Kertaus on siunsoten äitee

Anonyymi-ap

Joensuun Sosiaali- ja terveydenhuollon yhteistoiminta-alueen toimeentulotukiohjeet on osittain lain vastaisia. Sosiaali- ja terveyslautakunta hyväksyi yksimielisesti toimeentulotuki ohjeet vuodelle 2016 kokouksessaan 19.01.2016. Yhteistoiminta-alue kattaa koko Pohjois-Karjalan maakunnan. Perustoimeentulotuki siirtyi tämän vuoden alusta Kelalle ja Kela noudattaa noita Joensuun toimeentulotukiohjeita vielä tämän vuoden ajan joten nuo ohjeet ovat tavallaan vielä tämän vuoden voimassa.
Ohjeen sivulla 3 lukee että "Toimeentulotukeen liittyvä lainsäädäntö on aina ensisijainen sen soveltamisohjeisiin nähden." mutta tuo jätetään käytännössä huomioimatta kun se rajoittaa pikkuvirkamiehen kuviteltua valtaa joka on käytännössä harkittua mielivaltaa väitetyn harkintavallan sijasta ja sitä käytetään myös sellaisissa asioissa jossa laki ei edes anna harkintavaltaa viranomaiselle.
Sivulla 12 sanotaan että kohtuullisten asumismenojen lisäksi asumisen kuluina voidaan huomioida vesimaksu kork. 20 €/hlö/kk. Tuota ohjeen kohtaa on tulkittu siten että vaikka asumismenot kokonaisuutena jäisivät alle kunnan normin niin silti on vesimaksusta jätetty huomioimatta 20 €/hlö/kk yli menevä osa. Tuo tulkinta on mahdollista vain kun ei ymmärretä tai haluta ymmärtää sanan ”lisäksi” merkitystä.
Sivulla 13 kerrotaan että hyväksytään toimeentulotukeen asuinrakennuksen/huoneiston kotivakuutus (irtaimisto ja palo), tuo on johtanut kotivakuutusmaksun osittaiseen hylkäämiseen oikeusturva- ja vastuuvakuutuksen osalta.
Sähkölaskusta on sivulla 13 maininta ”Taloussähkömenoja huomioidaan kohtuullisen suuruisina kulutusarvion mukaan suhteessa ruokakunnan kokoon.” Toimeentulotukilaissa on kuitenkin ehdoton määräys siitä että ne otetaan huomioon tarpeellisen suuruisina. Tuo tarpeen suuruus on laskun loppusumma ja sitä ei lautakunnalla ole lain mukaan oikeutta määrätä.
En ihmettele yhtään jos noissa ohjeissa on muitakin lain vastaisuuksia, nuo vain löysin mutta kaikki on liikaa. Nuo ohjeet löytyy tuolta: http://webdynasty.jns.fi/djulkaisu/kokous/2016881-8-1.PDF
Noita lakiin perustumattomia ohjeita ja niiden asiakasvastaista tulkintaa on sovellettu varmaan ”valovuosia” tuhansiin tai ehkä jopa kymmeniin tuhansiin päätöksiin. Oikaisuvaatimusaika noista on mennyt jo ohi mutta asiakas voi vaatia virheen korjaamista hallintolain 8 luvun 50§: 1 mom 2 kohdan perusteella koska päätös on perustunut ilmeisen väärään lain soveltamiseen. Vaatimus virheen korjaamiseksi on esitettävä viiden vuoden kuluessa päätöksen tekemisestä. Kohtuullista olisi jos siunsote saisi muutamia tuhansia virheen korjausvaatimuksia käsiteltäväkseen. Minun asiassani tuon virheen korjauksen tekivät ja niin pitäisi tehdä kaikkien muidenkin osalta oma-alotteisesti mutta tuskin tekevät vaikka se olisi lain mukaan mahdollista. Siksi on tärkeää että mahdollisimman moni vaatii virheiden korjaamista ja sen voi tehdä vaikka sähköpostilla siunsoten kirjaamoon, osoite on [email protected], liitteitä ei tarvita koska päätökset on jo valmiiksi siellä siunsotessa. Riittää kun virheenkorjausvaatimuksessa on aikaväli jolta korjausta vaaditaan ja ne etuudet joita vaatimus koskee (esim. vesimaksu, sähkölasku, kotivakuutus tai terveydenhoitomenot) sekä peruste hallintolain 8 luvun 50§: 1 mom 2 kohta. Joutuvat ainakin käsittelemään nuo korjausvaatimukset ja toivottavasti myös miettivät samalla tekosiaan.

Kela noudatti noita kunnan ohjeita tammi- ja helmikuussa tekemieni hakemusten käsittelyssä. Tein oikaisuvaatimuksen kotivakuutuksen ja vesimaksun ”kohtuullistamisen” osalta. Kotivakuutusmaksu hyväksyttiin kokonaan, sen sijaan vesimaksusta Kelan oikaisuvaatimuskeskus alkoi tinkiä oikaisuvaatimuskäsittelyssä ja tarjosi Kelan omaa normia joka on tasan yhtä laiton kun kunnankin normi ja sovelsi sitä täysin Kelan täysin ohjeidenkin vastaisesti. Tuosta oikaisuvaatimuskeskuksen päätöksestä tuli mieleen torilla rukkasia myyvä ”helppoheikki” ja päätös oli häpeäksi koko virkakunnalle ja sen maineelle. Valitin oikaisuvaatimuspäätöksestä Itä-Suomen hallinto-oikeuteen. Tinkiminen loppui heti kun Kela sai lausuntopyynnön Itä-Suomen hallinto-oikeudesta ja maksoi puuttuvan osan vesimaksusta, lausunnossaan Kela hyväksyi kaikki vaatimukseni ja Itä-Suomen hallinto-oikeus teki tutkimattajättämispäätöksen koska minulla ei ollut enää oikeusturvan tarvetta, ei minulla ollutkaan mutta varmaan monella muulla sitä olisi.
Olen todella huolissani viranomaisten lain noudattamisesta. Toiminta on todella röyhkeää ja raukkamaista siksi että monikaan asiakas ei tiedä oikeuksiaan ja jos tietääkin niin ei uskalla vaatia oikeuksiaan viranomaisen koston pelossa, tuo pelko voi olla joissain tapauksissa aiheellinen. Nuo laittomuudet ovat niin selviä ja röyhkeitä ettei lain tulkinnasta voi olla kyse vaan tahallisuu

7

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko nekin narsisteja jotka kyttäävät sinua ja juoruavat asioistasi?
      Pitäisikö heidän tehdä parannus?
      Meneekö heiltä nyt tempaisu sivu suun?
      Paljon on nyt huolta herättäviä kysymyksiä, mutta kaipa sinä taas asiaa puit muutaman kuukauden lukuisissa eri keskustelun avauksissasi tällä palstalla...?

    • Anonyymi

      Valittakaa näistä ilman sitä ei meno muutu ja korruptio jatkuu.

    • Anonyymi

      Röyhkeitä ovat ja mikään ei ole muuttunut vuosien aikana. Samat ummehtuneet jäärät johtaa.

    • Anonyymi

      Eli siunsote on kertauksen lapsi.

    • Anonyymi00005

      Laitonta toimintaa.

    • Anonyymi00007

      Vielä hirveämmäksi vain mennyt

    • Anonyymi00008

      Minä niin odotan että saavat noottia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1050
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe