Seitsemisen viereen aiotusta tuulivoima-alueesta. Idioottimainen, röyhkeä hanke

Anonyymi-ap

https://yle.fi/a/74-20181847

Seitsemisen kansallispuiston viereen suunnitellaan yli 20 kpl jättimäisiä tuulivoimaloita.

Täytyy todeta, että on kyllä röyhkeää toimintaa. Nuo tuulivoimalat tulevat muuttamaan kansallispuiston visuaalisen ja äänimaiseman. Jutussa esiintyvä asiantuntija väittää mm., ettei tuulivoimaloiden melu tule kuulumaan 1,5 - 2 km päähän, joka tulisi olemaan etäisyys kansallispuistoon. Tuo on täysin paikkansapitämätön väite. Melu kuuluu varmasti häiritsevästi 2 km päähän. Aivan tuore melukokemus tulee Lestijärveltä, jonne on valmistunut tuulivoima-alue tänä vuonna. Eräs mökinomistaja omistaa mökin 8 km päässä tuulivoima-alueesta ja tuulivoimaloiden melu kuuluu mökille asti.

Kansallispuistojen pitää olla myös eläinten turvapaikkoja. On jo paljon tutkimustietoa siitä, että eläimet karttavat tuulivoimaloiden läheisyyttä. Esim. pöllöt kaikkoavat monen kilometrin päähän, on arvioitu, että myllyjen ympärille syntyy halkaisijaltaan noin 10 kilometrin pöllötyhjiö. Jne.

Yrittäkää vastustaa tätä hanketta. Kaikkea ei tarvitse hyväksyä.

7

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        pitkämatkalaisena ikaalinen palsta pettymys tänään-

        koska kaikki aiemmat keskustelut oli homous-aiheisia. Mikä meneillään Ikaalisissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        pitkämatkalaisena ikaalinen palsta pettymys tänään-

        koska kaikki aiemmat keskustelut oli homous-aiheisia. Mikä meneillään Ikaalisissa.

        Tuomioistuin päätti et jarmo o hetero, siks homous-aiheisia juttuja vähemmän. Pitäskö tehä lissöö?


    • Anonyymi

      Aloituksen jutusta pieni pätkä:

      "Jos tuulivoimaa sijoitetaan arvokkaiden alueiden lähiympäristöön, on vaarana, että niissä elävä uhanalainen lajisto vähenee entisestään”, sanoo Luonnonvarakeskuksen (Luke) professori Anne Tolvanen tiedotteessa."

      Pitäisi olla itsestään selvää, ettei kansallispuiston läheisyyteen rakenneta tuulivoimaloita. Jos rakennetaan, se on idiotismia ja järkyttävää ahneutta, raukkamaisuutta.

      • Anonyymi

        paskat niistä elukoista-

        ihmisiinhän nuo vaikuttaa haitallisesti kymmenien kilsojen päähän


    • Anonyymi

      niiden verotuloilla mremurienaksetaan remurien elättäminen

      • Anonyymi

        myös sosiaalisoppaa syövä entinen isännöitsijä


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      107
      6156
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe