja ja luulla olevansa vähintään Nobel-palkinnon arvoinen persoona, mutta ei se katsos aina ole ihan niin.
Aina ei pidä uskoa kaikkea mitä se äiti on lupaillut tai ylipäätään mitä muut on povaillut (siis sun tulevaisuudesta).
Ajatellaanpa nyt... ...Sä olet niiiiiiiiiiiiiin viisas ja kaikkea mahdollista, mutta mikä onkaan se karu totuus???
Siellä istuu tosi yksinäinen ja elämäänsä (tai ainakin valtaosaan sen sisällöstä) kyllästynyt veijari, joka pätee täällä ja vetää hirmuista roolia (kuitenkin kasvottomana) ja siihen se sitten jääkin. Olisi tod. mielenkiintoista nähdä juuri kaltaisesi tyyppi (siis sä) jossain ihan livenä ja sitten vaan ihan rauhallisesti tutkia sua =) - KukkuuItellesLuuseri
Vau, taidat olla tosi kova jätkä kun täällä netissa provoilet? Olisi mielenkiintoista tutkia sinua, kun yrität päteä jollain vasemmistolaisella pseudotiedehuuhaalla. Tosi yksinäinen veijari joka vetää roolia? Sanohan, miten itsesi kuvaileminen auttaa sinua voittamaan väittelyn? Ai niin, eihän se autakaan, hahhah miten säälittävä luuseri olet.
- pikku-µ
Uskonnot ovat myös suorasti tai epäsuorasti estänyt luettelemistasi asioista ainakin:
- Sotia
- Vainoja
- Suvaitsemattomuutta
- Pelkoa
- Vainoharhaisuutta
- Itsetunnon heikkenemistä
- Syyllisyyden tuntoa
- Ylimielisyyttä
- Tuomitsevaisuutta
- Tekopyhyyttä
- Epäarvoisuutta
- Homofobiaa
- Tietämättömyyttä
- Ahdasmielisyyttä
- Eristäytyneisyyttä
- Rasismia
- Orjuutta
- Henkilökultteja
- Sivistyksen taantumista
- Kehityksen hidastumista
- Naiivisuutta
- Taikauskoisuutta
- Mielisairautta
- Rahastusta
- Terrorismia
- Turhien toivojen elättelyä
Lisäksi uskonnot myös yhdistävät ihmisiä ja antavat sisältöä useiden ihmisten elämään.
Ehkäpä osaat myös mainita mikä muu ideologia tai järjestelmä EI olisi aiheuttanut mainitseamiasi juttuja?
Niin ja minä siis en ole uskis, vaan olen ateisti. Minua vaan tympäisee typerät ennakkoluulot, jotka perustuvat ainoastaan tietämättömyyteen ja huonon itsetunnon pönkittämiseen herjaamalla toisenlaista elämänkatsomusta ja ylistämällä omaa elämänkatsomustaan. Miten siis eroat noista sinun panettelemista uskiksista?
Jos mielestäsi uskonnon turvin loukataan jossain ihmisoikeuksia niin keskity noiden epäkohtien korjaamiseen, älä käännä ihmisten tekoja uskonnon syyksi.- Nassen
raamatun sanomaa?
- pikku-µ
Nassen kirjoitti:
raamatun sanomaa?
MITÄ?
Mitä ihmettä raamatulla on tämän kanssa tekemistä? - Diagoras
Onko hyvä asia, jos elämän sisältö perustuu valheeseen? Ei!
"Ehkäpä osaat myös mainita mikä muu ideologia tai järjestelmä EI olisi aiheuttanut mainitseamiasi juttuja?"
Ympäristön suojelu.
"tympäisee typerät ennakkoluulot, jotka perustuvat ainoastaan tietämättömyyteen ja huonon itsetunnon pönkittämiseen herjaamalla toisenlaista elämänkatsomusta ja ylistämällä omaa elämänkatsomustaan. Miten siis eroat noista sinun panettelemista uskiksista?"
Ei perustu noihin, uskonto on aiheuttanut paljon kärsimystä. En ole ylistänyt mitenkään omaa elämänkatsomusta tai edes puhunut siitä tässä! Ja 'uskonnot' ei ole elämänkatsomus, vaan niihin sisältyy monia erilaisia elämänkatsomuksia. Eroan niin, että pyrin olemaan harjoittamatta mainittuja asioita. Ja huomaa, etten panettele uskiksia vaan uskontoja. - Nassen
pikku-µ kirjoitti:
MITÄ?
Mitä ihmettä raamatulla on tämän kanssa tekemistä?valtaosa suomen hihhuleista on raamatun jumalaan uskovia.
Mitä tuossa listattuihin uskonnon haittavaikutruksiin tulee, niin ne liittyvät kiinteästi juuri näihin paimentolaiskansojen uskontoihin, josta raamattukin kertoo.
On olemassa myös uskontoja jotka eivät keskity kiduttamiseen, tappamiseen ja huoraamiseen. - pikku-µ
Diagoras kirjoitti:
Onko hyvä asia, jos elämän sisältö perustuu valheeseen? Ei!
"Ehkäpä osaat myös mainita mikä muu ideologia tai järjestelmä EI olisi aiheuttanut mainitseamiasi juttuja?"
Ympäristön suojelu.
"tympäisee typerät ennakkoluulot, jotka perustuvat ainoastaan tietämättömyyteen ja huonon itsetunnon pönkittämiseen herjaamalla toisenlaista elämänkatsomusta ja ylistämällä omaa elämänkatsomustaan. Miten siis eroat noista sinun panettelemista uskiksista?"
Ei perustu noihin, uskonto on aiheuttanut paljon kärsimystä. En ole ylistänyt mitenkään omaa elämänkatsomusta tai edes puhunut siitä tässä! Ja 'uskonnot' ei ole elämänkatsomus, vaan niihin sisältyy monia erilaisia elämänkatsomuksia. Eroan niin, että pyrin olemaan harjoittamatta mainittuja asioita. Ja huomaa, etten panettele uskiksia vaan uskontoja."Onko hyvä asia, jos elämän sisältö perustuu valheeseen? Ei!"
Suurin osa ideologioista ja ihmisten kognitiivisista rakenteista perustuvat enemmän tai vähemmän valheisiin. Erilaisien illuusioiden luominen ja niiden toteuttamis yritykset ovat kaiken toiminnan perusta.
Ota myös huomioon että suurelle osalle ihmisiä uskonto on osa kulttuuria samalla tavalla, kuin vaikkapa sauna ja makkara, joten on vaikea mieltää elämän sisällön perustuvan valheeseen esittämälläsi tavalla.
"Ympäristön suojelu."
Heti tulee ainakin seuraavat ympäristön suojeluun liittyvät jutut listastasi mieleen.
- Vainoja
- Suvaitsemattomuutta
- Pelkoa
- Vainoharhaisuutta
- Itsetunnon heikkenemistä
- Syyllisyyden tuntoa
- Ylimielisyyttä
- Tuomitsevaisuutta
- Tekopyhyyttä
- Tietämättömyyttä
- Ahdasmielisyyttä
- Eristäytyneisyyttä
- Naiivisuutta
- Rahastusta
- Terrorismia
- Turhien toivojen elättelyä
Sinun logiikkaasi lainaten ympäristön suojelusta ei kaiketi ole siis mitään hyötyä?
"Ei perustu noihin, uskonto on aiheuttanut paljon kärsimystä."
Vai ihmiset? Samanlaisesta virhepäättelystä johtuen tälläkin palstalla on ateismi yhdistetty Stalinin puhdistuksiin. Ateismi on siis aiheuttanut myös suurinta osaa listaamistasi jutuista ja pelkkää pahaa - eikö? Siitä ei siis ole mitään hyötyä...
"En ole ylistänyt mitenkään omaa elämänkatsomusta tai edes puhunut siitä tässä!"
Rivien välistä ei siis voi lukea - "Olen ateisti, joten elämäni sisältö ei perustu valheisiin kuten uskisten. Uskonnot ovat aiheuttaneet pelkästään kärsimystä, joten viisaana ateistina en kannata sellaisia.".
"Ja 'uskonnot' ei ole elämänkatsomus, vaan niihin sisältyy monia erilaisia elämänkatsomuksia."
Aivan! Etkä osoita mielestäsi hitustakaan ennakkoluuloisuutta esittämälläsi listasi kuvaavan uskontoja yleensä?
