Hämeen hitaat - varoitus! Liityy tuulivoimaan

Anonyymi-ap

Ymmärrän, että Lehmikorpi aiheuttaa ahdistusta lähellä asuville, mutta kovasti myöhässä nyt ollaan rahankeräyksen kanssa.

Rahaa kerätään ilmeisesti YVA selostuksesta valittamiseksi. YVA selosteen käsittely ja aika valittaa oli jo 2024. Nyt on osayleiskaava hyväksyttynä, siitä voi valittaa kansalaisvalituksella, mikä koskee vain Keuruun asukkaita. Ja sekin valitusaika loppuu parin viikon kuluttua.

Keräysluvan numeron perusteella lupaa on yritetty saada jo keväällä, oletettavasti ennen kaavan käsittelyä. Tässäkin ollaan myöhässä. Mihin ja kenelle rahaa oikeastaan tässä tilanteessa enää tarvitaan? Onko oikeasti mitään sellaista valitusta tehtävissä, jonka HA edes ottaisi käsittelyyn? Toivon, ettei taustalla hääri "asiantuntija", joka vain vetää keräysrahat itselleen ja vedättää asiasta huolestuneita.

Kun hanketta aikoinaan esiteltiin, ei Virroilla monellakaan päättäjällä ollut kiinnostusta. Herääminen hankkeen etenemiseen on tapahtunut kaikin tavoin myöhään. Mutta se tuntuu olevan Virroilla tapana, koulujen lopettamiseenkin herätään vasta kun kouluverkkoselvitys aloitetaan.

2

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pienkeräys menee ilmotuksella. Joo, olisko väärä lupanumero kun tähän aikaan vuodesta pitäis olla yli 1000. Sekin hassu, että toissijasena käyttönä KHO valitus. Toissijanen käyttö tarkottaa sitä, mitä rahoilla tehdään jos ne ei uppoo HO-valituksen tekoon. Eihän niitä silloin KHO-valitukseen voi laittaa. No, sitä sitten saa poliisille selittää jos näin käy. Mutta yleisesti, kaavasta valittamisen aika ehtii mennä ennen kuin ketään on saatu palkattua, ellei tyyppi jo oo tekemässä omaan piikkiin hommia. Rakennusluvasta voi sitten joskus valittaa, jos keksii perusteet. Ton valittamisen kanssa tosiaan pitää olla ajoissa liikkeellä ja asioista perillä jos meinaa jotain aikaseks saada.

    • Anonyymi00002

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 96
      1619
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1424
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1347
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1238
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      54
      1233
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      965
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      827
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      761
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      754
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      735
    Aihe