Toiveeni Luontodokumentin aiheesta

Anonyymi-ap

Toivon Ylen ottavan ansiokkaiden luontodokumenttien sarjaansa myös uuden näkökulman ; "Suometsien ennallistaminen". Voin vakuuttaa, että monen katsojan näkemys "luonnonsuojelijoiden" toiminnasta saa suuren kolauksen. Suometsän ns. ennallistaminen vaihe vaiheelta ei todellakaan ole herkkähermoisille, Moni pitää prosessia lähinnä "metsän raiskaamisena".

4

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinpä. Käytännössä se on ojitetun metsäalueen esim rämemännikön aukkohakkuu/ojien tukkiminen jne. Jokainen ymmärtää, että tuosta on ilmastoteot kaukana.

    • Anonyymi

      Mikään ei synny teotta. Kun ennallistetaan, on pakko käyttää maata ja muokkausta. Päämäärä on se tärkein, eli soiden veden varaus, jotta kaikki ravinteet eivät valuisi lähivesiin ja järviin. Pullamössösukupolvet luulevat, että hokkuspokkuskonsteilla asiat hoituu, mutta ei se niin ole. Asia on sama kuin jokien parannus kutukaloille. Ei joet itsekseen pysty muuttamaan maapohjaansa ja kivikoita.

      • Anonyymi

        Kysehän ei ole pelkästään maapohjasta, niin kuin kirjoitin.


    • Anonyymi

      Ennallistettaessa ojat kaivetaan umpeen roheesti kaivinkoneella. Rapa roiskuu ja vedet alkaa jälleen kertyä alueelle. Rumaltahan se näyttää ja rahaa palaa. Sama umpeenkasvaminen tapahtuisi ihan luonnostaankin kun vaan odoteltaisiin, mutta hömppävihreydellä on kiire.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2724
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      261
      2307
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1413
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1082
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      97
      1040
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1013
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      932
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      828
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      771
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      277
      752
    Aihe