https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000011494354.html
"OP:n nimissä levitetään huijausta, johon on helppo haksahtaa. Kohtuullisen hyvällä suomella kirjoitetussa sähköpostissa väitetään pankin avainlukulistojen poistuvan käytöstä 30.9, mikä aiheuttaa asiakkaille toimenpiteitä.
Vastaanottajaa ohjeistetaan ”suorittamaan päivitys”, johon kuuluu avainkoodilistan skannaaminen. Jos näin ei tehdä, pankkitunnusten väitetään lakkaavan toimimasta."
Miten on ihmisiä, jotka tuohon huijauskeen menevät.
Viime keväänä op uudisti avainlukulistat isompikoiseen muotoon ja sitä varten piti tilata uusi avainlukulista osuuspankista.
Sähköpostissa asiasta tiedoitettiin, eikä siinä mitään skannaamista pyydetty, eikä kirjautumista linkin kautta, vaan pankki ilmoitti, että asiasta viesti pankin sivuilla, jossa sen voi käydä lukemassa.
Asian todenperäisyys selvisi, kun kirjautui verkkopankiin ja viestin luki, jonka jälkeen
tilattiin uusi avainlukulista, jonka pankki lähetti.
Sen jälkeen kirjauduttiin verkkopankkiin ja otettiin uusi tunnuslukulista käyttöön.
EI niitä mihinkään skannata, eikä oteta kuvia ja lähetetä kellekään.
On se kumma, että ihmiset ovat noin huijattavissa.
Ehkä ihminen sitten muuttuu vanhetessaan, ettei järki enää toimi vaan uskoo kaiken.
Miten joku voi tuohonkin huijaukseen mennä
8
283
Vastaukset 8
- Anonyymi
OP on itse aiheuttanut asiakkaille ongelmia uudistamalla avainlukulistan lakanan kokoiseksi. Ei ole ihme, että asiakkaat skannaavat, valokuvaavat ja kopioivat sitä. Matkoillakin pitää maksaa laskuja ja reppu on turvaton paikka avainlukulistalle.
- Anonyymi
Aivan liian pieni avainlukulista vieläkin. Vanhat ihmiset eivät pysty sitä lukemaan ja laskut jäävät maksamatta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan liian pieni avainlukulista vieläkin. Vanhat ihmiset eivät pysty sitä lukemaan ja laskut jäävät maksamatta.
Vanhoilla ihmisillä voi olla hyvä näkö. Näkövammaiset (vanhat tai nuoret) käyttävät suurennuslaseja ja suurentavia lukulaitteita. Pieni listan koko ei ollut suuri ongelma. Nykyinen lakana on. Se on ongelma erityisesti aktiivisille ja liikkuville eläkeläisille.
- Anonyymi
Lienet kirjoittaja, joka tästä on meuhkannut jo yhdessä ketjussa varmaankin kuukausitolkulla? Silloinhan asiaan on sinulle ehdotettu useitakin ratkaisuja, lähtien listan leikkaamisesta osiin, mobiilitunnistautumisen käytöstä ja jopa pankin vaihtoakin on ehdotettu. Tuo asia ei taida olla juurikaan kenellekään muulle asiakkaalle tuon kokoluokan ongelma kuin sinulle.
Miten pitkään ajattelit asiasta tällä palstalla valittaa - mitään ei ole tapahtunut nyt kuukausiin, kauanko vielä ajattelit jatkaa tätä tuloksetonta valittamista? Miten pahasti asia sinua oikein korpeaa, luulisi tuon käyvän jo terveyden päälle? - Anonyymi
Ai nyt se iso lista jo pakottaa lankeamaan nigerialaiskirjeeseenkin 😂 sulla on jäänyt pikkasen pahasti levy päälle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lienet kirjoittaja, joka tästä on meuhkannut jo yhdessä ketjussa varmaankin kuukausitolkulla? Silloinhan asiaan on sinulle ehdotettu useitakin ratkaisuja, lähtien listan leikkaamisesta osiin, mobiilitunnistautumisen käytöstä ja jopa pankin vaihtoakin on ehdotettu. Tuo asia ei taida olla juurikaan kenellekään muulle asiakkaalle tuon kokoluokan ongelma kuin sinulle.
Miten pitkään ajattelit asiasta tällä palstalla valittaa - mitään ei ole tapahtunut nyt kuukausiin, kauanko vielä ajattelit jatkaa tätä tuloksetonta valittamista? Miten pahasti asia sinua oikein korpeaa, luulisi tuon käyvän jo terveyden päälle?Jatkan siihen asti kunnes lista palautetaan entisen kokoiseksi. Näkövammaiset voivat tilata isomman listan halutessaan. Moni heistäkin voi haluta pienemmän listan, koska se on helpompi kuljettaa mukana. Lukeminen onnistuu suurennuslasilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vanhoilla ihmisillä voi olla hyvä näkö. Näkövammaiset (vanhat tai nuoret) käyttävät suurennuslaseja ja suurentavia lukulaitteita. Pieni listan koko ei ollut suuri ongelma. Nykyinen lakana on. Se on ongelma erityisesti aktiivisille ja liikkuville eläkeläisille.
Ei pidä paikkaansa, listan pitäisi olla paljon isompi, ainakin A2-kokoa, mutta OP:n epäpätevä johto ei osannut hommiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 71850
- 113779
- 37722
- 140715
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40619- 70617
- 28508
Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu159508Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58493Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti46463- 69455
- 63455
- 41432
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0432- 45423
Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74416Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30408- 35408
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59405