"Eroan niin, että pyrin olemaan harjoittamatta mainittuja asioita."
Ja tuo eroaa keskiverto uskiksen tavoitteista millä tavalla? - pikku-µ
Nassen kirjoitti:
valtaosa suomen hihhuleista on raamatun jumalaan uskovia.
Mitä tuossa listattuihin uskonnon haittavaikutruksiin tulee, niin ne liittyvät kiinteästi juuri näihin paimentolaiskansojen uskontoihin, josta raamattukin kertoo.
On olemassa myös uskontoja jotka eivät keskity kiduttamiseen, tappamiseen ja huoraamiseen.Mielestäsi siis nuo suomalaiset hihhulit keskittyvät kiduttamiseen, tappamiseen ja huoraamiseen?
Vai miten tuo tulisi ymmärtää? - Nassen
pikku-µ kirjoitti:
Mielestäsi siis nuo suomalaiset hihhulit keskittyvät kiduttamiseen, tappamiseen ja huoraamiseen?
Vai miten tuo tulisi ymmärtää?suhteellisen hyvät elinolosuhteet, seklarismi ja lainsäädäntö rauhoittelevat heitä.
Pohjimmiltaan evlut lahkon uskonto on sarja paimentolaisille annettuja ohjeita ja lakeja, joista merkittävä osa, resurssien vähäisyyden johdosta, keskittyy kilpailevien ryhmittymien elminointiin. - pikku-µ
Nassen kirjoitti:
suhteellisen hyvät elinolosuhteet, seklarismi ja lainsäädäntö rauhoittelevat heitä.
Pohjimmiltaan evlut lahkon uskonto on sarja paimentolaisille annettuja ohjeita ja lakeja, joista merkittävä osa, resurssien vähäisyyden johdosta, keskittyy kilpailevien ryhmittymien elminointiin."Pohjimmiltaan evlut lahkon uskonto on sarja paimentolaisille annettuja ohjeita ja lakeja, joista merkittävä osa, resurssien vähäisyyden johdosta, keskittyy kilpailevien ryhmittymien elminointiin."
Et ilmeisestikään tiedä kristinuskosta juuri mitään... vai tekeydytkö tarkoituksellisesti tietämättömäksi?
Vanhalla testamentilla ei ole kristinuskon kanssa paljoakaan tekemistä. Suurin syy vanhan testamentin olemiselle raamatussa lienee se että uudessa testamentissa viitataan muutaman kerran kirjoituksiin. Niin ja olihan Jeesus toki juutalainen, mutta uuden testamentin kertomukset ovat hyvin erilaisia vanhan testamentin kertomusten kanssa. - Isti Ate
pikku-µ kirjoitti:
"Pohjimmiltaan evlut lahkon uskonto on sarja paimentolaisille annettuja ohjeita ja lakeja, joista merkittävä osa, resurssien vähäisyyden johdosta, keskittyy kilpailevien ryhmittymien elminointiin."
Et ilmeisestikään tiedä kristinuskosta juuri mitään... vai tekeydytkö tarkoituksellisesti tietämättömäksi?
Vanhalla testamentilla ei ole kristinuskon kanssa paljoakaan tekemistä. Suurin syy vanhan testamentin olemiselle raamatussa lienee se että uudessa testamentissa viitataan muutaman kerran kirjoituksiin. Niin ja olihan Jeesus toki juutalainen, mutta uuden testamentin kertomukset ovat hyvin erilaisia vanhan testamentin kertomusten kanssa.Mainitsit asian, joka minua on aina ihmetyttänyt: >>Vanhalla testamentilla ei ole kristinuskon kanssa
- Diagoras
pikku-µ kirjoitti:
"Onko hyvä asia, jos elämän sisältö perustuu valheeseen? Ei!"
Suurin osa ideologioista ja ihmisten kognitiivisista rakenteista perustuvat enemmän tai vähemmän valheisiin. Erilaisien illuusioiden luominen ja niiden toteuttamis yritykset ovat kaiken toiminnan perusta.
Ota myös huomioon että suurelle osalle ihmisiä uskonto on osa kulttuuria samalla tavalla, kuin vaikkapa sauna ja makkara, joten on vaikea mieltää elämän sisällön perustuvan valheeseen esittämälläsi tavalla.
"Ympäristön suojelu."
Heti tulee ainakin seuraavat ympäristön suojeluun liittyvät jutut listastasi mieleen.
- Vainoja
- Suvaitsemattomuutta
- Pelkoa
- Vainoharhaisuutta
- Itsetunnon heikkenemistä
- Syyllisyyden tuntoa
- Ylimielisyyttä
- Tuomitsevaisuutta
- Tekopyhyyttä
- Tietämättömyyttä
- Ahdasmielisyyttä
- Eristäytyneisyyttä
- Naiivisuutta
- Rahastusta
- Terrorismia
- Turhien toivojen elättelyä
Sinun logiikkaasi lainaten ympäristön suojelusta ei kaiketi ole siis mitään hyötyä?
"Ei perustu noihin, uskonto on aiheuttanut paljon kärsimystä."
Vai ihmiset? Samanlaisesta virhepäättelystä johtuen tälläkin palstalla on ateismi yhdistetty Stalinin puhdistuksiin. Ateismi on siis aiheuttanut myös suurinta osaa listaamistasi jutuista ja pelkkää pahaa - eikö? Siitä ei siis ole mitään hyötyä...
"En ole ylistänyt mitenkään omaa elämänkatsomusta tai edes puhunut siitä tässä!"
Rivien välistä ei siis voi lukea - "Olen ateisti, joten elämäni sisältö ei perustu valheisiin kuten uskisten. Uskonnot ovat aiheuttaneet pelkästään kärsimystä, joten viisaana ateistina en kannata sellaisia.".
"Ja 'uskonnot' ei ole elämänkatsomus, vaan niihin sisältyy monia erilaisia elämänkatsomuksia."
Aivan! Etkä osoita mielestäsi hitustakaan ennakkoluuloisuutta esittämälläsi listasi kuvaavan uskontoja yleensä?
"Eroan niin, että pyrin olemaan harjoittamatta mainittuja asioita."
Ja tuo eroaa keskiverto uskiksen tavoitteista millä tavalla?hyötyä mm. seuraavilla tavoilla:
- Dogmeista vapaa ajattelu
- Ei pelkoa kuolemanjälkeisestä
- Voi auttaa ihmisiä auttamisen itsensä vuoksi, eikä palkkion toivossa/rangaistuksen pelossa
Ja ympäristön suojelusta mm.:
- Puhtaampi ja lajirikkaampi maailma jälkipolville
Joten hyötyä löytyy... Enemmän kuin uskonnoista. Enkä edes väittänyt avauksessa, ettei uskonnoista olisi mitään hyötyä, vaan kysyin onko niistä mielestänne. Ja kuinka vitussa ymäristönsuojelu aiheuttaa esim. pelkoa tai ylimielisyyttä?!!
"Ja tuo eroaa keskiverto uskiksen tavoitteista millä tavalla?"
Ei ehkä keskiverron, mutta fundamentalistin kyllä.
"Erilaisien illuusioiden luominen ja niiden toteuttamis yritykset ovat kaiken toiminnan perusta."
Anna esimerkkejä.
PS. Ei 'erilaisienä, vaan 'erilaisten' ja 'toteuttamisyritykset' on yhdyssana. Takaisin koulun penkille! - akk.
Isti Ate kirjoitti:
Mainitsit asian, joka minua on aina ihmetyttänyt: >>Vanhalla testamentilla ei ole kristinuskon kanssa
Oletko kuullut,että vanhan testamentin aika oli lain alla olemisen aikaa,ja Jeesus kävi tekemässä uuden liiton.
Ja uusi liitto on Jeesuksessa Kristuksessa.
Jeesus täytti lain,ainoana ihmisenä ja se oli mahdollista vain siten,että Jumala tuli ihmiseksi,ja sovitti itsensä ihmisten kanssa.
Tätä ei luonnollinen ihminen ymmärrä,joten on pakko mennä rukouksessa Jeesuksen luo,ja otettava pelastus armosta vastaan.
