Mitä hyvää kokoomus on koskaan saanut aikaiseksi suomen kansalle Sen verran minäkin tajuun Ei kosk

Anonyymi-ap

Mitä hyvää kokoomus on koskaan saanut aikaiseksi suomen kansalle

Sen verran minäkin tajuun

Ei koskaa mitään

2

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩
      Kokoomus ei selvästikään halua talouskasvua
      Kokoomus vain lahjoo omia suurimpia rahallisia tukijoitaan veronalennuksill
      Kokoomus ei tarvitse talouskasvua, koska verovaroja/ lainaa voidaan jakaa katteettomasti yksityiselle puolelle. Kokoomuksen logiikalla tällainen talouden hoito on tehokasta ja tuottavaa

      Entisestään heikentynyt työllisyys, velkamäärän kasvu ym. ei vaikuta kokoomuksen rikkaiden veronalennuksiin näemmä mitään kaikki tavoitteet on siis saavutettu

    • Anonyymi

      Suomalainen sensuuri estää tekemästä dokumentin näistä leipäjonossa seisovissa ihmisitä ja heidän perheistään. Perjantai-dokkarissa tuotiin esille heikoimmassa asemassa olevien ihmisten elämää. Se oli erittäin suosittu ohjelma ja juuri sen takia se lopetettiin.

      Sitä mitä ei julkisesti kerrota ei ole myöskään olemassa.

      Suomen poliittinen ja taloudellinen eliitti on USA:n rähmällään. Silti USA:ssa esim. lapsilisiä maksetaan pienituloisille suuremmalla summalla kuin suurituloisille. Siellä ei toimita siten, että kerrotaan kansalle "lapsilisät kuuluu lapselle" joten niitä voidaan maksaa silloin myös miljonääreille Suomessa joita on noin 100 000 ja heissä lapsiperheitä jotka saavat tämän sosilaaliedunOrpo puhui taas täyttä paskaa kansanedustajien edessä
      "Pääministeri Petteri Orpon (kok.) lausunnot Suomen talouden tilanteesta ja näkymistä särähtävät yhä pahemmin korviin, toteaa keskustan varapuheenjohtaja Markus Lohi.

      Orpo sanoi torstaina eduskunnan kyselytunnilla, että nyt nähdään työllisyyskehityksen ”lähteneen kääntymään” parempaan suuntaan.

      Valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Lohi kuitenkin huomauttaa, että viimeisimpien virallisten tietojen mukaan heinäkuun lopussa oli yhteensä noin 340 000 työtöntä työnhakijaa, mikä on selvästi enemmän kuin vuotta aiemmin.

      – Hallituskauden alkuun verrattuna luku on kasvanut noin 60 000 työttömällä. Suomessa työttömyystilanne on ankaroitunut erityisen paljon ja on noussut jo toiseksi pahimmaksi koko Euroopassa. Yksinomaan kansainvälisen suhdanteen taakse hallitus ei siis voi piiloutua, Lohi sivaltaa.

      Lisäksi Lohi muistuttaa, että pitkäaikaistyöttömiä on lähes 130 000 ja nuoria työttömiä noin 42 000. Avoimia työpaikkoja oli heinäkuun lopussa sen sijaan vain noin 26 000.

      – Pääministeri on miltei jo vuoden päivän sanonut, että talouden kasvu on nurkan takana ja itse asiassa jo alkanut. Jo viime joulukuussa hän totesi pääministerin haastattelutunnilla, että Suomen taloudessa pahin on takana ja työpaikkoja tulee pian lisää.

      – Kunpa näin olisikin. Valitettavasti tosiasiat osoittavat päinvastaista.

      Lohen mukaan monet talouden indikaattorit osoittavat talouden sakkaavan pahasti. Esimerkiksi pankkikonserni Nordea heikensi vastikään ennustettaan. Heinäkuussa palkkasumma laski vuoden takaiseen verrattuna. Teollisuuden liikevaihto väheni. Kansantalous supistui tämän vuoden toisella neljänneksellä. Kuluttajien luottamus on tutkitusti heikkoa. Konkurssien määrä on jatkanut kasvuaan. Asuntorakentaminen on tilastohistorian alhaisimmalla tasolla.

      – Pääministerillä, pääministeripuolueella ja hallituksella voi olla poliittisesti tarve kääntää asioita itselleen suotuisiksi. Ylimpien vallankäyttäjien tulee kuitenkin pitäytyä tosiasioissa. Tästä vaateesta ei voi etenkään eduskunnan edessä lipsua.

      Keskustalainen painottaa, että on kansanvallan ja yhteiskunnallisen päätöksenteon uskottavuuden kannalta vaarallista, jos Suomi viedään samalle ”vaihtoehtoisten faktojen” tielle, jota esimerkiksi Yhdysvallat on jo pidempään kulkenut.

      – Isänmaan tilaa ei pidä perusteettomasti synkistellä, koska nimenomaan luottamusta, toivoa ja tulevaisuudenuskoa koteihin ja työpaikoille nyt tarvitaan talouden käänteen aikaansaamiseen. Pääministeri, jos joku, on tässä poikkeuksellisen paljon vartijana.

      Lohi muistuttaa, että olemassa on toinenkin kestäväksi osoittautunut ohjenuora päätöksentekoon: ”kertokaa totuus, mutta rohkaiskaa.”

      – Uskon, että suomalaiset kestävät totuuden. Ja heillä on oikeus siihen, että päättäjät puhuvat totta. Voimme ratkaista yhdessä talouden ongelmat vain, jos päätöksenteon pohjautuu tosiasioihin ja tutkittuun tietoon."

      https://www.suomenmaa.fi/uutiset/hammennys-orpon-puheista-kunpa-nain-olisikin/

      Kokoomuslainen valeht.... vaihtoehtoisien totuuksien kertominen on siitä parempaa valeht..... vaihtoehtoisien totuuksien kertomista, joka ei velvoita pääministeriä tekemään johtopäätöksiä? Orpo on jauhanut paskaa pääministerinä koko hallituskauden ajan ja tarkalleen ottaen myös vaalit sekä hallitusneuvottelut mukaanlukien.KOKOOMUS .MAAMME HYVINVOINNIN TÄYSTUHO
      Tässä sinulle Suomen kurjistavat viime 20 vuoden ajalta
      Sipislö29.5.2015 - 6.6.2019 1470 Suomen Keskusta Enemmistö
      Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015 340 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
      Katainen 22.6.2011 - 24.6.2014 1099 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
      Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011 366 Suomen Keskusta Enemmistö
      Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010 1161 Suomen Keskusta Enemmistö
      Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007 1396 Suomen Keskusta Enemmistö
      Jäätteenmäki 17.4.2003 - 24.6.2003 69 Suomen Keskusta Enemmistö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13148
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9601
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9094
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      14
      7720
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6704
    6. 147
      6124
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3114
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1179
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1133
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      980
    Aihe