Seppänen: Sosiaaliturva varattava vain Suomen kansalaisille
Anonyymi-ap
2025-09-09 12:17:59
Tukia maksetaan huomattavissa määrin vieraskielisille. Tilastojen mukaan maahanmuutto on taakka Suomen taloudelle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen vaatii tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa, tiukempia ehtoja kansalaisuudelle ja perussuomalaisten tavoitteleman kansalaisuusperusteisen sosiaaliturvan.
Maahanmuuttajien työttömyysaste on kolminkertainen kantaväestöön verrattuna ja työllisyysaste 20 prosenttiyksikköä alempi.
– Meillä on tällä hetkellä taloustilanteesta johtuen korkea työttömyys, ja tähän päälle työperäinen maahanmuutto todellisuudessa lisää työttömien määrää, sanoo kansanedustaja Sara Seppänen.
– Tarvitsemme tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa, tiukat kansalaisuuden vaatimukset ja perussuomalaisten tavoitteleman kansalaisuusperusteisen sosiaaliturvan.
Hyvinvointivaltion kantokyky ei kestä
suomen uutiset
työperäinen maahanmuutto todellisuudessa lisää työttömien määrää
13
317
Vastaukset 13
- Anonyymi
lll
- Anonyymi
Tämä on totuus mutta näyttää menevän yli ymmärryksen viisailtakin. On jäänyt matematiikan oppitunnit väliin joiltakin ministereiltä ja kansanedustajilta.
- Anonyymi
Siksikö maahanmuutto on ollut korkeimmillaan Orpon hallituksen aikana?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siksikö maahanmuutto on ollut korkeimmillaan Orpon hallituksen aikana?
Vuonna 2015 koettiin massamaahanmuutto, kun Tornion kautta Suomeen valui 35.000 ns. pakolaista, jotka kaikki eivät sitä tietenkään olleet. Suomi oli täysin valmistautumaton moiseen kansanvaellukseen. Hallitus oli Juha Sipilän hallitus ja Sipilä lupasi jopa oman kotitalonsa tulijoille. Se oli varsinainen kardinaalivirhe.
Fakta on, että suomalaiset ovat rähmällään näiden mamujen edessä. Suvivirresta ja Enkeli taivaan virrestäkin taitettiin peistä. Ko. asiat ovat Suomen perinteitä, meillä ei ole mitään velvoitteita luopua omista perinteistämme mamujen takia.
Mamut kyllä osaavat vaatia sitä ja tätä, mutta unohtavat, että maassa maan tavalla tai maasta pois.
Maahanmuuttopolitiikka on syytä todellakin kiristää, ei Suomi ole globaali sosiaalitoimisto, joka elättää tänne elintason perässä tulleita mamuja. Oikeat pakolaiset kuten ukrainalaiset ovat eri asia, mutta meillä on aivan liikaa sellaisia mamuja, jotka saavat liian löysiä sosiaalitukia täällä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vuonna 2015 koettiin massamaahanmuutto, kun Tornion kautta Suomeen valui 35.000 ns. pakolaista, jotka kaikki eivät sitä tietenkään olleet. Suomi oli täysin valmistautumaton moiseen kansanvaellukseen. Hallitus oli Juha Sipilän hallitus ja Sipilä lupasi jopa oman kotitalonsa tulijoille. Se oli varsinainen kardinaalivirhe.
Fakta on, että suomalaiset ovat rähmällään näiden mamujen edessä. Suvivirresta ja Enkeli taivaan virrestäkin taitettiin peistä. Ko. asiat ovat Suomen perinteitä, meillä ei ole mitään velvoitteita luopua omista perinteistämme mamujen takia.
Mamut kyllä osaavat vaatia sitä ja tätä, mutta unohtavat, että maassa maan tavalla tai maasta pois.
Maahanmuuttopolitiikka on syytä todellakin kiristää, ei Suomi ole globaali sosiaalitoimisto, joka elättää tänne elintason perässä tulleita mamuja. Oikeat pakolaiset kuten ukrainalaiset ovat eri asia, mutta meillä on aivan liikaa sellaisia mamuja, jotka saavat liian löysiä sosiaalitukia täällä.Muutama tosiaan valui maahan, Orpon hallituksen aikana on ollut melkoinen rynnäkkö.
Tilastokeskuksen mukaan maahanmuuttoja tehtiin Suomeen 63 965 vuonna 2024.
https://stat.fi/julkaisu/cm1jbjfbr4g1907w28shdshjr
- Anonyymi
Tarvitsemme tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa, tiukat kansalaisuuden vaatimukset ja perussuomalaisten tavoitteleman kansalaisuusperusteisen sosiaaliturvan.
Hyvinvointivaltion kantokyky ei kestä
suomen uutiset - Anonyymi00008
rt5565
- Anonyymi00009
e3232
- Anonyymi00011
työpaikallah on suuri hävitys
potilaskuolemat lisääntyi - Anonyymi00012
Mulla on työperäinen puoliso. Hän kyllä maksaa verot ym. maksut, kuten kuuluukin. Emme saa mitään tukia yhteiskunnalta.
- Anonyymi00013
rrrty
- Anonyymi00014
Tätä esim Merkell perustellee se on halpatyövoimaa mutta työpaikat on kiinassa. Vasemisto ja seta perustelee mitä enemmän otetaan maahanmuutajia niin sen enemmän suvaitsevaisuus kasvaaa. Kommunistit aatelee että mitä enemmän tuhotaan tehtaita niin enemmän meil on töitä. Saksalaiset natsit ajatteli ennen toist mailman sotaa mitä vähemmän juutalaisia niin sen enemmän teolisuus kasvaa. Kaikki tämä valhetta jota otetaan sun kukkarosta eläkeestä ja saat vain rikoksia ja väkivaltaa.
- Anonyymi00015
....
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091310
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129674- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470- 34457
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32448- 51445
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142443- 5438
- 49437
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e83434- 52403
- 42400