Vasta sen jälkeen Jumalan johdattamana alkaa oppia hengellisiä asioita pikkuhiljaa käsittämään. - AD/HD
Diagoras kirjoitti:
hyötyä mm. seuraavilla tavoilla:
- Dogmeista vapaa ajattelu
- Ei pelkoa kuolemanjälkeisestä
- Voi auttaa ihmisiä auttamisen itsensä vuoksi, eikä palkkion toivossa/rangaistuksen pelossa
Ja ympäristön suojelusta mm.:
- Puhtaampi ja lajirikkaampi maailma jälkipolville
Joten hyötyä löytyy... Enemmän kuin uskonnoista. Enkä edes väittänyt avauksessa, ettei uskonnoista olisi mitään hyötyä, vaan kysyin onko niistä mielestänne. Ja kuinka vitussa ymäristönsuojelu aiheuttaa esim. pelkoa tai ylimielisyyttä?!!
"Ja tuo eroaa keskiverto uskiksen tavoitteista millä tavalla?"
Ei ehkä keskiverron, mutta fundamentalistin kyllä.
"Erilaisien illuusioiden luominen ja niiden toteuttamis yritykset ovat kaiken toiminnan perusta."
Anna esimerkkejä.
PS. Ei 'erilaisienä, vaan 'erilaisten' ja 'toteuttamisyritykset' on yhdyssana. Takaisin koulun penkille!Mielestäni "Jumalaa/jumalia ei ole olemassa" on kyllä dogmi.
Ja jos kouluaineeseen kirjoitat "ymäristönsuojelu", niin ei siitä ainakaan kymppiä tipu. - jaina
Diagoras kirjoitti:
hyötyä mm. seuraavilla tavoilla:
- Dogmeista vapaa ajattelu
- Ei pelkoa kuolemanjälkeisestä
- Voi auttaa ihmisiä auttamisen itsensä vuoksi, eikä palkkion toivossa/rangaistuksen pelossa
Ja ympäristön suojelusta mm.:
- Puhtaampi ja lajirikkaampi maailma jälkipolville
Joten hyötyä löytyy... Enemmän kuin uskonnoista. Enkä edes väittänyt avauksessa, ettei uskonnoista olisi mitään hyötyä, vaan kysyin onko niistä mielestänne. Ja kuinka vitussa ymäristönsuojelu aiheuttaa esim. pelkoa tai ylimielisyyttä?!!
"Ja tuo eroaa keskiverto uskiksen tavoitteista millä tavalla?"
Ei ehkä keskiverron, mutta fundamentalistin kyllä.
"Erilaisien illuusioiden luominen ja niiden toteuttamis yritykset ovat kaiken toiminnan perusta."
Anna esimerkkejä.
PS. Ei 'erilaisienä, vaan 'erilaisten' ja 'toteuttamisyritykset' on yhdyssana. Takaisin koulun penkille!Diagoras kirjoitti, että ateismista olisi
"hyötyä mm. seuraavilla tavoilla:
- Dogmeista vapaa ajattelu
- Ei pelkoa kuolemanjälkeisestä
- Voi auttaa ihmisiä auttamisen itsensä vuoksi, eikä palkkion toivossa/rangaistuksen pelossa"
Dogmivapaudesta.
On äärimmäisen idealistista kuvitella, ettei ihminen tarvitse ajatteluunsa minkäänlaista mallittamista ja mallittamistahan kaikki dogmittaminenkin on. Dogmi on toki tosin turhan tiukka ja jatkuvaan valehteluun johtava ajatusmalli. Tämä mallittamisen tarve johtuu siitä, että ihminen käyttää ajattelunsa ja toimiensa suunnittelun apuna todennäköisyyksiä ja muistojaan (eli oppimaansa), mitkä molemmat perustuvat uskoon siitä, että ao. kokemukset ovat aitoja ja hänelle luotettavia. Joillekin ihmisille dogmit ovat tärkeitä: luovat selkeyttä ja jäsentävät maailmaa, vrt. nämä uraputki-uroot, jotka taannoin tulvehtivat Sarasvuon konsertteihin kuulemaan oppia sisäisestä kestopotenssistaan.
Kuoleman pelosta.
Nekin, jotka uskovat pääsevänsä paratiisiin tms. kuoleman jälkeen, pelkäävät kuolemaa. Joka muuta väittää, valehtelee. Mielestäni kuolempanpelkoa oleellisempi eräiden uskontojen (buddhalaisuus, luonnonuskonnot, hindulaisuuskin) tuottama hyve, on elämänrohkeus.
Moraalista.
Väitteesi sisältää taustaoletuksen, että vain ateistit toimisivat pyyteettömästi. Olen sitä mieltä, että ihan jokainen ihminen, tunnistaessaan ihmisyyden itsessään, eli myötäeläessään toisen ihmisen vaikeuksia tai kärsimystä, auttaa siihen kyetessään. Tämä on mielestäni universaalia, eikä ole kytköksissä suoranaisesti mihinkään uskontoon. - Asylum2
akk. kirjoitti:
Oletko kuullut,että vanhan testamentin aika oli lain alla olemisen aikaa,ja Jeesus kävi tekemässä uuden liiton.
Ja uusi liitto on Jeesuksessa Kristuksessa.
Jeesus täytti lain,ainoana ihmisenä ja se oli mahdollista vain siten,että Jumala tuli ihmiseksi,ja sovitti itsensä ihmisten kanssa.
Tätä ei luonnollinen ihminen ymmärrä,joten on pakko mennä rukouksessa Jeesuksen luo,ja otettava pelastus armosta vastaan.
Vasta sen jälkeen Jumalan johdattamana alkaa oppia hengellisiä asioita pikkuhiljaa käsittämään.Luonnoton homo sitten ymmärtää pelastuksen sanoman? ;-)
- Asylum2
Asylum2 kirjoitti:
Luonnoton homo sitten ymmärtää pelastuksen sanoman? ;-)
Otsikko luonnoton kuten varmaan kaikki ymmärsi. Ja pieni selvennys, että en pidä homoutta epäluonnollisena vaan suhkoot normaalina historian ja eläinkunnan valossa. En viitsinyt tätä laittaa edelliseen viestiin koska vitsi olisi mennyt pilalle, kerrankin kun sain ahaa-elämyksen. (elämän suuria hetkiä, arvatkaa miltä tuntui kun hoksasin, että 1 1 on 3? Huomasin tulleeni uskoon)
- Asylum2
akk. kirjoitti:
Oletko kuullut,että vanhan testamentin aika oli lain alla olemisen aikaa,ja Jeesus kävi tekemässä uuden liiton.
Ja uusi liitto on Jeesuksessa Kristuksessa.
Jeesus täytti lain,ainoana ihmisenä ja se oli mahdollista vain siten,että Jumala tuli ihmiseksi,ja sovitti itsensä ihmisten kanssa.
Tätä ei luonnollinen ihminen ymmärrä,joten on pakko mennä rukouksessa Jeesuksen luo,ja otettava pelastus armosta vastaan.
Vasta sen jälkeen Jumalan johdattamana alkaa oppia hengellisiä asioita pikkuhiljaa käsittämään.Miksi sanotaan, että kristinusko on syrjivä ja homofobinen? Johan akk kertoo, että luonnottomat homot ymmärtävät raamatun pelastussanoman. onko profeetat luonnottomia homoja? Jeesus oli sitten vissiin yliluonnollinen homo? Tarpeeksi rukoiltuaan ja hartaimman toiveen täytyttyä kaikista uskovaisista tulee luonnottomia homoja ja sitten he ymmärtävät pelastuksen?
- pikku-µ
Isti Ate kirjoitti:
Mainitsit asian, joka minua on aina ihmetyttänyt: >>Vanhalla testamentilla ei ole kristinuskon kanssa
"Minulle on tälläkin palstalla monesti kerrottu, että raamattu on kannesta kanteen Jumalan sanaa."
Fundamentalisti kristillisyys on eri asia kuin liberaalimpi kristillisyys. Puheena tässä oli lähinnä luterilaisuus suomen valtauskontona. Tunnut lähes vaativan sitä että kristityt suhtautuisivat fundamentalistisesti raamattuun - miksi ihmeessä?
