Syntiset susiparit

Anonyymi-ap

Kuulin hiljattain eräästä nuoresta uskovasta ystävästä, jota arvostan ja josta ihan oikeasti pidän kovasti. Hän oli mennyt avoliittoon. Avoliittoon?! Jeesuksen seuraajaksi itseään kutsuva. Muuttanut asumaan yhteen toisen kanssa menemättä naimisiin.
Ihan oikeasti minä en ymmärrä tätä trendiä, johon olen törmännyt lisääntyvässä määrin niiden parissa, jotka kutsuvat itseään Jeesuksen seuraajiksi.
"Pitäkää avioliitto kaikin tavoin kunniassa älkääkä häpäiskö aviovuodettanne, sillä Jumala tuomitsee siveettömät ja avionrikkojat" sanotaan Hebrealaiskirjeen jakeessa 13:4. Alkukielessä avioliittoa tarkoittava sana (gamos) on sama, joka tarkoittaa häitä. Aviovuodetta tarkoittava sana (koitee) on sama, jolla kuvataan sukupuoliyhteyttä (siitä sanonta: "Oletko ollut sängyssä sen tai sen kanssa). Siinä on järjestyskin kerrottu: Ensin häät sitten sänky. Haloo, avoliittolaiset, teillä on sänky, missä ovat häät!
Olen niin murheissani ja turhautunut siihen, että uskovatkin jo pettävät Jeesuksen tässä seksuaalietikaan perusasiassa ja loukkaantuvat jos heille asiasta huomautetaan ikään kuin avioliitto olisi erikseen perusteltava.
Voisin viitata sivutolkulla erilaisiin tutkimuksiin siitä miksi avioliitto on monella tapaa (psykologisesti, emotionaalisesti, fyysisesti, taloudellisesti) avoliittoa kannattavampi ja hyödyllisempi vaihtoehto. Mutta eikö uskovalle pitäisi riittää se, että Jumala on säätänyt avioliiton (2 Moos. 2:24) ja Jeesus on sen vahvistanut (Matt. 19:4-6). Toivottavasti pisto tulee omatuntoon! Terveisin eräs vanha uskova.

20

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos kuuluu oikeasti seurakuntaan voisi seurakunnan vanhin nuhdella.

      • Anonyymi

        Seurakunnan vanhin nuhdella 😂ei helvetti


    • Anonyymi

      Totuus pitää uskaltaa sanoa ääneen ,ei silitellä päätä ,että joo esitä uskovaa,elä avoliitossa,juo,polta, kiroile. Jumala on olemassa ja vaikka täällä maan päällä kuvittelette voivanne heilua miten sattuu niin Jumalan edessä kuoleman jälkeen voi puntit tutista!

      • Anonyymi

        Mikä helvetin jumala?? Taruolento!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä helvetin jumala?? Taruolento!

        Se jota sinäkin käyt ylistää Savontiellä helluntaiseurakunnassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se jota sinäkin käyt ylistää Savontiellä helluntaiseurakunnassa.

        Voi vittu! En ole käynyt enkö käy😂😂 Savontien jumala😆


    • Anonyymi

      Ei nämä nykyään välitä Jumalan Sanasta.

      • Anonyymi

        Kenenkään ei pidä välittää ihmisen keksimästä satuolennosta!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kenenkään ei pidä välittää ihmisen keksimästä satuolennosta!

        Jäppilä on Lahnankuttavalta alkaen täynnä susi ja naispareja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kenenkään ei pidä välittää ihmisen keksimästä satuolennosta!

        Kyllä pikku hukkakin kaiken tiesi ja punahilkka auttoi ymmärtämään jopa suden sen pituista suuta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kenenkään ei pidä välittää ihmisen keksimästä satuolennosta!

        Miksi nuo seurakunnat sitten pyörii?


    • Anonyymi

      He ovat saastaisia. Iisebel piti itseään puhtaana, vaikka hän teki koko ajan syntiä Jumalaa vastaan. Iisebel oli hengessään kihlannut itselleen Baal epäjumalan "aviomiehekseen", joka omisti hänet ja jota hän palveli.
      Tänä päivänä myös samoin Iisebelin hengen vallassa oleva korostaa omaa puhtauttaan, vaikka hän epärehellisesti juonitellen tekee syntiä Jumalaa ja ihmisiä vastaan.

    • Anonyymi

      Voi helvetti teitä aivopestyjä! Jumala Jeesus, taruolentoja kuten muumit ja muut. Menkää hoitoon!

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Aivopestyjä kaikki "uskovat" !!!! Lopettakaa tuo idioottimainen pelleily

      • Anonyymi

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Puhtaussäädökset estää suuseksin?

      • Anonyymi

        Ei estä. Kyllä juuli ottaa poskeen.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      307
      3015
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2033
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      119
      1806
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1729
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      66
      1359
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe