A-studiossa keskustelu Suomen tarjoamasta sosiaaliturvasta ja kotouttamisesta maahanmuuttajille Sarkkinen oli hukassa ja Kiuru eksyksissä.
En voinut välttyä ajatukselta, että Suomen kansa on äänestämällä rekrytoinut Eduskuntaan kansanedustajan tehtäviin ihmisiä, joilla ei olisi mitään työllistymismahdollisuuksia aikamme yksityisen sektorin kasvuyrityksiin. Siellä valvetilaan ja tilanneälylkyyteen kohdistuvat vaatimukset ovat tiukkoja ja valvottuja.
Kiuru halusi väärinymmärtää kaiken kuulemansa. Että sellainen hiihtäjä. Puhe kulki ymmärrykseni edellä.
Kuinka eksyksissä Krista Kiurun ajatukset kulkevatkaan
10
121
Vastaukset
- Anonyymi
Älykkyys ei ole koskaan ollut vihervasemmiston parhaita puolia.
- Anonyymi
?
- SDP:n Kiuru - näytti taas tyhmyytensä - olis ollu vaikka ihan hiljaa .
- LaitaVasemmiston Sarkkinen on Vain - PUNIKKI-Kommunisti - ! - ?
! - Anonyymi
ei kai sinne älykkäitä edes oteta.
- Anonyymi
Toveri Kiuru teki sekavan soten, mutta puhuu nyt paljon sekavampia kuin sote on.
- Anonyymi
Kuuntelin hämmästyneenä Kiurun lennokkaita lausimia, työttömiä on liikaa mutta pitää saada lisää maahanmuuttoa turvaamaan työvoiman saatavuutta. Ukrainalaisia on käynyt Suomessa kausitöissä, ilman mitään kotoutusta, sotaapaenneista suurinosa on naisia ja lapsia ja olleet Suomessa huomattavasti lyhyemmän ajan kuin vuonna 2015 Ruosista tulleet, saati 1990 luvulta asti tulkkauspalveluja tarvitsevat. Sarkkinen totesi että maahanmuuttajataustaiset naiset ovat heikosti työllistyneet, maissa jossa islam on valtauskonto naisten asema työmarkkinoilla on tiukasti rajoitettu, uskonnon merkitystä ei pitäisi unohtaa.
- Anonyymi
Marinin hallituksen aikana vasemmistoliittoon kuuluva kansanedustaja teki aloitteen että Suomeen pitää persustaa islamilainen pankki, koska uskonto kieltää muslimeilta maksamasta korkoja lainoista. Suomessa ei ole muillakaan uskontokunnilla pankkeja mutta koraanin oppien mukaisesti muslimit ovat ylivertaisia juutalaisiin ja kristittyihin nähden, tätä ylivertaisuutta vihervasemmisto tukee ja arvostaa.
- Anonyymi
Kyllä nämä tietää kuinka toimia🤔! Kuhan vaan palkkoja ittelle korotetaan! Tällänen ministerit laskee kansanedustajille nousee!! On kyllä sitä hölmöläisten peiton leikausta yläpäästä alapäähän ja alapääsyä yläpäähän!
- Anonyymi
olikohan jossain aineissa ?
- Anonyymi
Hyvin eksyksissä.
- Anonyymi
Se oli hupaisa esitys. Sarkkinen ja kiuru ihan hukassa. Sosialistinen juontaja kyllä ymmärsi, ja koitti kääntää asian päälaelleen syyttämällä ryytmannia sosialistisista maista paenneiden työntekiöiden sortamisesta. Kiuru ei älynnyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk17910148Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi149621Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1618188Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2737661Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1626336Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k886040Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j645857Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit1014924Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja183992Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!
Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist621719