Auton katsastus on auton ylläpidossa eräs parhaista asioista.
Muutamalla kympilla katsastaja tarkistaa auton turvallisuuden ja antaa sittä kirjallisen raportin.
Mahdolliset turvallisuutta uhkaavat viat ilmaistaan selvästi joko korjausta vaativina tai korjaukseen kehoittavina.
Kun mahdolliset viat on korjattu antaa katsastaja HYVÄKSYTTY lausunnon.
Erituisen merkityksellinen katsatus on teini ja aikuisikää lähestyvän auton tapauksessa.
Syy on se että tarpeettomia korjauksia ei tarvita.
Autokorjaamoiden tuntihinnoittelu on ammattiataitovaatimuksiin verrattuna korkeat.
Korjauskehoituksen- tai määräyksen aiheet ovat yleensä helposti itsekin korjattavissa.
Korjaamot tarjoavat useimmille (vanhoillekin) automerkeille perushuoltopaketteja jotka kannattaa hyödyntää ja joilla varmistetaan auton peruskunto.
Huolto-ohjelma jotka kannattaa sisällyttää harvemmin ovat vaihteistoöljy, jarruneste, hihnan vaihto ja jäähdytysneste, sytytystulpat.
Vuosihuollossa moottoriöljy ja suodattimet, ilma, raitisilma, polttoaine.
Uudemmissa autoissa mahdollisesti ilmastointi tehon hiipuessa.
Katsatuksen merkitys
9
149
Vastaukset
- Anonyymi
No shit. Oot Sherlock!
- Anonyymi
Autoja ei kannata viedä korjaamoon korjattavaksi ennekuin tietää mitä pitää korjata.
Katsastus on parasta ennakoivaa kunnossaapitoa.
- Anonyymi
Hyväksytty katsastus ei saa olla merkki auton ajokunnosta.
Katsastus on sellainen villilänsi ettei mitään rajaa.
Tiedän pari katsastusasemaa jossa hylkäyksen ansaitseva auto hyväksytään kun kertoo vain että korjaa sen kyllä.
Moni tuttu käyttää tätä hyväksi eikä ne korjaa sitä kun ei tule mitään merkintää mihinkään. Kaveri teki niin että sai hylkäyksen, haki työpaikaltaan osan autoonsa ja ajoi takaisin asemalle. Näytti että siinä on osa ja sai hyväksytyn vaikka se osa oli takaluukussa. Vei sitten osan takaisin työpaikalleen.
Itsellä kävi niin että katsastin autoni moitteetta. Vein sen sitten pari päivää sen jälkeen huoltoon jonka piti olla ennen katsastusta mutta sitä jouduttiin siirtämään.
Huollosta soittivat perään ja sanoivat että autossa on sellainen vika josta tulisi ajokielto ja ihmetteli että miten tämä on mennyt läpi. Sanoi että maallikko ei sitä ajossa välttämättä huomaa mutta katsastusmiehen sen pitäisi huomata.
Kannattaa katsoa myös tämä
https://www.youtube.com/watch?v=sDsJWX650zk
Tämä kaveri vielä ajeleekin tällä autolla vaikka auton kunto on AINA kuljettajan vastuulla. Auton kunnosta ei ole mikään katsastusasema vastuussa. Sehän voi hajota vaikka katsastuksien välissä eikä sillä saa silloin ajaa. - Anonyymi
Asiat eivät kuitenkaan aina mene näin.
On olemassa paljon autoilijoita, jotka eivät edes tiedä, milloin auton
seuraava katsastusajankohta on - saati sitä - missä lähin toimisto
mahdollisesti sijaitsee.
Saatetaan jopa luottaa siihen, ettei poliisilla ole aikaa puuttua kaikkiin
asioihin.
Vakuutusyhtiö saattaa kyllä reagoida asiaan seuravan maksuerän lange-
tessa.
Lisäksi moni ei autoa ajaessaan mitenkään reagoi auton kenties ylimää-
räisiin ääniin.
Se taas johtaa siihen, että ajetaan niin kauan, kunnes se pysähtyy.
Siitä aiheutuu taas omat harminsa, koska silloin on tapana sataa, on
viikonloppu tai vähintään pimeää, puhumattakaan takapenkistä, joka
on täynnä huutavia penskoja.- Anonyymi
Miten vakuutusyhtiö reagoi auton katsastamattomuuteen ? Lakkaa perimästä vakuutusmaksua vai ? Ompa taas juttua .
- Anonyymi
Katsastuksesa katsotaan vain että se on liikeekelpoinen. Auton kuntotarkastus on aivan eri asia.
Katsastuksesta pääsee läpi vaikka autossa olisi läpiruotuneita kohtia, kunhan ne eivät vain ole kantavissa rakenteissa. Samoin moottori voi olla vaikka täysin laukeamisvalmis, sekään ei katsuria kiinnosta.
Vaihdelaatikon laakerit saa jollottaa niin että korviin sattuu, sekään ei katsuria kiinnosta.
Ilmastointi saa olla täysin hajalla ja pyörökulmat päin persettä.
Onnea vaan jos joku kuvittelee että katsastusleima tarkoittaa sitä että auto on kunnossa.- Anonyymi
Katsastus on liikennekelpoisuustarkastus! Ei ilmastoinnin kunnolla ole siihen merkitystä.
- Anonyymi
Koijarit leimaa romun kun romun, amin tójolta vaaditaan uudenveroisuutta ja se säännön mukaan hylätään pari kertaa joka vuosi. Katso vaikka huutokaupasta, uskomattomia ruostekatiskoja liikkeillä myynnissä vasta katsastettuina.
- Anonyymi
"Katsastus on liikennekelpoisuustarkastus! Ei ilmastoinnin kunnolla ole siihen merkitystä."
No sitähän minä juuri sanoin. Se että auto on mennyt katsastuksesta läpi ei tarkoita etteikö siinä olisi kalliita vikoja.
Katsastuksessa läpi menneellä autolla saa ajaa liikenteenteessä mutta se voi silti olla tosi paskassa kunnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido1173613Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.313119Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t1342663En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v152193Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦142082Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain2022048- 361995
- 1201850
- 291821
- 351804