Mitä Turulle on tapahtunut?

Anonyymi-ap

Ennen nautin aina Turku reissuista, mutta en enää. Silloin oli ihanaa päästä Turkuun. Turusta katosi toriparkin jälkeen jotenkin Turun henki. Kaupungista tuli tylsä ja harmaa. Monenlaiset eri sekoilut saivat vallan. Käveltyäni eräänä kesänä torilla eräs kauppias heitti minua pahvilaatikolla.
Eräällä kerralla nuori poika heitti minua kohti puolikkaan limonadipullon. Ahdistavan ilmapiirin aistii. Wiklund pilattiin remontilla. Se ei ole enää se vanha viihtyisä kauppa. Turun Kirjamessut pilattiin jo vuosia sitten. Keksittiin Turun antikvariaattiset kirjamessut, jotka siirrettiin Nunnankadulla remonttia kaipaavan rakennuksen yläkertaan. Siellä oli eräällä myyjällä myynnissä huonosti säilytettyjä sarjakuvalehtiä. Niissä oli voimakas kellarin haju.
Viimeisin niitti Turun Kirjamessuille oli niiden siirtäminen Logomoon. Antikvariaatit melkein heitettiin tapahtumasta ulos. Keskityttiin kirjallisuuteen. Nyt tyhmyyden huipentumana tehdään messukeskuksesta kuntosalia. Logomo on liian pieni tila tapahtumalle.
Sitten vielä liikenteestä. Autoilijoilla on kumma minä itse tapa Turun liikenteessä. Jos jalankulkija on ylittämässä katua vihreällä, niin kääntyvä autoilija ajaa vaarallisesti hänen edestään. Miksi ei voi pysähtyä ja päästää kävelijää ensin? Minä itse ajattelu on erittäin vaarallista liikenteessä.

7

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä puolestani kohtasin pari vuotta sitten kiristävän nuoren pummin, joka olisi väkisin halunnut rahani. Eräällä toisella kerralla ulkomaalainen mies alkoi raivota minulle ilman syytä. En ollut sanonut hänelle sanaakaan tai tehnyt mitään. Kun pääsin tien yli toiselle puolelle, hän seurasi minua autollaan, kunnes lopulta kyllästyi ja kääntyi takaisin. Tällainenko on nykyisin Turku?

    • Anonyymi

      Valheita.

    • Anonyymi

      Eilinen päivä oli kesäisen lämmin vielä. Lähdin ajamaan Ruissaloon, tarkoituksena juoda eväskahvit jossain rannan tuntumassa. Paikalla oli sankoin joukoin ihmisiä, joista suurempi osa Lähi-Idän maahanmuuttajia. Ainakin metelistä päätellen, ja siitä, että grillipaikat ja pöydät oli tämän porukan käytössä. Kovaääninen islam musiikki soi. Kyllä minä taas niin mieleni pahoitin.

      • Anonyymi

        Noloa.


    • Anonyymi

      Miksi muslimien täytyy huutaa? Miksi he eivät puhu rauhallisemmalla äänensävyllä? Muslimit valtaavat joka paikan. En tiedä, kuka on neuvonut heille Ruissalon. Tuolla ei voi kirjoitella rauhassa tai suunnitella uutta käsikirjoitusta.

      • Anonyymi

        Suomi on vapaa maa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomi on vapaa maa.

        Suomelle pelastus voi tulla yllättävältä suunnalta, kun venäläistämis toimenpiteet pääsee kunnolla alkamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      127
      5725
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2539
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2457
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      5
      2053
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1253
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      58
      1035
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      8
      1022
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      902
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      815
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      805
    Aihe