Empaattiset Okulaiset voisi muuttaa porukalla pois

Anonyymi-ap

Protesti Okulaista kiusaamiskulttuuria, esimerkiksi 500-1000 outokumpulaista jotka vastustaa juoruilua, kateutta ja kieroilua sekä pahoja puheita, voisi sopia keskenään että muuttavat jonnekin muualle maahan. He voisi tiedottaa muutostaan kaupunkia ja kertoa muuttonsa syyt. Tällainen protesti herättäisi mielenkiintoia mediassakin ja voisi saada aikaan sen, että tapahtuisi muutosta ihmisten ajattelussa.

Väki voisi sopia keskenään porukalla yhteisen muuttoviikon vaikka puolen vuoden päähän ja ehkä jopa muuttaa samoille alueille esim Lounaiseen Suomeen tai muualle missä narsismia ei ole niin paljon.

Yhdessä porukalla Karjalasta lähteminen olisi henkisestikin helpompaa.

5

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rekka-karavaani muuttoon ja porukalla muualle.

    • Anonyymi

      Paljon hyviä ihmisiä on lähtenyt ja lähtee maailmalle. Jäljelle jää väkisineläjät, rupusakki joka tölvii toisiaan ja juoruilee keskenään. Piiri pieni siis on ja pysyy paikkakunnalla, ulkopuolisia ei siihen hyväksytä..

      Hävetkää jos osaatte, pieni joukko joka pilaatte ilmapiirin ja okun maineen..

      • Anonyymi

        Kyynisiä kieroon kasvaneita ihmisiä joilla ei ole minkäänlaista empatiakykyä


    • Anonyymi

      Pahansuopia juoruilijoita on Outokummussa kuten joka paikassa.
      Nuorempana sen huomasin että asiani kiinnostivat enemmän kuin oman elämän sujuminen.
      Nyt vanhempan viis veisaan moisista, elämä on kovettanut ja opettanut.
      En viitsi lähteä mihinkään kun kotini ja mökkini ovat täällä.
      Jos joku saa ilonsa asioideni tonkimisesta niin suon sen hänelle.
      Kunhan antavat olla rauhassa eivätkä tule häiritsemään.

      • Anonyymi

        Suuremmilla paikkakunnilla juoruilijoihin törmää erittäin harvoin. Outokummussa asuessani olin juorujen kohde, maalitaulu jatkuvasti.
        Tampereella asun enkä ole pariin kymmeneen vuoteen törmännyt juorupiireihin, valitsen seurani missä pyörin..
        Sanoisin juoruilu on pienten maalaiskuntien ongelma jollainen Outokumpukin on, kaikki tuntee toisensa ja juttu lentää...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      168
      11496
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      50
      6489
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      78
      4748
    4. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      64
      4567
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      82
      4505
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4072
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      97
      3833
    8. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      86
      3502
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      162
      3381
    10. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      18
      3366
    Aihe