Kaikki mittarit punaisella.
Ja korkeakoulutettujen armeija ilman työtä.
Työttömyyspommi
44
777
Vastaukset
- Anonyymi
Joko Satosen lupaamat 100000 uutta työtöntä on avutettu?
- Anonyymi00045
Satonen ei löydä Suomesta työvoimaa, sillä on työvoimapula ,se hakee osaajia ulkomailta
https://valtioneuvosto.fi/-/1410877/tyoministeri-satonen-filippiineille-ja-vietnamiin-tavoitteena-edistaa-osaajien-rekrytointia-suomeen
- Anonyymi
Orpopurra älyvälkyt vielä kehuivat kuinka he lisäsivät korkeakoulutus paikkoja !
- Anonyymi
Mutta ihan varmala se talouskasvu on ihan ovella, toteaa Orpo. Paha vaan että se ovi on, ja pysyy lukittuna Orpo-Purran toimilla toteutettuna.
- Anonyymi
Orpo rukka on pistänyt varmaankin jo kohta miljoonan ihmisen KÖYHYYSLOUKKUUN JANYT TÄMÄ EK: N KANSSA IHMETTELEE KUN KUKAAN EI KULUTA ,NO EI KULUTA KUN EI OLE VARAA
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Orpo rukka on pistänyt varmaankin jo kohta miljoonan ihmisen KÖYHYYSLOUKKUUN JANYT TÄMÄ EK: N KANSSA IHMETTELEE KUN KUKAAN EI KULUTA ,NO EI KULUTA KUN EI OLE VARAA
Ihmisten tileillä on rahaa enemmän kuin koskaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihmisten tileillä on rahaa enemmän kuin koskaan.
Kellä on ,isollaosalla ei jotka tarvitsisi ostaa jotain ,ne jotka ei tarvitse ostaa pistävät vaan rahat jenkki osakkeisiin
- Anonyymi00053
Orpo sanoo vain sen takia että myöhemmin saa sanoa että minähän sanoin. Hallitus vahtuu kohta, työllisyys paranee ja Orpo toteaa että minä tein sen, minähän sanoin että onnistumme.
- Anonyymi
Tästä saamme kiittää hallitustamme joka ajaa Suomea köyhyyteen ja työttömyyteen sellaiseen tahtiin, että tulemme kaipaamaan koronan alkuaikoja,
- Anonyymi
Koska räjähtää?
- Anonyymi
KOKOOMUS JA PERSUT +MUUT ÄLYKÄÄPIÖ PUOLUEET MAAM E TÄYSTUHO
- Anonyymi
Kiittäen nykyhallituksen menee justiin orpo rukan pillin mukaan
- Anonyymi
Sanni graan Laasonen oikea MAAMME TÄYSTUHO
- Anonyymi
Sannikat käyttää punasta huulillaan kaikesta huolimatta.
- Anonyymi
Työttömyysturva leikattu,että menot pienemmät!
- Anonyymi
Mutta se kasvu on kulman takana.... siis seuraavan kulman takana.. eiku seuraavan kulman takana....ihan kohta tulee, siis se kasvu. On ihan kulman takana.... siis melkein kulman takana..............
- Anonyymi
Ja entäs muutkin työttömät ei tarvitse ek:n ekonomisten ihmetellä että kukaan ei kuluta sähkölaskut nousee taas ja kaikki muukin on täysin retuperällä ,kuluttakaan nämä rikkaat joilla on varaa ,NO ei varmaan kun kaikkea jo on ja kaikki liikenevä raha laitetaan usan aseteollisuuden osakkeisiin yms. Mikä on maamme hyvinvoinnista pois
- Anonyymi
Nuorten koulutetujen aikuisten työttömyys ei enää sovi tähän puolueiden työllisyyspolitiikaan. Se on selvästi sen ulkopuolinen asia. Ei heitä voi syyttää laiskuudesta tai ohjata sosiaalipuolen asiakkaiksi tai aktivoida.
