Puhun aina punakapinasta.
Hyvä asia, että punaiset hävisivät, huono asia oli valkoisten kosto ja vankien näännyttäminen vankileireillä. Katsoo minkälaisten lasien läpi vain, niin onhan kyseessä vapaussota. Onneksi ollaan itsenäisiä Neuvostoliitosta.
Vuodet 1941-1945 olivat toista maailmansotaa jo. Vapaussota käytiin v. 1918. Suomi itsenäistyi 1917 vuoden loppupuolella. Punikit alkoivat kapinoimaan v. 1918 alkupuolella, jonka vuoksi valkoiset nousivat vastustamaan itsenäisen isänmaan menetystä. Onneksi. Punikkienkin ja heidän jälkeläistensäkin onneksi.
Venäjän bolsevikit Lenin johdolla allekirjoittivat itsenäisyysjulistuksen vain todellisuudessa väliaikaiseksi asiakirjaksi. Punaisten kapinaa tukemalla heillä oli tarkoitus voittaa ja sitten mitätöidä sopimus ja ottaa Suomi Neuvosto-Venäjän helmaan. Ei mitään Leninin armeliaisuutta vaan silkkaa kaappaustaktiikkaa.
Lenin ja Stalin olivat suomensyöjiä molemmat. Juuri he agitoivat SDPn rähinäsiiven (myöhemmin kommunistit) mukaan Venäjän bolsevikkivallankumoukseen. Toki tavalliset köyhät houkuteltiin aseisiin parempien elinolojen lupauksilla. Eiväthän köyhät olisi lähteneet joukolla aseisiin johonkin bolsevikkivallankumoukseen vetoamalla. Lenin ja Stalin lupasivat bolsevikkivallankumoukseen ryhtymiseksi aseita Venäjältä. Heti, kun aseet tulivat Helsinkiin, Hakaniemin työväentalon torniin sytytettiin punainen lyhty vallankumouksen alkamisen merkiksi 27.1.1918. Toki punaiset olivat aloittaneet aseellisen terrorin johtajiensa ohjeistuksella varakkaita tai varakkaiksi oletettuja kohtaan. Heitä murhattiin ja ryöstömurhattiin julmasti Venäjän bolsevikkien esimerkin mukaisesti.
Venäjällä näimme, ettei bolsevikeilla ollut aikomustakaan parantaa köyhien asemaa ja elinoloja. Oli punaistenkin onni, kun valkoiset voittivat. Muutoin seuraamukset olisivat olleet moninverroin julmemmat Stalinin kynsissä. Voikin sanoa Maalasiliitto vastaan punaiset silloin.
Se oli punaisten aloittama kapina Suomen hallitusta (senaattia) vastaan
2
86
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjällä näimme, ettei bolsevikeilla ollut aikomustakaan parantaa köyhien asemaa ja elinoloja. Oli punaistenkin onni, kun valkoiset voittivat.
- Anonyymi
Punaisten onneako?
"Teloitettujen päitä leikattiin irti, kuolleita lapsia pinossa – Tutkija: Hennala oli keskitysleiri, jossa oli naisvihaa ja rodunjalostusta
Hennalan vankileirillä Lahdessa oli punakaartilaisten lisäksi siviilejä, naisia ja pikkulapsia, sanoo naisten teloituksia tutkinut Marjo Liukkonen. Hän väittää, että lahtelainen liike-elämä käytti hyväkseen keskitysleirin vankeja."
https://yle.fi/a/3-10120009
Suomi oli fasismin koelaboratorio?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 484838
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on204504Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h843626Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443573En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143557Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai1103400Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?52930Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1682896- 252549
Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta312144