Laituri ja kaljapullo

Anonyymi-ap

Taustaa minusta. Olen 40 nainen. Mies 8 vuotta raittiina pysynyt alkoholisti, parisuhteessa oltu 15 vuotta. Lapsia on.

Taustaa unesta. Olin unessa paikassa joka on toistunut unissani aina käydessäni läpi isoja elämänmuutoksia tai vaikeita asioita. Paikassa on iso rakennus ja tie rantaan jonka varrella useita huonokuntoisia rakennuksia, joita olen aiemmissa unissani joskus korjaillut. Rantaa en ole koskaan nähnyt ja silti tiedän että tie menee rantaan. Tunnelma aikaisemmissa unissa ollut alkuun itsevarma tekemistä hyvällä mielellä mutta kovan paineen alla kunnes uni on päättynyt johonkin rajuun pelon tai ahdistuksen hetkeen. Edellisen kerran olen tässä uniskenessä ollut 2,5 vuotta sitten joten kyseessä todella harvoin toistuva uni paikka.

Nyt koin unen tuosta samasta paikasta uusilla elementeillä. Unessa taas alkuun melko positiivisella mielellä rakensin puista aitaa, mukavaa ongelmanratkaisua joka vähitellen tunnelmaltaan muuttui asteittain ahdistavammaksi. Tiedoston että perheeni tai joku muu läheinen ei olisi halunnut että käytän lautoja. Piti etsiä lisää lautaa. Löysinkin laiturin kuivalta maalta, ne laudat mitä mun piti käyttää aitaan olikin joku (mieheni?) käyttänyt laiturin tekoon. Laiturilla istui mies ja avasi lasisen kaljapullon. Siinä hetkessä vyöryi ahdistus, pelko, kaikki se helvetti mitä juovan alkoholistin läheinen käy läpi ja mistä olen luullut olevani kuivilla jo vuosia. Unessa reagoin läväyttämällä kaljapullon pois miehen kädestä niin että pullo meni rikki ja sanomalla että mä en enää palaa tähän.

Koitan tehdä unen tulkintaa. Noita tunteita en ole kokenut vuosiin. Niin paljon on töitä tehty ja vettä virrannut välissä että en edes tiennyt noita olevan olemassakaan. Miksi nyt ja vielä tuossa unen ympäristössä joka on aiemmin edeltänyt vaikeita asioita.

1

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihminen käsittelee unissaan merkityksellisiä asioita. Tämä on ehkä outo neuvo, mutta kannattaa käydä juttelemassa psykologin kanssa tästä asiasta. Jo yksi tapaaminen auttaa paljon.

      Sinä päivänä, kun minä sain kuulla, että minulla on todettu pahalaatuinen (syöpä)kasvain, kävin juttelemassa psykologin kanssa. Tunnin sessio auttoi paljon käsittelemään juuri saamaani syöpädiagnoosia. Ei ole ollut tarvetta käydä toista kertaa. Jo yhden tunnin keskustelu ammattipsykolgin kanssa auttaa tosi paljon. Kannattaa kokeilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4716
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      168
      4275
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3892
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      126
      3855
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3671
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3498
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3041
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2895
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2716
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2450
    Aihe