Uuden testamentin myötä vanha testamentti jäi opillisesti vähäisempään asemaan ja on lähinnä vain "historiallista" kuvausta ajasta ennen Jeesusta. - pikku-µ
Diagoras kirjoitti:
hyötyä mm. seuraavilla tavoilla:
- Dogmeista vapaa ajattelu
- Ei pelkoa kuolemanjälkeisestä
- Voi auttaa ihmisiä auttamisen itsensä vuoksi, eikä palkkion toivossa/rangaistuksen pelossa
Ja ympäristön suojelusta mm.:
- Puhtaampi ja lajirikkaampi maailma jälkipolville
Joten hyötyä löytyy... Enemmän kuin uskonnoista. Enkä edes väittänyt avauksessa, ettei uskonnoista olisi mitään hyötyä, vaan kysyin onko niistä mielestänne. Ja kuinka vitussa ymäristönsuojelu aiheuttaa esim. pelkoa tai ylimielisyyttä?!!
"Ja tuo eroaa keskiverto uskiksen tavoitteista millä tavalla?"
Ei ehkä keskiverron, mutta fundamentalistin kyllä.
"Erilaisien illuusioiden luominen ja niiden toteuttamis yritykset ovat kaiken toiminnan perusta."
Anna esimerkkejä.
PS. Ei 'erilaisienä, vaan 'erilaisten' ja 'toteuttamisyritykset' on yhdyssana. Takaisin koulun penkille!"- Dogmeista vapaa ajattelu"
Elämän katsomukset, erilaiset ideologiat ja kognitiiviset rakenteet ovat usein hyvin dogmaattisia uskonnosta riippumatta.
"- Ei pelkoa kuolemanjälkeisestä"
Kuoleman pelko on tervettä ja kuoleman jälkeisyys askarruttaa ihmisten mieltä joka tapauksessa.
"- Voi auttaa ihmisiä auttamisen itsensä vuoksi, eikä palkkion toivossa/rangaistuksen pelossa"
Ajatteletko todellakin noin naivisti? Mielipiteiteistäsi saa kuvan että uskikset olisivat sydämettömiä hirviöitä jotka eivät kykene tuntemaan empatiaa. Yhtä hyvin ateistin voi sanoa toimivan oman edun ohjaamana tai sitten maallisen rangaistuksen pelossa auttaessaan muita .
"Ja kuinka vitussa ymäristönsuojelu aiheuttaa esim. pelkoa tai ylimielisyyttä?!!"
Esimerkiksi turkistarhaiskut eivät varmastikkaan aiheuta pelkoa turkistarhaajan lähipiirissä. Luonnonsuojelijat turvautuvat toisinaan lainvastaisiin keinoihin ja harvoin voidaan puhua pelkästään kansalais tottelemattomuudesta. Eikö tuo ole ylimielisyyttä?
Kettutyttöjä voi pitää eräänlaisina fundamentalisteina, joten ympäristön suojelu aiheuttaa lähinnä pahaa. Sovelsin hieman ontuen logiikkaasi. ;-)
"Anna esimerkkejä."
Kognitiivinen ajattelu perustuu erilaisiin illuusioihin ja dogmeihin. Ilman kognitiivisia rakenteita ihminen taas olisi aika hukassa.
PS. Karkasiko mopo niin pahasti käsistä että täytyy hyökätä henkilöä vasten ja yrittää vähentää uskottavuutta kirjoitusvirheitä esittelemällä? - Nasse
pikku-µ kirjoitti:
"Minulle on tälläkin palstalla monesti kerrottu, että raamattu on kannesta kanteen Jumalan sanaa."
Fundamentalisti kristillisyys on eri asia kuin liberaalimpi kristillisyys. Puheena tässä oli lähinnä luterilaisuus suomen valtauskontona. Tunnut lähes vaativan sitä että kristityt suhtautuisivat fundamentalistisesti raamattuun - miksi ihmeessä?
Uuden testamentin myötä vanha testamentti jäi opillisesti vähäisempään asemaan ja on lähinnä vain "historiallista" kuvausta ajasta ennen Jeesusta.onkin yleisin uskovaisuuden muoto
- akk.
Asylum2 kirjoitti:
Miksi sanotaan, että kristinusko on syrjivä ja homofobinen? Johan akk kertoo, että luonnottomat homot ymmärtävät raamatun pelastussanoman. onko profeetat luonnottomia homoja? Jeesus oli sitten vissiin yliluonnollinen homo? Tarpeeksi rukoiltuaan ja hartaimman toiveen täytyttyä kaikista uskovaisista tulee luonnottomia homoja ja sitten he ymmärtävät pelastuksen?
Juttuasi. et ehkä itsekään.
- Diagoras
pikku-µ kirjoitti:
"- Dogmeista vapaa ajattelu"
Elämän katsomukset, erilaiset ideologiat ja kognitiiviset rakenteet ovat usein hyvin dogmaattisia uskonnosta riippumatta.
"- Ei pelkoa kuolemanjälkeisestä"
Kuoleman pelko on tervettä ja kuoleman jälkeisyys askarruttaa ihmisten mieltä joka tapauksessa.
"- Voi auttaa ihmisiä auttamisen itsensä vuoksi, eikä palkkion toivossa/rangaistuksen pelossa"
Ajatteletko todellakin noin naivisti? Mielipiteiteistäsi saa kuvan että uskikset olisivat sydämettömiä hirviöitä jotka eivät kykene tuntemaan empatiaa. Yhtä hyvin ateistin voi sanoa toimivan oman edun ohjaamana tai sitten maallisen rangaistuksen pelossa auttaessaan muita .
"Ja kuinka vitussa ymäristönsuojelu aiheuttaa esim. pelkoa tai ylimielisyyttä?!!"
Esimerkiksi turkistarhaiskut eivät varmastikkaan aiheuta pelkoa turkistarhaajan lähipiirissä. Luonnonsuojelijat turvautuvat toisinaan lainvastaisiin keinoihin ja harvoin voidaan puhua pelkästään kansalais tottelemattomuudesta. Eikö tuo ole ylimielisyyttä?
Kettutyttöjä voi pitää eräänlaisina fundamentalisteina, joten ympäristön suojelu aiheuttaa lähinnä pahaa. Sovelsin hieman ontuen logiikkaasi. ;-)
"Anna esimerkkejä."
Kognitiivinen ajattelu perustuu erilaisiin illuusioihin ja dogmeihin. Ilman kognitiivisia rakenteita ihminen taas olisi aika hukassa.
PS. Karkasiko mopo niin pahasti käsistä että täytyy hyökätä henkilöä vasten ja yrittää vähentää uskottavuutta kirjoitusvirheitä esittelemällä?'Kansalaistottelemattomuus' on yhdyssana ja 'naiivi' kirjoitetaan kahdella i-kirjaimella.
Ja kettutyttöjen toiminta on eläintensuojelua, ei ympäristön.
"Eikö tuo ole ylimielisyyttä?"
Ei.
"Ajatteletko todellakin noin naivisti? Mielipiteiteistäsi saa kuvan että uskikset olisivat sydämettömiä hirviöitä jotka eivät kykene tuntemaan empatiaa. Yhtä hyvin ateistin voi sanoa toimivan oman edun ohjaamana tai sitten maallisen rangaistuksen pelossa auttaessaan muita ."
Luulen, että eräät tosiuskovaiset ovat niin keskittyneitä Jumalaan ja taivaaseen, että heillä on tietty taka-ajatus auttaessa, eivät toki kaikki. - pph
Nassen kirjoitti:
raamatun sanomaa?
näköjään...
- pph
Nasse kirjoitti:
onkin yleisin uskovaisuuden muoto
että en kyllä ymmärrä noita juttujasi! Miten tuokin juttusi liittyy tähän keskusteluun?
Ole hyvä, mene ja vastaa sinulle osoitettuihin viesteihin ja lopeta tuo säälittävä herjanheitto...jos sitä voi edes herjaksi sanoa, minusta se on jotakin vielä paljon säälittävämpää ja todella loppuunkulunutta juttua jota tänne viljelet. - pph
Nassen kirjoitti:
valtaosa suomen hihhuleista on raamatun jumalaan uskovia.
Mitä tuossa listattuihin uskonnon haittavaikutruksiin tulee, niin ne liittyvät kiinteästi juuri näihin paimentolaiskansojen uskontoihin, josta raamattukin kertoo.
On olemassa myös uskontoja jotka eivät keskity kiduttamiseen, tappamiseen ja huoraamiseen.ihan pihalla näistä uskonasioista. Mikset luopuisi tuosta uppiniskaisuudestasi?!
Olenko minä muka kiduttaja, tappaja ja vielä huoraajakin?? HÄ?
