star wars alkuperäinen on b-tason tekele......

mystery-86

siinä on viittauksia itämaisiin uskontoihin tai no oikeastaan niitä joitakin voi jo pelkästään pitää filosofiana.Sitten niissä on poliittista sisältöä...viittauksia Usaan.Kuka haluaisi tsämentää?...olisi paikallaan.

10

976

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Darth Battery

      Star Wars on yleisesti tunnettu ensimmäisenä B-elokuvana jolla oli A-luokan budjetti.

      • mystery-86

        laitappa sinä lisää tekstiä.Muuten eikö tuohon star warsiin ole tehty tehosteita jollakin sellaisella ohjelmalla jolla on väsätty pc-peleihin tehosteita?.


    • hee!!

      tyhjästä se georgeki alotti

      • mystery-86

        sitä vaan tuntee itsensä jollakin tavalla ohjatuksi kun katselee noita.


      • mut...
        mystery-86 kirjoitti:

        sitä vaan tuntee itsensä jollakin tavalla ohjatuksi kun katselee noita.

        eihän niitä joku pakota katselemaan?


      • mystery-86
        mut... kirjoitti:

        eihän niitä joku pakota katselemaan?

        tähtien sotahan on enemmän jonkinlainen fantasia satu kuin sci-fi.Sarjakuvia on Lucas katsellut ja paljon,vaikuttaa siltä että hän on tutkinut niitä ja muunlaista taidetta enemmän kuin katsellut leffoja ja ottanut niistä kamaa.


    • Aakkostaja

      Olet oikeastaan oikeassa (nim. siinä B-elokuva-asiassa). Tosin tällä kalibroinnilla ep. 1 onkin jo d-tason tekele, sitä pitäisi saada katsoa vain lääkärin reseptillä oksennuslääkkeenä. Alkuperäinen trilogia oli sentään viihdyttävä lapsellisen huolettomalla tavallaan.

      • mystery-86

        ihmisnäyttelijöitä ohjaillaan kuin langoilla....ajatus hyvä mutta? siinä se sitten.Ehkäpä Lucasille on tullut ongelmia siitä että hänellä on ollut niitä ideoita niin kauhian paljon.Massiivisuutta riittää mutta? liian painavaa sellaista.Koko tähtien sota systeemi on nyt kasvanut aivan liian suureksi ja se ei enää kestä....ylikuumentuu.Lapsettoman huolettomalla tavallaan aikapa hyvin kiteytetty koko sisältö tuohon kommenttiin.Eipä ollenkaan niin huno ilmaisu.Ehkäpä se tientynlainen viattomuuskin siinä teki paljon siihen....etenkin se aika ja ympäristö missä/millon star wars iv new hope tehtiin.Vaikutti paljon tuohon erinomaisuuteen se on vähän samaa tietyllä asteella kuin mitä on Indyissä.Ehkäpä sekin kun pystyy katsomaan niin monella eri tavalla tähtien sotia.....Lucas pystyi olemaan jällen se pikku poika....jonka jokaisesta leikistä ja haaveesta tähtien sodat tekivät totta....angstit pääsi valloilleen ja kaipuu lapsuuteen sekä näihin tiettyihin vuosiin jolloin tuli sci-fi sarjoja,joista Lucas imi kaiken itseensä.Pas*imm*llaankin tähtien sodat toimivat.....paappa ja mummukin pysyy veneessä tai sanotaanko nyt että millennium falconissa mukana....samalla kertoo Lukelle marjametsän ja peräseinäjoen tempauksista.


    • beeta

      Paskapuhetta toi b hösläys.
      Elokuva on elokuva oli sitten vaikka kotimainen Pekko-kohellus. Jos tekele tuottaa kassaan rahaa, elikkäs fyffendaalia, niin väliä on sillä siis mitä?. Taas jokuleffahörhelö on tekemässä luokituksia juupas eipäs asenteella, osta leffa ja nauti, siihen se on tehty.

      • deepstarsix

        siinähän on selvästi 60-luvun sarjoista juttua....battlestar Galacticaa,Buck Rogersia,vastaavaa.Pienestä lähtien Lucas on halunnut tehdä leffoja ja tähtien sodan mutta? kun ei ole pystynyt ja ilmeisesti odotti oikeaa hetkeä ja tässä tulos.Star wars on vähintään yhtä tärkeä kaikelle sci-fille kuin star trek ja galactica aikoinaan.Senkin huomaa että Lucas on luonut tähtien sodan itselleen eikä niinkään yleisölle kuulostaa ehkä järjettömältä mutta? näin on.Ilman fiiliksiä kuule ei ole yhtään mitään,pitää olla halu ja antaumusta että saa tehtyä jotain noin mahtavaa.Star warsista ei ole unohdettu perinteistä 70-luvun huumoria ja överiksi vetämistä.Katsokaa tarkasti tähtien sota niin sieltä paljastuu samantapaisia piiloviestejä mitä myöhemmässä vaiheessa on laitettu esim.X-filesiin...bongaajia ja muita varten.star wars oli luomassa sci-fistä käsitettä.Myöskin historia ja mytologiat ovat läsnä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      127
      2105
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      22
      1510
    3. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      67
      1189
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      11
      1109
    5. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      10
      1107
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      88
      972
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      837
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      80
      829
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      16
      741
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      107
      681
    Aihe