Sähkön yritystuet ja kansalaisen maksama alv sähkönsiirtoverosta

Anonyymi-ap

Valtio maksoi v.2024 suoria tukia yrityksille 908 miljoonaa.
Sen lisäksi valtio on takaamassa Finnveran akaisia lainoja 2,9 miljardia.
Finnveran muututtua Busines Finlandiaksi valtio on lainannut yrityksille 295 miljoonaa.

Verohuojennuksia on myönnetty satoja miljoonia.

Lisäksi EU-tuet ( ml, RpF, EAKr).
- Eli suoria tukia 908 miljoonaa = rahaa tilille.
- Valtion Finnveran takaukset 2,9 MILJARDIA( jos konkka tulee, veronmaksajat
maksaa )

- Valtion Busines Finnlandin lainat ja avustukset 295 miljoonaa
- Eu-tuet / ml, RPF EAKR)
- Verohuojennukset:satojen iljoonien edestä sähköstä. Verohuojennukset eivät maksa valtiolle mitän, mutta se menettää miljoonia euroja vuodessa verotulojaja tämä tukimuoto vääristää yritysten välist kilpailua.

Paras tässä !
Me kaikki maksamme sähkönsiirrosta, jota emme edes voi kilpailuttaa.
Alueen sähkönsiirtoverkon omistaja määrittelee hinnan. ja se on maksettava jos meinaa sähköä saada.
Sen lisäksi me maksamme SÄHKÖNSIIRTOVEROSTA ALV-VEROA 25.5 %.

Kohdassa veronhuojennukset, myönnetty satoja miljoonia on yritysten saamia verohelpotuksia sähkölasskuihin, eli käsittääkseni 25,5 % alv:tä ei tarvitse maksaa.
Täm ei maksa valtiolle mitään. Eli maksaa kuitenkin menetettyinä verotuloina usean miljoonan verran.
Kaiken muun lisäksi tämä vääristää yritysten välistä kilpailua.

Näistä päätöksistä vastaa valtiovarainministeriö.

Näillä sivuilla oli kansalaisaloite kansanedustajien sopeutumiseläkkeen lopettamiseksi. Ilman muuta allekirjoitan, koska se eriarvoistaa duunarin elämänikäisen työn verrattuna some-pellen suojatyöpaikkaan.

Jos ja kun joku tekee aloitteen sähkönsiirtoveron alv-veron poistamiseksi, olen heti allekirjoittamsaa.

Haloo ! Kun katsomme tätä muutenkin pärjääville jaettavaa miljardeja valtiontaloutta syövää hyvä-veli rahaa, ja katsomme ruohonjuuritason selviämistä, kuka pistää numen ?

17

447

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikki tuet ja takaukset yli 5 ( viisi) MILJARDIA euroa vuodessa ja tässä ei ole mukana alueellisia jA toimialakohtaisia tukia.

    • Anonyymi

      Puhutaanko valtion maksamista ritystuista verrattuna kansalaisten toimeentulotukeen ?
      - Energiatukiyrityksille, myöntää Busines Finnland Suuremmat tuet myöntää Työ- ja Elinkeinoministeriö. Ministerillä on valtaa.
      - Investointituki
      -Re Powe-Eu pilari
      - Te+K- ja innovaatiotuki
      - Kiertotaloustuki
      -Energia infras truktuurituki
      - Erityistuki- teollisuus-energia-datakeskukset

      Mikään näistä tuista ei ole sidoksissa syntyvien uusien työpaikkojen määrään

      • Anonyymi

        ja näitä tukia ei jaeta sen perusteella tuovatko ne lisää työpaikkoja


      • Anonyymi

        Ei unohdeta Alueellisia tukia, harvaan asutuille annettavi tukia ja varsinkin galoudellisesti heikoimpia alueita.
        Ei unohdeta yrityksen hakemuta perustuen työllisyysvaikutukseen mutta siiihenhn ei kukaan nykypäivänä edes usko.
        omarahoitusosuus tuisi olla 30-50 % mutta sehän hoituu tällä listaamattomie yritysten verovapaudella. J ajs kirsikkana kakun päälle tulee konkka, valtio maksaa.
        Täytyy tosin olla tarkkana ettei tukien määrä ylitä EU:n de. minimis sääntöä.