Laittakaa siis koko työllisyyspolitiikka remonttiin. Siis ennenkuin on pakko. - Anonyymi
Eikö loppuvuosi pitänyt olla jo kovaa nousua , no ei ole , pitää ilmeisesti leikata lisää köyhiltä että saavat herrat loisia kansan kustannuksella ja odotella maailman muuttumista kun kyvyt ei muuhun riitä .
- Anonyymi
Lanka palaa?
- Anonyymi
Näin on ,on vaan ajan kysymys milloin täälläkin alkaa autoja palaa ynnä muuta mukavaa
- Anonyymi
Aiotteko te LAMPAAT odottaa että on 500 000 ennenkuin aloitatte toiminnan?
- Anonyymi
🕰️🕰️🕰️
- Anonyymi
🪦🪦🪦🚬🚬🚬💣💣💣
- Anonyymi
💣💣💣
- Anonyymi
💣💣💣
- Anonyymi
Ihmekkös tuo jos työttömyys kasvaa kun ihmiset ei ole aikoihin työllistyneet 50 täytettyään ja hallintomme poisti eläkeputken ja sen kun on vain nostanut eläkeikää
- Anonyymi
Ei työllity korkea koulutetutkaan ,vaikka ikäkään ei nouse esteeksi :
https://www.mtv.fi/lyhyet/ee1d576c69efc6d84020/video-roosa-haki-tuloksetta-yli-500-tyopaikkaa-miksi-korkeakoulutettujen-tyottomyys-pahenee
- Anonyymi
💩💩💩
- Anonyymi
💣💣💣
- Anonyymi
EHDOTUS SUOMEN TALOUDEN PARANTAMISEEN 12_2025
1. Työllisyyden parantaminen: osa-aikatyöstä tai pätkätöiden takia, jos tuntimäärä on alle viisi tuntia viikossa, ei saisi leikata työnhakijan työttömyystukea tai ansiosidonnaista päivärahaa eikä vähentää toimeentulotukea tai kansaneläkettä, jotta työmarkkinoille olisi tarjolla ammattitaitonsa säilyttäviä työnhakijoita sekä pieni ansiolisä olisi kannustimena työnhaussa ja olisi myös ansioluettelossa positiivinen signaali. Sama koskisi kevytyrittäjiä, joilla vuosittaiset keikkapalkkiot olisivat alle 4800 euroa vuodessa, niin heiltä ei evättäisi työmarkkinatukea tai työttömyyskorvausta tai toimeentulotukea.
2. Pitkäaikaistyöttämien, jotka ovat todistetusti yli kolme vuotta hakeneet kokopäiväistä työtä, mutta eivät ole saaneet sitä, tulisi antaa anteeksi tai alentaa merkittävästi valtion takaamia opintolainoja, jotka lankeavat takaisin maksettavaksi, etteivät ne siirry KELAn maksettavaksi ja siitä tule pitkäaikaistyöttömälle korollinen "velkavankeus" moniksi vuosiksi. Pankithan eivät koe opintolainojen korkojen ja takaisinmaksua ongelmalliseksi, kun sen voi ulosmitata Kelalta ja ne siirtyvät valtion maksettavaksi. Silti työtön voi saada siitä maksuhäiriömerkinnän ja luotot voidaan helposti pankeista evätä.
3. Yksityisten ja kunnallisten hoivapalvelujen hinnoittelu on ylisuurta palvelujen laatuun nähden. Vanhusten ja vajaakuntoisten palvelujen laadun kriteereitä ja tarkkailua tulisi tehostaa ja palvelujen hintoja alentaa. Moni koulutettu hoiva-alan ammattilainen on työttömänä, koska moni ei voi ottaa vaadittuja rokotteita ja esittää rokotustodistusta, esim. uskonnollisista tai terveydellisistä syistä. Siksi rokotepassivaatimus terveydenhuoltoalan ammattilaisilta tulisi purkaa eikä työnantaja saisi vaatia sitä työsuhteen solmimiseksi tai työsuhteen aikana.