Koita nyt ymmärtää, että on paljon ihmisiä ja erilaisia sellaisia. Toiset tekevät paljon pahoja tekoja ja sanovat olevansa uskossa, voivat ollakin, mutta eri asia mihin he uskovat..
Mitä tekemistä näillä mainitsemillasi asioilla on esimerkikisi minun kanssa, joka en ole tehnyt noista mainitsemistasi esimerkeistä mitään???! - pph
Diagoras kirjoitti:
'Kansalaistottelemattomuus' on yhdyssana ja 'naiivi' kirjoitetaan kahdella i-kirjaimella.
Ja kettutyttöjen toiminta on eläintensuojelua, ei ympäristön.
"Eikö tuo ole ylimielisyyttä?"
Ei.
"Ajatteletko todellakin noin naivisti? Mielipiteiteistäsi saa kuvan että uskikset olisivat sydämettömiä hirviöitä jotka eivät kykene tuntemaan empatiaa. Yhtä hyvin ateistin voi sanoa toimivan oman edun ohjaamana tai sitten maallisen rangaistuksen pelossa auttaessaan muita ."
Luulen, että eräät tosiuskovaiset ovat niin keskittyneitä Jumalaan ja taivaaseen, että heillä on tietty taka-ajatus auttaessa, eivät toki kaikki."Luulen, että eräät tosiuskovaiset ovat niin keskittyneitä Jumalaan ja taivaaseen, että heillä on tietty taka-ajatus auttaessa, eivät toki kaikki."
Minäkin luulen, vaikka mitä, mutta en sen perusteella rupea tuomitsemaan enkä mollaamaan ketään.
Jos minä nyt huomaisin tien poskessa makaavan ihmisen joka tarvitsee apua ja auttaisin häntä, niin luuletko tosiaan, että teen sen vain siksi, että olisi "paremmat" mahikset päästä taivaaseen??
Siis jos raamatussa ei mainittaisi tapauksesta esimerkkiä, miten kuuluu toimia, niin luuletko, että olisin jättänyt auttamatta tätä ihmistä??
Mielestäni tuo sinun luulosi on aika kaukaa haettua. - pikku-µ
Diagoras kirjoitti:
'Kansalaistottelemattomuus' on yhdyssana ja 'naiivi' kirjoitetaan kahdella i-kirjaimella.
Ja kettutyttöjen toiminta on eläintensuojelua, ei ympäristön.
"Eikö tuo ole ylimielisyyttä?"
Ei.
"Ajatteletko todellakin noin naivisti? Mielipiteiteistäsi saa kuvan että uskikset olisivat sydämettömiä hirviöitä jotka eivät kykene tuntemaan empatiaa. Yhtä hyvin ateistin voi sanoa toimivan oman edun ohjaamana tai sitten maallisen rangaistuksen pelossa auttaessaan muita ."
Luulen, että eräät tosiuskovaiset ovat niin keskittyneitä Jumalaan ja taivaaseen, että heillä on tietty taka-ajatus auttaessa, eivät toki kaikki."Ja kettutyttöjen toiminta on eläintensuojelua, ei ympäristön."
Okei, mutta samankaltaiseen vandalismiin ovat syyllistyneet myös ympäristön/luonnonsuojelijat.
"Luulen, että eräät tosiuskovaiset ovat niin keskittyneitä Jumalaan ja taivaaseen, että heillä on tietty taka-ajatus auttaessa, eivät toki kaikki."
Yhtä hyvin voi sanoa ateistien olevan niin keskittyneitä rahan tekemiseen ja oman edun tavoittelemiseen, että heillä on tiettyjä taka-ajatuksia auttaessaan...
Kristityistä puhuttaessa hyvien tekojen tekemisellä ei ole mitään tekemistä pelastuksen kanssa - ainakaan Jeesuksen mukaan.
PS
Rahkeesi eivät taida riittää muuhun kommentoimiseen kuin kirjoitusvirheiden etsimiseen, vai kuinka?
Varmasti älykkäänä ihmisenä, jonka maailmankuva ei perustu valheeseen huomaat tarttua myös mahdollisten keskustelukumppanien puhevikoihinkin aina tarvittaessa? Sinä se olet älykäs... ;-) - Diagoras
pikku-µ kirjoitti:
"Ja kettutyttöjen toiminta on eläintensuojelua, ei ympäristön."
Okei, mutta samankaltaiseen vandalismiin ovat syyllistyneet myös ympäristön/luonnonsuojelijat.
"Luulen, että eräät tosiuskovaiset ovat niin keskittyneitä Jumalaan ja taivaaseen, että heillä on tietty taka-ajatus auttaessa, eivät toki kaikki."
Yhtä hyvin voi sanoa ateistien olevan niin keskittyneitä rahan tekemiseen ja oman edun tavoittelemiseen, että heillä on tiettyjä taka-ajatuksia auttaessaan...
Kristityistä puhuttaessa hyvien tekojen tekemisellä ei ole mitään tekemistä pelastuksen kanssa - ainakaan Jeesuksen mukaan.
PS
Rahkeesi eivät taida riittää muuhun kommentoimiseen kuin kirjoitusvirheiden etsimiseen, vai kuinka?
Varmasti älykkäänä ihmisenä, jonka maailmankuva ei perustu valheeseen huomaat tarttua myös mahdollisten keskustelukumppanien puhevikoihinkin aina tarvittaessa? Sinä se olet älykäs... ;-)Jaak. 2:24-26
"24 Näette siis, että ihminen osoittautuu vanhurskaaksi tekojen, ei yksistään uskon perusteella.
25 Juuri tekojensa ansiosta portto Rahabkin osoittautui vanhurskaaksi, kun otti sanansaattajat luokseen ja auttoi heidät pois toista tietä.
26 Niin kuin ruumis ilman henkeä on kuollut, niin on uskokin kuollut ilman tekoja." - pikku-µ
Diagoras kirjoitti:
Jaak. 2:24-26
"24 Näette siis, että ihminen osoittautuu vanhurskaaksi tekojen, ei yksistään uskon perusteella.
25 Juuri tekojensa ansiosta portto Rahabkin osoittautui vanhurskaaksi, kun otti sanansaattajat luokseen ja auttoi heidät pois toista tietä.
26 Niin kuin ruumis ilman henkeä on kuollut, niin on uskokin kuollut ilman tekoja."Ef. 2:8,9
"8. Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta, ette itsenne kautta - se on Jumalan lahja -
9. ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi."
Mikäli yhtään tiedät kotoisesta valtauskonnostamme luterilaisuudesta mitään, niin tiedät varmasti myös sen että heidän oppinsa mukaan ihminen pelastuu armosta ei tekojensa perusteella. Tuo käy mielestäni aika hyvin ilmi myös Jeesuksen opetuksissa.
Luuk. 23.
"43. Niin Jeesus sanoi hänelle: "Totisesti minä sanon sinulle: tänä päivänä pitää sinun oleman minun kanssani paratiisissa.""
Kyseessä oli kuten tiedät joku heppu ristillä Jeesuksen vieressä. - Diagoras
pikku-µ kirjoitti:
Ef. 2:8,9
"8. Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta, ette itsenne kautta - se on Jumalan lahja -
9. ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi."
Mikäli yhtään tiedät kotoisesta valtauskonnostamme luterilaisuudesta mitään, niin tiedät varmasti myös sen että heidän oppinsa mukaan ihminen pelastuu armosta ei tekojensa perusteella. Tuo käy mielestäni aika hyvin ilmi myös Jeesuksen opetuksissa.
Luuk. 23.
"43. Niin Jeesus sanoi hänelle: "Totisesti minä sanon sinulle: tänä päivänä pitää sinun oleman minun kanssani paratiisissa.""
Kyseessä oli kuten tiedät joku heppu ristillä Jeesuksen vieressä.kun Raamatussa on niin paljon sisäisiä ristiriitoja sekä erilaisia tulkintoja opetuksista, että niistä on vaikea ottaa selvää: On tuo minun lainaamani Jaakobin kirjeen kohtakin Raamatussa.
Ja tuo ristin ryövärien tapauskin on ristiriitainen: Kun Luukkaan mukaan toinen pilkkasi ja toinen ei, niin Matteuksen ja Markuksen mukaan molemmat pilkkasivat ja Johannes ei kerro mitään. Kuinka tuosta voi muka ottaa mitenkään selvää miten kävi?
