Donald Trumpin hallinnon päätös nostaa H-1B-työviisumin hinta 100 000 dollariin vuodessa on lotto voitto Suomelle. Osaajia alkaa virtaamaan liiaksi. Enää ei tarvitse sossujen ja kokkareiden käydä houkuttelemassa Suomeen kouluttamatonta väkeä hyvällä sosiaaliturvalla valtion piikkiin. Trump on nerojen nerojen nero.
Erityisen hyviä uutisia Suomen hallitukselle osaajapulaan. Presidentti Donald Trumpin
3
77
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmetyttää tämä Suomen osaajapula! Onko nyt todellakin niin, ettei maastamme löydy osaajia edes kouluttamalla?! Olemmeko niin tyhmiä?! Ja minkä tason työntekijöitä nämä kaikki yli 300 000 kortistossa olevaa sitten on? Eivätkö kelpaa mihinkään?! Ainakaan näitä työttömiä ei koskaan huomioida mitenkään, kun vain huudetaan niiden osaajien perään! Niin hallituksessa kuin yrityksissäkin!
- Anonyymi
Niistä 300.000:sta kolmanneksella on sellainen syy työttömyyteen, joka ei poistu kouluttamalla tai joita ei edes voi kouluttaa.
Kun puhutaan erityisestä osaamisesta, niin korkeakoulun käyneitä työttömissä on vain 10.000. Suurin osa on käynyt toisen asteen. Koulutus ei kerro suoraan erityisosaamisesta, mutta se korreloi vahvasti sen kanssa.
Suuri osa työttömyydestä on aloilla, joihin suhdanteet vaikuttavat kaikkein eniten kuten rakennus ja myynti. Nyt niitä on yllin kyllin, mutta rakentaminen on poikkeuksellisessa lamassa. Kun tilanne normalisoituu, voi raksamiehistäkin olla pulaa.
Erityisosaamisen kouluttaminen on hidasta. Pelkkä koulutus ei riitä vaan pitää olla myös kokemusta. Korkeakoulut kouluttavat aloille, joille niillä on opettajat ja materiaali valmiina, ei niille aloille, joilla on pulaa työvoimasta. Sitä voidaan pitää epäkohtana.
- Anonyymi
USA:ssa 100.000 on pieni raha erikoisosaajan palkkaamisessa. Jos palkka on 300.000 vuodessa ja sopimus kestää vaikka viisi vuotta, niin 100.000 on ihan maksettavissa.
USA ei halua niitä, jotka eivät ole osaajia, mutta jotka palkataan sillä nimikkeellä. Sen voi estää nostamalla kynnystä.
Se vastaa tulijoiden pisteytystä, mutta on markkinaehtoinen. Jos joku katsotaan 100.000 dollarin arvoiseksi ennen kuin se on tehnyt pätkääkään töitä, niin se todennäköisesti myös hyödyttää USA:n taloutta.
Ihan fiksua.
Meidän ei kuitenkaan kannata iloita siitä, jos tänne hakeutuvat ne, jotka tuottavat niin huonosti, ettei niistä kannata maksaa. Se on vähän kuin toisen roskiksesta kaivelisi oman ruokansa. Jotkut tekee niin, mutta se ei tee siitä fiksua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk637824Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin207404Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html1756972Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta586789Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.495793Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k765740Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1015486Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin
Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m243195- 50906
- 59895