Orpon lausunto 8.2.2023
https://www.kokoomus.fi/petteri-orpo-nyt-on-oikea-aika-herata-velkaantumisen-vahattely-lopetettava/
"Jokainen osallistuu, heikoimmista pidetään huolta, lapsillemme jätetään tasa-arvoinen ja vauras yhteiskunta"
(Tarkoittiko Orpo rikkaitten lapsia ?)
Orpo: "Siksi NYT on oikea aika puhua siitä, miten me YHDESSÄ ratkaisemme ongelmat. Siihen tarvitaan YHTEISTYÖTÄ. Ei kansan jakamista."
.... ja niinpä hallitus päätti heti jakaa kansan kahtia ja ja sen rahat porvarieliitille.
Sen pituinen se.
Hallitus jakoi kansan kahtia ja sen rahat isotuloiselle eliitille
15
133
Vastaukset
- Anonyymi
Ala sinäkin katkeruutesi korvikkeeksi hyvätuloiseksi.
- Anonyymi
Ala sinäkin kasvattamaan järkeäsi.
Eikä sinun tulot ja varallisuus riittää porvarin elämään. - Anonyymi
Noinko koville otti pienituloiselle porvari Persulle.
- Anonyymi
KANSAINVÄLISET SUHDANTEET NOLLASIVAT LOISTAVAT KASVUTOIMENPITEEMME, PETTERI VALITTAA.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
KANSAINVÄLISET SUHDANTEET NOLLASIVAT LOISTAVAT KASVUTOIMENPITEEMME, PETTERI VALITTAA.
IRTISANOMISEN HELPOTTAMINENKAAN EI LISÄNNYT TYÖLLISYYTTÄ.
KÄVIKIN PÄINVASTOIN.
- Anonyymi
Samanlaista touhua kuin Sipilän porvari hallituksella, 🤔 eikö muuten Persut olleet silloinkin hallituksessa.
Jos Persut tai Kokkareet ovat hallituksessa, kyyti on kylmää. Näin työeläkeläisenäkin talouteni on varsin hyvässä jamassa, lakin tässä pari päivää sitten jotta varat ovat kasvaneet 2024 alusta tähän päivään noin 40% vauhdilla. Nuo varat ovat pankin tileillä olevia varoja. Silti olen ihan normaalisti elänyt sen enempää säästämättä, en tosin ole tuhlaillutkaan.
- Anonyymi
Kannattaa olla yhteydessä pankkiin. Koroissa on tullut virhe. Korot pankkitileillä on max 4 %. Ei 40 %.
- Anonyymi
Demarien älykkyydestä on vahvoja näyttöjä. Kaikkein paras näyttö on ollut vaatimus koko kansan kouluttamisesta, jotta työelämme saisi mahdollisimman parhaita osaajia. Tätähän oikeisto ensi alkunn vastusti, mutta kun tulokset puhuivat puolestaan, kääntyi myös kannattamaan sitä. Tuottavia yrityksiä ei olisi ilman osaavaa henkilöstöä. Nokia kasvu globaaliksi suuryrotykseksi oli selvä esimerkki tästä. Sinun koultusta vähättelevillä keinoillasia se olisi jäänyt totetumatta. Koko kansan koulutus on ollut ylivoimaisesti paras talouspoltiinen innovaatio, mitä Suomessa ja monessa muussakin maassa on tehty. Suomessa se on ollut erittäin demarijohtoista kuten muissakin pohjoismaissa. Ilman tätä koulutusbuumia, meillä olisi vientiin kykenämättöniä snägariytyksiä ja se olisi siinä. Ennen sota meillä oli ulkomaalaisen pääoman siivittämää teollisuutta, joka ei vielä tarvinnut erityisen koulutettua väestöä. Ilman koko kansan koulutusta, olisimme kehitysmaa, jota EU-jäsenenenä verrattaisiin Romaniaan ja Bulgariaan.Sinun suureksi harmiksi juuri vasemmisto yhdessä ay-liikkeen kanssa ovat aikoinaan luoneet tämän hyvinvointivaltion nimeltä Suomi.
Nyt sitten vain oikeisto onkin valitettavasti jo tuhonnut todella paljon hyvinvointivaltiota nimeltä Suomi. Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa olla yhteydessä pankkiin. Koroissa on tullut virhe. Korot pankkitileillä on max 4 %. Ei 40 %.
Huonon taloussuunnittelun vuoksi korot ovat liian alhaalla. Jos haluttaisiin hyvää taloutta niin lainojen korot olisivat 10 - 15% luokassa ja talletusten 7 - 10%! Nykyiset muutaman prosentin ja se kymmenysten korot vievät taloutta huonoon suuntaan eivätkä ihmiset opi arvostamaan rahaa eli vaihdon välinettä.
Minulla rahaa kertyy vanhojen töiden ja siitä vieläkin saatavien tulojen mukaan. Kun on järjestänyt asiansa kunnolla, niin sitä poikii vielä parinkin vuosikymmenen jälkeen omaan massiin. Itse asioiden hoitaminen saattaa olla jopa tuottoisampaa kuin niiden uskominen ay mafian haltuun!
- Anonyymi
Petteri "yhteistyö" Orpo oppositiolle: ”Teidän kritiikkinne on täysin lämmintä ilmaa”.
- Anonyymi
Taas hölmöä orpoa koijataan.
Natsiursulan käydessä suomessa kesällä orpolta hakemassa takuut naurettavalle eu 2tuhannen miljardin korruptio budjetille..
Orpo kertoi Suomen olevan tässä saaja puolelle..
1.5 miljardia sano saavansa eeuulta rajojen kanaverkko aidan kyhäilyyn.
Nyt selvis et todellisuudessa eeulta on tulossa 7.5 miljardin lisälasku Suomelle.
Voisko orpo vähän selventää noita todellisia kuluja?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/c8cfc622-9e5d-4f0e-b1dc-0a001c272a71 - Anonyymi
"Karu luku paljastui: Suomelle jopa 7,4 miljardin euron lisälasku EU:sta
Hallituksen asiakirjoista paljastuu karu arvio Brysseliin tulevaisuudessa maksettavista summista."
https://www.facebook.com/OrpoPetteri/posts/kiitos-vierailusta-suomeen-eun-ja-naton-itärajalle-ursula-komission-puheenjohtaj/1334032731419789/
Tässä orpo taas hehkuttaa ursulan vierailua kuinka Suomi saa eu:lta 1.6 miljardia raja-aitohin.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/c8cfc622-9e5d-4f0e-b1dc-0a001c272a71 Rahathan kuuluvat sille joka ne ansaitsee! Opettele ansaitsemaan enemmän, se tuskin oikein onnistuu ay orjana, pitää alkaa yrittäjäksi, jolloin voi itse hinnoitella työnsä ja jos olet hyvä kauppamies, niin voit saada hyvänkin tuloksen!
- Anonyymi
Hallituksen suurin huolihan on ollut hyvätuloisten pitäminen sellaisina , muut kansalaiset ja heidän hyvinvointinsa on täysin toissijainen asia heille .
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi499921Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit126705Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j736025Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?405901Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464114Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2633026Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?422338- 611355
Suomussalmen baarit
Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik191156Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu
Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa48995