Suomalaisilta löytyy yllättävänkin paljon laiskaa rahaa, esimerkiksi tavallisina pankkitalletuksina tai määräaikaistileiltä.
Olisiko nyt hyvä aika laittaa niitä vähän kiertoonkin yhteisten edunkin vuoksi ja aloittaa vaikkapa remontteja tai muita projekteja, joita pitäisi joka tapauksessa toteuttaa lähitulevaisuudessa. Helpottaisi kummasti talouden elpymistä, kun nuukailu vähenisi edes hieman. Osalla on varmasti tiukkaakin, eikä pienistä puroista isommin kannata tuhlata.
Talouden piristyminen 2026
Anonyymi-ap
2
350
Vastaukset
- Anonyymi
Eikö ihminen saa itse päättää Suomessa miten ansionsa käyttää?
Säästäminen on väärin ja tuhlaaminen/ velkaantuminen ok?....joo ei!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4236111- 875450
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484434- 543986
- 743924
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33596SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1873522Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1213264Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky703239- 432299