Moi, judoliiton yksi parhaista puheenjohtajista kautta aikain, Tankki, lanseerasi tuo Pöhinää saleille.
Joka tosin jäi "piippuun."
Mikä tilanne, onko viime vuosien (2023-25) huippumenestys, ainakin kymmenen mitalia, tuonut sen pöhinän saleille, niin kuin aina sanotaan, että sitten kun pärjätään, niin saleilla, koulutuksissa, leireillä, kisoissa on pöhinä?
Meidän seurassa junnuryhmät täynnä. Aikuisia ei.
BJJ toisten päin.
Ainakin näin aikuiselle olisi kiva kun ei tarvitsisi vaan vetää reenejä kiljuville kakaroille, vaan voisi judoilla aikuisten kanssa.
Mutta, omathan on valintani...
Pöhinää judorintamalla
10
661
Vastaukset
- Anonyymi
Eikö se toive ja tarkoitus ole, että niistä junnuryhmistä saadaan tulevaisuuden aikuisten ryhmäläisiä. Totta on, että bjj:n parissa on selvästi enemmän aikuisia. Tosin heistä valtaosa on niitä "kokeilijoita" ja laji vaihtuu tiuhaan. Kaikessa kilpaurheilussa homma lähtee muksuista.
- Anonyymi
Jos oli paras puheenjohtaja ,niin miksi kaikki asiat jäi piippuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos oli paras puheenjohtaja ,niin miksi kaikki asiat jäi piippuun.
Juuri tuon takia! Yksi ihminen ei pysty, olisi tarvittu meitä muitakin, tuossa judon vitsaus on, odotetaan, että "joku" tekee!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri tuon takia! Yksi ihminen ei pysty, olisi tarvittu meitä muitakin, tuossa judon vitsaus on, odotetaan, että "joku" tekee!
On se varmaan niinkin. Minusta kuitenkin suurin vitsaus on tuo "..... niin miksi kaikki asiat jäi piippuun." - tyyppi. Huutaa täällä vähintään kerran viikossa kuinka kaikki on poskellaan ja henkilöt vääriä ja huonoja. Ei perusteluita, ei mitään konkreettista. Ja kun joku koittaa kysellä, menee piiloon ja aloittaa kuran heittämisen seuraavalla viikolla uudelleen. Lajimme ei kaipaa hänen laisiaan pahanilman lintuja, joiden ainoa tarkoitus on aiheuttaa kielteistä ilmapiiriä.
- Anonyymi
Täällä tuntuu olevan parhaat asiantuntijat. Ihmisiä, jotka tietävät myös miten muut ovat asioita hoitaneet tai tehneet.
Olipa voimaannuttavaa kommentoida anonyyminä.
Viikonloppuja! - Anonyymi
FinnDai judoseurassa näyttäisi somen mukaan olevan kova pöhinä.
"Täysin uusi" konsepti kehitetty.
Lisää tätä, täytyypä vierailla joskus isolla kirkolla.- Anonyymi
Tuo on hyvä huomio nykyajasta. Ei riitä että on pöhinää vaan se pitää myös näkyä somessa. Muuallakin pöhinää siis saattaisi olla mutta jos sometiimi ei ole vahva, niin sepä ei olekaan olemassa. Treeneissäkin olisi siis hyvä olla se joku joka ei treenaa ihan täysillä ja välillä ottaa kameran esiin ja sitten somettaa sitä ihan perustekemistä.
Väitän vielä ihan tähän loppuun, että judon perustekeminen riittää pitkälle, jos ei syyllistytä pikkutarkkaan tekniikkahifistelyyn. Judon vahvuus on kamppaillu. Harrastajalle siis enemmän fyysistä harjoitusta ja vetäjän puhetta vähemmän. Kaikista tekniikoista on saatavissa videoita ja ne voisi laittaa jakoon etukäteen, niin ei tarvi käyttää yhteistä aikaa vetäjän taitojen esittelyyn.
- Anonyymi
Pöhinä loppui/loppuu sisäsiitoiseen hallintoon ja rekryihin sulle ja mulle ja kaverille.
- Anonyymi
Vaihda jo levyä. Kaikkia kyllästyttää tuo sama ulina. Mikäli et pysty perustelemaan noita väitteitä, ole hiljaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse203916SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2463851Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1333450Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky813438Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit222297Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv341823Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575571703- 371620
- 321511
- 921453