Toinen ristiriita on myös: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000005&posting=22000000009334258 Noita on lähes loputtomasti.
PS.
"tiedät varmasti myös sen että"
Ennen 'että'-sanaa aina pilkku.
"pelastuu armosta ei tekojensa perusteella."
'Armosta'-sanan jälkeen pilkku.
"Kyseessä oli kuten tiedät joku"
'Oli'-sanan ja 'tiedät-sanan' jälkeen pilkku.
"joku heppu"
'Heppu' ei ole kirjakieltä. - Nasse
pph kirjoitti:
että en kyllä ymmärrä noita juttujasi! Miten tuokin juttusi liittyy tähän keskusteluun?
Ole hyvä, mene ja vastaa sinulle osoitettuihin viesteihin ja lopeta tuo säälittävä herjanheitto...jos sitä voi edes herjaksi sanoa, minusta se on jotakin vielä paljon säälittävämpää ja todella loppuunkulunutta juttua jota tänne viljelet.Jopa evlut lahkon omat tutkimukset osoittavat että valtaosa ei usko kuten kirkko opettaa, samoin jengi ei edes usko uskontunnustukseensa.
Edellinen kirjoittaja antoi ymmärtää, kuten asia on, että ihmiset muodostavat oman tulkintansa.
Se on rusinapullauskovaisuutta.
Älä mulle vikise, jos peilissä näkyvä kuva ei mielytä. - Nasse
pph kirjoitti:
että en kyllä ymmärrä noita juttujasi! Miten tuokin juttusi liittyy tähän keskusteluun?
Ole hyvä, mene ja vastaa sinulle osoitettuihin viesteihin ja lopeta tuo säälittävä herjanheitto...jos sitä voi edes herjaksi sanoa, minusta se on jotakin vielä paljon säälittävämpää ja todella loppuunkulunutta juttua jota tänne viljelet."Ole hyvä, mene ja vastaa sinulle osoitettuihin viesteihin ja lopeta tuo säälittävä herjanheitto..."
Sitä olen tässäkin ketjussa tehnyt ja teen nytkin, kun väliin tunget Sinä.
Mitä lopppuunkuluneisiin juttuihin tilee, niin jeesussatu lienee yksi kuluneimpia.
Keksikää hihhulit uusi jumala että saadaan vaihtelua. - pikku-µ
Diagoras kirjoitti:
kun Raamatussa on niin paljon sisäisiä ristiriitoja sekä erilaisia tulkintoja opetuksista, että niistä on vaikea ottaa selvää: On tuo minun lainaamani Jaakobin kirjeen kohtakin Raamatussa.
Ja tuo ristin ryövärien tapauskin on ristiriitainen: Kun Luukkaan mukaan toinen pilkkasi ja toinen ei, niin Matteuksen ja Markuksen mukaan molemmat pilkkasivat ja Johannes ei kerro mitään. Kuinka tuosta voi muka ottaa mitenkään selvää miten kävi?
Toinen ristiriita on myös: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000005&posting=22000000009334258 Noita on lähes loputtomasti.
PS.
"tiedät varmasti myös sen että"
Ennen 'että'-sanaa aina pilkku.
"pelastuu armosta ei tekojensa perusteella."
'Armosta'-sanan jälkeen pilkku.
"Kyseessä oli kuten tiedät joku"
'Oli'-sanan ja 'tiedät-sanan' jälkeen pilkku.
"joku heppu"
'Heppu' ei ole kirjakieltä.Tuon Jaakobin kirjeen kohdan voi tietysti tulkita tarkoittavan sitä,(!) että olisi aika tekopyhää väittää olevansa uskova ja silti toimia Jeesuksen opetusten vastaisesti. Vähän niinkuin joku väittää olevansa sinun kaverisi,(!) mutta kusee kuitenkin silmään jatkuvasti.
Siitä olen samaa mieltä kanssasi,(!) että raamattu on aika ristiriitainen laitos. On kuitenkin virheellistä argumentoida esittämällä lainaus kirjasta,(!) josta löytää helposti lainauksen joka kumoaa oman lainauksesi. Uskottavuutesi olisi noussut ainoastaan,(!) mikäli en olisi esittänyt väitettäni tukevaa lainausta. Kun tuollainen lainaus löytyi,(!) niin vesitätkin koko kirjan josta lainaat ristiriitaiseksi. Aika halpoja argumentointimenetelmiä sinulla.
PS
Menikö kielioppi nyt oikein?
Olisimme tältäkin kamppailulta säästytty,(!) mikäli et olisi ruvennut neroilemaan kirjoitusvirheistäni. ;-) - Diagoras
pikku-µ kirjoitti:
Tuon Jaakobin kirjeen kohdan voi tietysti tulkita tarkoittavan sitä,(!) että olisi aika tekopyhää väittää olevansa uskova ja silti toimia Jeesuksen opetusten vastaisesti. Vähän niinkuin joku väittää olevansa sinun kaverisi,(!) mutta kusee kuitenkin silmään jatkuvasti.
Siitä olen samaa mieltä kanssasi,(!) että raamattu on aika ristiriitainen laitos. On kuitenkin virheellistä argumentoida esittämällä lainaus kirjasta,(!) josta löytää helposti lainauksen joka kumoaa oman lainauksesi. Uskottavuutesi olisi noussut ainoastaan,(!) mikäli en olisi esittänyt väitettäni tukevaa lainausta. Kun tuollainen lainaus löytyi,(!) niin vesitätkin koko kirjan josta lainaat ristiriitaiseksi. Aika halpoja argumentointimenetelmiä sinulla.
PS
Menikö kielioppi nyt oikein?
Olisimme tältäkin kamppailulta säästytty,(!) mikäli et olisi ruvennut neroilemaan kirjoitusvirheistäni. ;-)'Niin kuin' ei nimittäin ole yhdyssana ja Raamattu kirjoitetaan isolla alkukirjaimella. Lisäksi, nimet kirjoitetaan isolla alkukirjaimella, toisin kuin nimimerkkisi antaa ymmärtää.
- pikku-µ
Diagoras kirjoitti:
'Niin kuin' ei nimittäin ole yhdyssana ja Raamattu kirjoitetaan isolla alkukirjaimella. Lisäksi, nimet kirjoitetaan isolla alkukirjaimella, toisin kuin nimimerkkisi antaa ymmärtää.
Vältän kirjoittamasta raamattua, jumalaa tai muitakaan uskonnollisia termejä isolla alkukirjaimella puolueettomuuden vuoksi.
Viestiketju meni sitten näemmä tyhjän jauhamiseksi. Käytit perinteistä asian sivuraiteille johtamistaktiikkaa. Tuliko edes hyvä mieli? Yleensä tuota taktiikkaa käyttää keskustelussa se osapuoli, joka ei oikein osaa perustella kantaansa. Tuossa tapauksessa aletaan etsimään kirjoituksista sitten kirjoitusvirheitä ja muuta millä yritetään johtaa harhaan.
Myönnettäköön että oikeinkirjoitus ei ole minun heiniäni, mutta eipä tässä mitään raporttia tai esseetä olla kirjoittelemassa. ;-)
Argumentointi ei sitten taida olla sinun heiniäsi? - Diagoras
pikku-µ kirjoitti:
Vältän kirjoittamasta raamattua, jumalaa tai muitakaan uskonnollisia termejä isolla alkukirjaimella puolueettomuuden vuoksi.
Viestiketju meni sitten näemmä tyhjän jauhamiseksi. Käytit perinteistä asian sivuraiteille johtamistaktiikkaa. Tuliko edes hyvä mieli? Yleensä tuota taktiikkaa käyttää keskustelussa se osapuoli, joka ei oikein osaa perustella kantaansa. Tuossa tapauksessa aletaan etsimään kirjoituksista sitten kirjoitusvirheitä ja muuta millä yritetään johtaa harhaan.
Myönnettäköön että oikeinkirjoitus ei ole minun heiniäni, mutta eipä tässä mitään raporttia tai esseetä olla kirjoittelemassa. ;-)
Argumentointi ei sitten taida olla sinun heiniäsi?hyvä mieli ja minä julistaudun väittelyn voittajaksi parempana argumentoijana :-D
- pikku-µ
Diagoras kirjoitti:
hyvä mieli ja minä julistaudun väittelyn voittajaksi parempana argumentoijana :-D
Minä kun ajattelin vieneeni 6-0 vähäisellä koulutuksellani. :b
- Nassen
pph kirjoitti:
ihan pihalla näistä uskonasioista. Mikset luopuisi tuosta uppiniskaisuudestasi?!
