Vihreät ovat väärässä kahdessa asiassa

Sateenkaarijutut ja Israel vastaisuus.

Heterous on normaalia, homous poikkeavaa. Ei siitä pääse yli eikä ympäri. Ja enemmistö ajattelee niin ja on oikeassa. Tällä asialla ei ole mitään tekemistä vihreyden kanssa, vaan se on yksi sivuasia missä vihreitä on molemmilla puolilla.

Israel on puolustussodassa ja selvinnyt mainiosti. Hizbollah ja Hamas on paljolti voitettu, ja Iranin uhka ja terroristit Länsirannalla. ja hutheille vastataan taitavasti. Kyllä meidän pitäisi olla Israelin puolella. Israel päästää avustuksia, yrittää välttää siviiliuhreja jne. Muulla tavoin ajatteleminen on propagandaan uskomista. Tätä mieltä saa olla vihreissä, kaikki eivät ole Israelin asioista samaa mieltä vihreissä kuin nyt yleinen mielipide.

Muuten vihreät ovat oikeassa ja hyvä yleispuolue jo. Onnittelut hienosta toiminnasta! Minä olen perustajajäsen ja jäsen edelleen. Vanhemmat johtohenkilöt tuntevat minut hyvin.

Mutta näissä asioissa annetaan äänet turhaan ja ilmaiseksi vastapuolelle, persuille. Ja vasemmisto kokoomukselle.

8

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Trump on Israelin puolella. Amerikan persu päällikkö, valehtelemalla ja terrorilla ja Putinin tuella pääsi presidentiksi.

      Mutta niin oli Bidenkin Israelin puolella.

      Nyt vihreiden puheenjohtajaksi USAssa on valittu joku Hamas- mielinen arabi.

      Meidän pitäisi pystyä pysymään puolueettomina, irti terroristien tukijoista. Kyllä me osataan!

    • Anonyymi

      Minä ainakin kannatan Netanjahua . Hän tappaa tehokkaammin kuin Putin .

      • Netanjahu on persu. Mutta Israel on vielä demokratia ja hän sattuu olemaan pääministeri. Sodassa hallituksen käskyjä noudatetaan eikä kapinoida. Sitten sodan jälkeen voidaan valita uusi johto. Ja Netanjahu kyllä syrjäytetään näillä näkymillä.


    • Anonyymi

      Soita Jarkko Tontille niin saat puheseuraa...

      • En tunne Jarkko Tonttia.


      • Anonyymi
        santtunen2 kirjoitti:

        En tunne Jarkko Tonttia.

        niin ymmärsin


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2566
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      91
      1506
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      17
      942
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      848
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      841
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe