UPM harkitsee vaneriliiketoiminnan tulevaisuutta

Anonyymi-ap

Paikallispravda tänään:
Metsäyhtiö UPM aloittaa vaneriliiketoiminnan eli UPM Plywoodin strategisen arvioinnin. Tarkoitus on arvioida, olisiko liiketoiminta syytä irrottaa UPM:stä esimerkiksi myynnin, osittaisjakautumisen tai pörssilistautumisen kautta.

Arvioinnin odotetaan valmistuvan ensi vuoden loppuun mennessä.

– UPM on kasvanut materiaaliratkaisujen yhtiöksi, jolla on laaja portfolio houkuttelevia liiketoiminta-alueita. Arvioimme jatkuvasti mahdollisuuksia liiketoimintojen täyden arvonluontipotentiaalin varmistamiseksi. Päätös käynnistää UPM Plywoodin strateginen arviointi on osa sitoutumistamme jokaisen liiketoiminta-alueen pitkän aikavälin menestykseen, kuvasi toimitusjohtaja Massimo Reynaudo tiedotteessa.

UPM Plywoodin liikevaihto oli viime vuonna 430 miljoonaa euroa, ja sen palveluksessa oli noin 1 600 henkilöä.

– UPM Plywood on vahva, asiakaskeskeinen liiketoiminta, jolla on selkeä strategia ja todistettu kyky menestyä vaihtelevissa markkinaolosuhteissa. Tehokkaan tuotannon, vahvan osaamisen ja vakiintuneen kaupallisen mallin tukemana tuotamme arvoa sidosryhmillemme luotettavan WISA-tuotemerkin ja pitkäaikaisten asiakassuhteiden kautta, sanoi UPM Plywoodin liiketoiminta-alueen johtaja Tuija Suur-Hamari tiedotteessa.

Liiketoimintayksikössä on käyty viime aikoina muutosneuvotteluja. Kesäkuussa päättyneet neuvottelut johtivat irtisanomisiin ja lomautuksiin Pelloksen, Savonlinnan ja Joensuun vaneritehtailla. Neuvottelujen tavoitteena oli yhtiön tiedotteen mukaan Pelloksen tehtaalla tuottavuuden parantaminen ja kilpailukyvyn turvaaminen haastavassa toimintaympäristössä.

Pitkä lakko heikensi tulosta
UPM:n huhti-kesäkuun osavuosikatsauksesta ilmenee, että liiketoiminnan liikevaihto ja liikevoitto laskivat kuluneella neljänneksellä verrattuna vuodentakaiseen. Liikevaihto oli 89 miljoonaa ja liikevoitto seitsemän miljoonaa, kun ne vuosi sitten olivat 103 ja 12 miljoonaa.

Liikevoittoprosentti jäi kahteen prosenttiin. Tulosta heikensi Suomen vaneritehtaiden lakko joka ehti kestää yli kolme kuukautta. UPM Plywood ja Teollisuusliitto pääsivät sopuun uudesta yrityskohtaisesta työehtosopimuksesta toukokuussa.

16

597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt olisi hyvä hetki lakolla vastustaa UMP:n aikeita.
      Jos muut ei lähde mukaan, niin Savonlinnan tehtaan sitten yksinään seistävä muutoksen tiellä.

    • Anonyymi

      Eikun nyt lakkoon taas koko kioskin väki...

      • Anonyymi

        Lakkoilemalla tehtaiden lopetuspäätökset eivät ole koskaan muuksi muuttuneet.


    • Anonyymi

      Sanahelinää. Selkokielellä suomeksi sanottuna UPM:n Savonlinnan tehdas suljetaan.
      En arvostele lakkoilijoita, kun en tiedä lakkkoilun syitä. Osansa päätöksiin on kuitenkin lakoillakin.
      Seuraavaksi mahtaa olla vuorossa Andritz Savonlinna Works.

      Toivottavasti olen totaalisen väärässä. Muutoin tämä on Savonlinnan teollisuuden loppu ja julmetun paljon enemmänkin.

    • Anonyymi

      Myös Stora Enso harkitsee ruotsalaisen metsäteollisuuden pilkkomista omaksi pörssiyhtiökseen.
      Ai ai ai.... eikai ne ruotsalaiset vaan lakossa ole olleet?

    • Anonyymi

      Asiaa, mutta palsta täytty kaiken maailman turapaskalla. Miksi?

    • Anonyymi

      kosonen ajaa upm pois savon linnasta heti kun ehtii sieltä edus kunnan vessasta levittelemästä jalkoja

      • Anonyymi

        Ihme kommentti. Ei järkeä, mitä ajat takaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihme kommentti. Ei järkeä, mitä ajat takaa?

        Niinpä. Tosin vähemmän ihme, kuin nämä turakirjoittelijan omituiset jutut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihme kommentti. Ei järkeä, mitä ajat takaa?

        kosonen pettää ketjussa näin mainittu joten kun kerta internetissä kirjoitettu niin se on totta


      • Anonyymi

        Savon linna ja edus kunta😆😆😆😆


    • Anonyymi

      Pitäisi Saada Takaisin Rintalevytehdas ja Schaumannin Saha ja Lastulevytehdas Ja Kuitulevytehdas Yritystalon Tiloihin 2026 Vuoteen Toiminaan Vaneritehdas Säilyy Savonlinnassa

    • Anonyymi

      Saa

    • Anonyymi

      Tulisi

    • Anonyymi

      Kyllä

    • Anonyymi

      On

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      221
      31088
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      108
      20505
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      306
      15537
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      156
      10718
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      118
      9640
    6. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      40
      8274
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      35
      8222
    8. 237
      6762
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      204
      6413
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      36
      5993
    Aihe