4. Pitkäaikaistyöttömille tulee järjestää turhien työvoimakoulutusten ja niihin liittyvien palkattomien harjoittelujen tilalle omaa ammattitaitoa parantavia kursseja ja neuvontaa tehostetusti, esim. kevytyrityksen perustamiseksi tai osana osuuskuntaa ja parantaa starttirahan saannin mahdollisuuksia. Palkkatuki tulisi palauttaa, niin että pitkäaikaistyöttömiä voisi palkkatuen avulla työllistää julkisien alojen sekä yleishyödyllisten yhdistysten ja seurakuntien palvelukseen määräajaksi 6-17 kk ja ehtona pitäisi olla vähintään 9 kk:n jatkuva työttömyys ennen palkkatuen hyväksymistä.
5. Virkojen ja työpaikkojen hauissa tulisi ottaa käyttöön anonyymejä hakemuksia esivalintavaiheessa, jotta korruptiota työmarkkinoilla kitkettäisiin ja hakijat valittaisiin ansioiden eikä muiden kriteereiden perusteella. Ikärasismia tulisi kitkeä pois, eli ikää ei saisi kysyä esivalintavaiheessa eikä suosittelijoita.
6. Polttoaineverotusta tulisi lisää keventää niillä aloilla, joissa matkustaminen omalla autolla tai vuokratulla ajoneuvolla on välttämätöntä. Ihmisten tulisi pystyä hakemaan esim. maatiloilta suoramyynnissä olevia tuotteita tai palveluja ilman, että matkakulut sinne nousevat kohtuuttomasti ja aiheuttaa maatilamyymälöiden kaatumisia tai lakkauttamisia. Kauppa-autoja tulisi tukea haja-asutusalueilla, että tuotteita välitetään kohtuuhintaan asukkaille, joilla ei ole omaa autoa. Kauppa-auton palveluihin tulisi lisätä myös asiointi, pankki- ja kirjastopalveluja, jos asiakkailla ei ole nettiyhteyksiä tai eivät osaa niitä käyttää. Taksi- ja Kela-taksien polttoaineverotusta tulee keventää myös. Myös haja-asutusalueiden linja-autojen polttoaineverotusta tulisi keventää lisää, jotta matkalippujen hinnat eivät nousisi kohtuuttomasti. Sähköautoille pitäisi saada energiavero, koska ladattava sähkö myös vaatii luontoa kuluttavia raaka-aineita ja jalostusta.
7. Kouluihin tulisi saada lisää avustajia erityistä tukea vaativille oppilaille tai opettajien työpariksi. Koulujen turvallisuutta tulee parantaa lisäämällä vahtimestareita sekä oville elektronisia valvontalaitteita, jotka tunnistavat esim. aseet tai vaaralliset esineet ja tekevät siitä välittömästi hälytyksen koulun turvallisuushenkilökunnalle, jotta vältyttäisiin kouluampumisilta tai muulta väkivallalta. Opettajilla on oikeus ottaa koulupäiväksi talteen oppilaan tuoman oppitunteja häiritsevät matkapuhelimet tai muut esineet ja kirjata ne erilliseen valvontapäiväkirjaan.
8. Suomen taloutta voisi saada nousuun parantamalla kaivoslakia niin, että ulkomaalaisilta yhtiöiltä vaaditaan enemmän veroja saaduista tuotoista ja nostamalla ulkomaalaisilta yhtiöiltä korotettuja maankäyttövuokria ja vaatimalla alueiden ennallistamisen käytön jälkeen käyttämällä suomalaisia yhtiöitä ja suomalaisia työntekijöitä. Myös ulkomaalaisten työntekijöiden verotusta pitäisi kiristää, jotta osa veroista maksetaan Suomeen eikä työntekijän kotimaahan Suomessa oleskelun aikana.
9. Monikansallisten yhtiöiden verotusta tulee kiristää Suomessa, osahan ei maksa lainkaan veroa Suomeen ja palkkaavat ulkomailta halpatyövoimaa.- Anonyymi00051
Tuossa ei tainnut olla yhden yhtä kasvua parantavaa toimenpidettä, jokunen kasvujarru sen sijaan oli ympätty mukaan.