Olenko minä muka kiduttaja, tappaja ja vielä huoraajakin?? HÄ?
Koita nyt ymmärtää, että on paljon ihmisiä ja erilaisia sellaisia. Toiset tekevät paljon pahoja tekoja ja sanovat olevansa uskossa, voivat ollakin, mutta eri asia mihin he uskovat..
Mitä tekemistä näillä mainitsemillasi asioilla on esimerkikisi minun kanssa, joka en ole tehnyt noista mainitsemistasi esimerkeistä mitään???!noilla asioilla ei varmastikaan ole Sinun kanssasi mitään tekemistä.
Jäljelle jääkin kysymys: miksi siis uskot johonkin Sinulle täysin vieraaseen, pitäen niitä kidutus ja murhajuttuja Sinun jumalasi tekosina?
Ymmärrätkö, väärä konteksti? - huomattu on
Nasse kirjoitti:
"Ole hyvä, mene ja vastaa sinulle osoitettuihin viesteihin ja lopeta tuo säälittävä herjanheitto..."
Sitä olen tässäkin ketjussa tehnyt ja teen nytkin, kun väliin tunget Sinä.
Mitä lopppuunkuluneisiin juttuihin tilee, niin jeesussatu lienee yksi kuluneimpia.
Keksikää hihhulit uusi jumala että saadaan vaihtelua.Joo, suurin osa evluteista ei uskalla olla erilainen. Vanhojen kaavojen mukaan vaan mennään, niin kastamiset, rippikoulut, häät ja kuolemiset. Uskominen onkin uskon puutetta. Se, että tekeekin asiat toisin on todellista elämää ja herättää ihmisissä mielenkiintoa ei ainainen raamattu.
- mä vaan
Isti Ate kirjoitti:
Mainitsit asian, joka minua on aina ihmetyttänyt: >>Vanhalla testamentilla ei ole kristinuskon kanssa
Kyllä se jumalan sanaa on ihan ihmisen keksimää. Kirjoitukset ovat vain sen ajan elämää ja pelkoa ja uskomuksia. Kaikki tieteellisesti sevitettävissä.
- Freak2
...tässä kommenttejasi ja kiistelyä huvittuneena. Esität hyviä perusteluja, etkä tuomitse toisia. Mielestäni voitit väittelyn 6-0. Sinunlaisiasi keskustelijoita kaivattaisiin tällä palstalla enemmänkin :)
- Diagoras
Freak2 kirjoitti:
...tässä kommenttejasi ja kiistelyä huvittuneena. Esität hyviä perusteluja, etkä tuomitse toisia. Mielestäni voitit väittelyn 6-0. Sinunlaisiasi keskustelijoita kaivattaisiin tällä palstalla enemmänkin :)
Minä voitin.
- Freak2
Diagoras kirjoitti:
Minä voitin.
..mitä haluat, jos se saa olosi paremmaksi :D
- diabolos
Protestanttiset liikkeet, Ortodoksisuus, Hindulaisuus ja juutalaisuus ovat hyviä uskontoja/suuntia.
Katolilaisuus ja islam ovat taas pahoja uskontoja, jotka väkisin pyrkivät vaikuttamaan yksilön elämään.- pikku-µ
"Katolilaisuus ja islam ovat taas pahoja uskontoja, jotka väkisin pyrkivät vaikuttamaan yksilön elämään."
Etkä yleistä yhtään?
Vaikka katolisella kirkolla onkin enemmän verivelkaa kuin millään muulla uskonnollisella instanssilla, ei sekään ole niinkään uskonnollinen kysymys, vaan poliittinen. Pienenä vinkkinä - uskonnollinen instanssi ei ole sama asia kuin uskonto.
Niin ja kaikki muhamettilaisethan tunnetusti räjäyttelevät pommeilla viattomia ihmisiä ja silpovat tyttöjen sukuelimiä. pikku-µ kirjoitti:
"Katolilaisuus ja islam ovat taas pahoja uskontoja, jotka väkisin pyrkivät vaikuttamaan yksilön elämään."
Etkä yleistä yhtään?
Vaikka katolisella kirkolla onkin enemmän verivelkaa kuin millään muulla uskonnollisella instanssilla, ei sekään ole niinkään uskonnollinen kysymys, vaan poliittinen. Pienenä vinkkinä - uskonnollinen instanssi ei ole sama asia kuin uskonto.
Niin ja kaikki muhamettilaisethan tunnetusti räjäyttelevät pommeilla viattomia ihmisiä ja silpovat tyttöjen sukuelimiä.Räjäyttelyt ja niiden tukeminen on kielletty. Verrataan taasen katoliseen kirkkoon. Se tietoisesti ja tarkoituksen mukaisesti kieltää ehkäisyt, ja tällä tavoin saattaa kokonaisia valtiota köyhyyteen, puhumattakaan yksilöistä.
Ongelmana on mielestäni se, että vaikka uskonto on henkilökohtainen asia, mutta siitä tehdään valtakunnallinen.- pikku-µ
oggi kirjoitti:
Räjäyttelyt ja niiden tukeminen on kielletty. Verrataan taasen katoliseen kirkkoon. Se tietoisesti ja tarkoituksen mukaisesti kieltää ehkäisyt, ja tällä tavoin saattaa kokonaisia valtiota köyhyyteen, puhumattakaan yksilöistä.
Ongelmana on mielestäni se, että vaikka uskonto on henkilökohtainen asia, mutta siitä tehdään valtakunnallinen.Tuossa olen samaa mieltä. Viestisi on paljon asiallisempi kuin keskustelun avannut provo.
Esitetään esimerkkejä ongelmista ja sen jälkeen esitetään mielipide ongelmien lähteestä. - Diagoras
pikku-µ kirjoitti:
Tuossa olen samaa mieltä. Viestisi on paljon asiallisempi kuin keskustelun avannut provo.
Esitetään esimerkkejä ongelmista ja sen jälkeen esitetään mielipide ongelmien lähteestä.mikään provo! Minähän vain kysyin vilpittömästi, että onko niitä hyviä puolia.
- pikku-µ
Diagoras kirjoitti:
mikään provo! Minähän vain kysyin vilpittömästi, että onko niitä hyviä puolia.
Meillä taitaa olla hieman erilaiset käsitykset vilpittömyydestä.
Diagoras kirjoitti:
mikään provo! Minähän vain kysyin vilpittömästi, että onko niitä hyviä puolia.
Haastoit riitaa. Eikö tuo ollut aika selviö? Vai kiistätkö sen?
- Diagoras
oggi kirjoitti:
Haastoit riitaa. Eikö tuo ollut aika selviö? Vai kiistätkö sen?
Joo. Mietin vain, mitä positiivisia vaikutuksia uskonnoilla on.
- diabolos
Diagoras kirjoitti:
Joo. Mietin vain, mitä positiivisia vaikutuksia uskonnoilla on.
http://bluelaguna.net/downloads/mp3s/ff6/53 - Gogo.mp3
- Rad. At.
Rodriques on kuvitteellinen henkilö.
Hän asuu Sao Paolon köyhässä kaupunginosassa, kuuluisassa 'Jumalan Kaupungissa', joka on samalla viivalla Etelä Afrikan köyhimpien 'Township:ien', Manilan hökkelikylien ja Kalkutan slummien kanssa.
Asuihuone on aaltopelti hökkeli, yksi huone ja vajaa 10 neliöä tilaa. Sen takana kulkee avoviemäri.
Rodriques herää joka aamu ennen auringon nousua. Hänen kanssaan elää hänen kaksi pientä poikaansa ja vanhempi tytär. Tilaa on nyt enemmän, sillä nuorin poika kuoli koleraan ja vanhin liittyi Jumalan Kaupungin moniin jengeihin. Rodriques yritti muistuttaa poikaa, että tämän äiti, Rodriquesin vaimo kuoli harhaluotiin jengikahinoissa, mutta turhaan. Poika on oppinut nuuskaamaan cujoa, huonolaatuista kokaiinia, joka ei kelpaa Pohjois Amerikan markkinoille. Hän kantaa myös pistoolia.
