Katujen-nimet venäjäksi

Anonyymi-ap

Kävin pitkästä aikaa Kotkassa ja huomasin että siellä on nykyään katujen nimet myös venäjän kielellä.
Miksi näin persut?

14

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No persut ovat venäjämielisiä.

    • Anonyymi

      Siis mitä helv?

    • Anonyymi

      Rantanen sanoo, että itäraja olisi muka kiinni.

      "Suomessa on käynnissä erikoinen ilmiö, josta Petteri Orpon (kok) hallitus vaikenee täysin.

      Sisäministeri Mari Rantanen (ps) painotti maanantaina, että itäraja pysyy suljettuna kaikelta henkilöliikenteeltä, ja turistiviisumeja ei venäläisille ole aikoihin myönnetty.

      Rantanen jätti kuitenkin kertomatta, että venäläisiä saapuu edelleen Suomeen sankoin joukoin.

      Iltalehti kertoi viime viikolla, että Maahanmuuttovirasto myönsi venäläisille yhteensä 3 697 oleskelulupaa tammi- ja heinäkuun välillä. Venäläiset olivat kolmanneksi suurin kansallisuusryhmä, joille myönnettiin oleskelulupia Suomessa.

      Lukuun sisältyvät ensimmäiset oleskeluluvat, jatkoluvat sekä pysyvät oleskeluluvat. Lupia myönnetään perhesiteen, työn ja opiskelun perusteella.

      Kaikkia Suomeen muuttavia venäläisiä ei pidä leimata turvallisuusuhaksi. Suomeen muuttavien venäläisten joukossa on varmasti ihmisiä, jotka haluavat paeta Vladimir Putinin diktatuurin tukahduttavaa ilmapiiriä.

      On silti perusteltua kysyä, miksi venäläisille myönnetään suuria määriä oleskelulupia samaan aikaan, kun itäraja pysyy säpissä ja maa käy raakaa tuhoamissotaa Ukrainassa.

      Tähän kysymykseen hallitus ei halua vastata.

      Iltalehti yritti jo viime viikolla kysyä sisäministeri Rantaselta asiasta. Hän ei kuitenkaan halunnut vastata, vaan kysymys ohjattiin työministeri Matias Marttiselle (kok).

      Koska venäläisten osalta kyse on myös työperäisestä maahanmuutosta, Marttisella voisi olla asiasta sanottavansa.

      Lauantaina Marttinen kieltäytyi kommentoimasta asiaa Iltalehdelle ja ohjasi kysymään asiasta Maahanmuuttovirastolta, koska se käsittelee oleskelulupia.

      – En tätä asiaa halua kommentoida sen enempää, kuului ministerin vastaus."

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e4caffcf-8bde-4782-94c9-a62c8ebd724d?_gl=1

      • Anonyymi

        "Lukuun sisältyvät ensimmäiset oleskeluluvat, jatkoluvat sekä pysyvät oleskeluluvat."


    • Anonyymi

      Höpö, Höpö, kuukausi sitten kävin Kotkassa eikä ollut, pöljäkkeet voi käydä vaikka googlen street vievissä katsomassa!!!

      • Anonyymi

        Persut valehtelevat kaikesta. Ullatus?


    • Anonyymi

      There are 3 ways to get from Kotka to Moscow by bus, car, or ferry
      Select an option below to see step-by-step directions and to compare ticket prices.

    • Anonyymi

      Asun Kotkassa. Työttömyys nyt päälle 30 prosenttia ja nousee paljon kun siellä irtisanomisajat päättyvät vähitellen. Suoli24:n paikkakunnat osion Kotka sivu kertoo paljon millaista on kun valtaisa työttömyys ja mielenterveysongelmat riivaa seutukuntaa.

      • Anonyymi

        Perskokkarehallitusta voi kiittää ihan suoraan.


    • Anonyymi

      koska yleltä on pitkään tulleet venäjänkieliset uutiset

    • Anonyymi

      Kotkassa ei ole katujen nimet venäjäksi, on opasteita venäjän kielellä.

      Ennen kahinaa venäläiset toivat Kotkaan rahaa todella paljon.

    • Anonyymi

      Persut haluavat katukyltteihin arapiankieliset kiekurat.

    • Anonyymi

      Mari Rantasen olis syytä vähän avaa julkisesti tuota Venäläisten tänne tuloa, on sentään istuva sisäministeri.
      Vai katsooko hän että asia ei ole päivänpolttava, tai edes tärkeä?

    • Anonyymi

      Tolta työministeriltä turha kysyä yhtään mitään, niin perus kokkari kun olla voi.
      Autokauppias ollu varmaan joskus, isä ainakin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      55
      7004
    2. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      122
      6543
    3. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      65
      5572
    4. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      100
      5365
    5. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      19
      5317
    6. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      106
      4985
    7. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      8
      4789
    8. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      77
      4583
    9. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      76
      4188
    10. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      24
      4137
    Aihe