Toki kohdassa 8. on jotain edistettäviä ajatuksia, mutta todennäköisesti osa ehdotuksista tarkoittaisi investointilaskelmiin leiman - CANCELLED, jolloin vähäisetkin edut Suomelle ovat myös CANCELLED
- Anonyymi
Näin meidän hallitus edistää työllistymistä:
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/tyontekijan-irtisanominen-helpottuu-potkulaki-ei-muuttunut-valiokunnan-syynissa/ - Anonyymi00043
Työttömyysmittari punaisella, siis kuten tankki on tyhjä, eli työttömyys on pohjalukemissa. Hienoa!
Hallitus hoitaa hyvin. - Anonyymi00044
💣💣💣
- Anonyymi00047
💣💣💣
- Anonyymi00048
💣💣💣
- Anonyymi00050
Aloituksessa mainitaan yksi Suomen todellisista ongelmista:
"Ja korkeakoulutettujen armeija ilman työtä."
Korkeakoulutettujen kohtalon ei pitäisi olla kiinni työpaikan saamisesta, heidän pitäisi tässä tilanteessa pistää itse yrityksiä pystyyn ja hakea "SLUSH:ista" rahoitus.
Mutta Suomessa korkeakoulutetutkin tuntevat, että on valtion velvollisuus järjestää heille töitä. Jos oranssin idiootin johtamasta maasta kannattaisi ottaa jotain oppia, on se asenne yrittäjyyteen ja menestymiseen. Ja noihin asioihin oranssilla idiootilla ei ole ollut mitään osaa, se on amerikkalaisten DNA:ssa...no ei ole, SE ON OPITTU, sen verran epähomogeeninen DNA amerikkalaisilla on. - Anonyymi00052
Mitäs eroa korkeakoulutetulla työttömällä on ammattikoulun käyneeseen työttömään. Samaa paskaa vissiin kaikki. Maleksii ja loisii muiden rahoilla. Helvetin vässykät. Tehkää nyt niitä hakemuksia. Älkää maleksiko sohvalla ja kuluttako muiden rahoja. Hopi hopi nyt vaan.
- Anonyymi00054
Vuosikymmeniä trendi politiikkaa.
Meillä on jo pitkään ollut trendaavia, uskomuksissa eläviä puolueita,
sivistymättömiä, eri uskomuksiin, trendeihin, uskovia likinäköisiä , lapsellisia poliitikkoja ja politiikkaa..
Siksi Suomi on yli velkainen, massa-työttömyys maa,
säälittävä turvaton taxi raiskaus maa... - Anonyymi00055
Suomessa korkeakoulut suoltavat tarpeettomia korkeakoulutettuja aloille, joita voi kuvata sanoilla: "lisäkustannus veronmaksajille", eli moni korkeakoulutettu on työttömänä halvempi yhteiskunnalle kuin työllistyneenä koulutustaan vastaavaan tehtävään, koska kyseessä on osaaminen jolla ei ole yksityisellä sektorilla lainkaan kysyntää.
Enkä nyt tarkoita mitään vain julkiselle sektorille jyvitettyä tehtävää, jota ei yksityinen sektori voisi lainkaan hoitaa. Sanotaan nyt vaikka Arkeologi. Korkeakoulututkinto jolla ei ole mitään käyttöä yksityisellä sektorilla, tai mikäli on, niin kyseesä on julkisen sektorin antama määräys jonka perusteella lisätään jonkun projektin kustannuksia "arkeologisilla selvityksillä" - Anonyymi00056
💣💣💣
- Anonyymi00057
Haluatko nähdä enemmän kuumia kuvia? Klikkaa! https://Cindy.hoty.lat/Cindy#/?/?/g3z4nnkd8
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p406083Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2794958Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1594821Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1254632Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil193857Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192394Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32168- 701736
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill251732- 2121429