Rodriques syö aamiaiseksi maissiletun, jonka hänen tyttärensä valmistaa ja juo vettä, joka on laskettu laittomasta vesiliittymästä kolmensadan metrin päässä. Vesilaitos tulisi pian sulkemaan sen, mutta uusi tulisi muualle. Vedessä on epäpuhtauksia, sillä köyhien alueiden vesihuolto ei ole yhtiön päätavoite ja vedenpaine pidetään putkissa alhaisena. Tämä antaa koleran ja polion kaltaisten sairauksien pesiytyä veteen. Liittymät ovat joka tapauksessa vähenemässä, sillä yhtiö on kolmessa vuodessa nostanut veden hintaa 400 %.
Rodriques lähtee 'työpaikalleen' kaupungin kaatopaikalle. Yleensä hän löytää tarpeeksi kierrätettävää myytäväksi, jotta neljä ihmistä ei näe nälkää. Joskus ei. Jos käy oikein hyvä tuuri, kuten kerran hänen löytäessään toimivan matkatelevision, Rodriques saa tarpeeksi rahaa kasaan ostaakseen tukkutorilta hedelmiä ja myydäkseen ne kadulla. Se on laitonta, koska Rodriquesilla ei ole kaupustelu lupaa ja hänet on pidätetty kahdesti, mutta silloin hänellä on ollut varaa hetken olla huolehtimatta huomisesta.
Rodriquesin elämässä on vain yksi valopiste. Se on pieni kirkko keskellä hökkelikylää. Se ristiinaulitun patsas johon niin kiihkeästi haluat kaikkien olevan uskomatta, on Rodiquesille ja hänen kaltaisilleen ainoa joka välittää hänestä, joka sanoo hänellä olevan vielä toivoa. Itseasiassa usko on luultavasti ainoa asia joka pitää Rodriquesin liikkeessä. Se on yksinkertaisesti ainoa asia helpottamassa hänen elämäänsä.
Jokaista uskonsodassa kuollutta, jokaista uskon varjolla vainottua, jokaista uskonnon satuttamaa, jokaista kohden on kaikkina aikoina ollut ainakin tuhat ihmistä, joille usko on ollut viimeinen linnake, viimeinen toivo. He ovat historian näkymättömiä, niitä joista ei kirjoiteta kronikoita, mutta he ovat olleet siellä.
Itseasiassa, jos joskus keksisin täydellisen todistuksen siitä, ettei jumalaa ole, toivon olevani tarpeeksi vahva pitämään sellaisen omana tietonani. Viimeisen toivon riistäminen valmiiksi toivottomilta ihmisiltä olisi epäinhimillinen teko. - jaina
Uskonnot ovat sekoitus maailmankatsomusta ja -selitystä, moraalioppia, mahdollisesti sosiaalista säädöstöä. Voisi ajatella, ettei ole kansallisvaltiota ilman uskontoa: uskonto järjestää ihmissosieteettia ja sen suhdetta ympäristöönsä jne.
Tässähän sopisi käyttää oivallista, vaikkakin kieltämättä lapsellista matrix-vertausta: että on ihmisiä, jotka ottavat sinisen pillerin, tai punaisen ja niitä, jotka eivät koskaan ota mitään. Loppuratkaisuhan perustuu siihen moraaliseen ratkaisuun, että myös näiden nukkuvien äänestäjien elämä on arvokasta. - Fuusio
Sekoitat nyt järjestyneet uskonnolliset organisaatiot uskontoihin sinänsä. Itse olen lähinnä agnostinen buddhalainen, vaikka en kuulukaan mihinkään järjestöön, eikä minulla, tai minun uskonnollisuudellani ole mitään tekemistä Sri Lankan sisällissodan kanssa (siellä bubbat ja hindut flaidaa käyttäen kenties uskontoa politiikan välineenä).
Yleensä uskontojen eettiset ohjenuorat ovat voittopuolisesti positiivisia, Niin kristinuskon, jainalaisuuden, kuin jopa satanismin. Mainitsemasi ongelmat liittyvät nimenomaan järjestäytyneisiin kirkko(yms.)kuntiin, jotka lähestulkoon aina politisoituvat, korruptoituvat ja rupeavat hyväksikäyttämään jäsentensä uskoa omien valtapyrkimysten saavuttamiseen. - pph
Terrorismia ja sotia on ihan turha vierittää uskonnon syyksi, uskonnolliset johtajat ovat aina tuominneet terroristien tekemät teot.
Asialla ovat päästänsä seonneet hihhhulit jotka sanovat tekevänsä näitä tekoja Jumalansa tahdosta...eri asia on ketä he palvovat...- Diagoras
olivat kirkon tukemia ja katolilaisten ja protestanttien uskonsodat 1500-1600-luvuilla olivat ehdottomasti uskonnon aikaansaannosta.
Ja uskonnon innoittamana Bin Ladenkin toimii. - pikku-µ
Diagoras kirjoitti:
olivat kirkon tukemia ja katolilaisten ja protestanttien uskonsodat 1500-1600-luvuilla olivat ehdottomasti uskonnon aikaansaannosta.
Ja uskonnon innoittamana Bin Ladenkin toimii.Sinulla taitaa mennä helposti uskonto ja instituutio mikä on tunnettu katolisena kirkkona helposti sekaisin.
- Diagoras
pikku-µ kirjoitti:
Sinulla taitaa mennä helposti uskonto ja instituutio mikä on tunnettu katolisena kirkkona helposti sekaisin.
toimet olivat lähinnä uskonnon vuoksi tehtyjä, siten siis uskonnon aiheuttamia. Politiikkaakin oli toki mukana jonkin verran.
"Sinulla taitaa mennä helposti uskonto ja instituutio mikä on tunnettu katolisena kirkkona helposti sekaisin."
Oikea sanajärjestys: Sinulla taitaa mennä helposti sekaisin instituuti, (pilkku!) joka (ei 'mikä'!) on tunnettu katolisena kirkkona. - pikku-µ
Diagoras kirjoitti:
toimet olivat lähinnä uskonnon vuoksi tehtyjä, siten siis uskonnon aiheuttamia. Politiikkaakin oli toki mukana jonkin verran.
"Sinulla taitaa mennä helposti uskonto ja instituutio mikä on tunnettu katolisena kirkkona helposti sekaisin."
Oikea sanajärjestys: Sinulla taitaa mennä helposti sekaisin instituuti, (pilkku!) joka (ei 'mikä'!) on tunnettu katolisena kirkkona.Suuremmassa roolissa on ollut kyllä poliittiset tekijät. Katolinen kirkko on toiminut samalla tavalla kuin valtiollisetkin instanssit turvaten omaa asemaansa. Vallattujen alueiden takaisin valtausta, toisin ajattelijoiden kukistamista, jne. On kuitenkin perusteetonta väittää uskonnon olleen niihin syynä, sillä poliittiset motiivit ovat hyvin selvästi nähtävissä.
Vaikka kuinka paljon. Mielestäni turha kysymys, etenkin ateistilta. Voisi oikeastaan sanoa, että jokaiselle hyvälle puolelle on olemassa huono puoli, kun puhutaan uskonnoista. Ja päin vastoin.
Esimerkiksi, kun sanotaan, että kristityt toivat Suomeen uuden kulttuurin, niin samalla ne tuhos ja raiskas meidän oman. Onko se hyvä? Riippuu näkökulmasta.
Islam rajottaa naisten vapauksia ja seisoo teknologian kehityksen edessä, mutta toisaalta niillä on paljon enemmän tosiuskovaisia. Kumpi on tärkeämpää? Riippuu näkökulmasta.- mä vaan
Ei ne uskalla siellä muslimivaltioissa olla uskomatta, muuten tulee vaino ja lähtee henki. Jos joku haluaa uskoa, niin se on oma sisäinen juttu. Kun se muuttuu julkiseksi, keräännytään ja käännytetään, niin silloin katoaa todellinen usko. Uskontoyhteisö muuttuu kapitalistiseksi kilpailuyhdyskunnaksi.
- voi.hallelujaatia.sentäs
"Onko uskonnoista mitään hyötyä?"
Niiden turvin voidaan kerätä irtokolikot pois tolloilta. Kätevää :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?901757- 851242
- 1101123
- 71954
- 102884
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56828- 47741
- 36732
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47681- 33663