      • Anonyymi

        Paljonko Marinin ex- miehen palkan maksava firma sai innovaatiotukea ?

        Kuka maksaa jis tulee konkka ?
        Kuka vetää huippupalkkaa, eikä joudu vastuuseen mistän ?

        Kuka tiesi miten haetaan ja mistä haetaan ?


    • Anonyymi

      Kyllä naurattaa kun täällä päivitellään Venäjän ja nyt Vironkin lahjomispolitiikkaa.
      Suomalaiset poliitikot ovat rakentaneet tämän laillisen lsuojaverhon lahjusten vastaanottamisen salaamisen pomminvarmaksi.
      Se on lainsäädännölä tehty tukiviidakko, ja sen suurimpia saajia eivät todellakaan ole veronmaksajat vaan hyvin menestyvien yritysten johtajat ja osakkeenomistajat, joilla on suora yhteys lainsäätäjiin ja puoluei

      • Anonyymi

        Eduskunnan istunnoissa puhutaan hämäävästi vero prosenteista.
        Siellä puhutaan työttömyydestä. Siellä puhutaan talouden velasta.
        Siellä puhutaan pakollisista säästöistä.
        Sielä EI OUHUTA rehellisesti siitä mihin valion rahat menevät.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eduskunnan istunnoissa puhutaan hämäävästi vero prosenteista.
        Siellä puhutaan työttömyydestä. Siellä puhutaan talouden velasta.
        Siellä puhutaan pakollisista säästöistä.
        Sielä EI OUHUTA rehellisesti siitä mihin valion rahat menevät.

        Miten helvetissä ne kuvittelee saavansa veromarkkoja kun porukat on ulosotossa ja kellään ei ole varaa ostaa yhtään mitään ?
        Onneksi on tulevaisuuden toivot eli mamut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten helvetissä ne kuvittelee saavansa veromarkkoja kun porukat on ulosotossa ja kellään ei ole varaa ostaa yhtään mitään ?
        Onneksi on tulevaisuuden toivot eli mamut.

        Entisten aikojen kunniasukupolet, eli työntekijät ja sotien jälkeiset raatajat, ovat tämän sukupolven hylkiöitä ja sosiaalitukien painolastej ja maksajia..
        Heitä haukuvat, ja heidän etuuksiaan kadehtivat ovat pahemman edessä. Heidän oma kohtalonsa on pahempi, koska he eivät maksa omaa sosiaaliturvaansa, joten sen maksamiseen ei ole valtion kassassa enää varoja.


    • Anonyymi

      Onko kansalaisten saatavilla dokumenttia kuka on myöntänyt ja mitä ja kellekin ja kuinka sidonnaisuussuhteet on ennen myöntämistä dokumentoitu ?
      Miten myöhemmin todistettu vääjäys ongelma puretaan ?
      Palautetaanko päätöksenteko alkupisteeseen ja lähteekö oikeusprosessi alusta ?
      Kuka maksaa lopulliset viulut ?
      Onko eroa valtion kunnan tai vastaavan instanssin päätöksen oikeudelliseen purkuun/oikaisuun verrattuna normaaliin käräjäoikeudenkäyntiin haastaja/hastettu ?

      • Anonyymi

        Eli onkovaltiota tai jotain viranomaista vastaan kräjille joutuva syystä tai toisesta maksuvelvollinen vastaan valtio:yksilö/veronmaksaja ?
        Eli ovatko veronmaksaja-kansalainen, yhtävertaisia taloudellisen uhan edessä, hakiessaan oikeutta ?


    • Anonyymi

      Hallituksen linja on puhua talouden velasta, korkotasosta ja talouden kasvusta.
      Koko keskustelun taso on siirretty sosiaaliturvan tasoon, maahanmuuttajiin ja työllisyyteen.
      Orpo Purra, myös Lindtman oppositiossa, kusettavat kansaa tässä velka-asiassa.
      Valtion itse aiheuttamien velasta johtuvien korkojen ja lyhennysten maksamisen rasitus on siirretty työntekijöiden syyksi ja vastuulle.
      Yritystukien ja niiden aiheuttamien verovajausten vaikutuksesta valtion kassaan ei puhuta.
      Ja niistä syytetään valtion kassaan kerryttävää paka saajaa.
      Joka ei ole saanut yritystukia.

    • Anonyymi

      No Purrahan vois kertoo mitä mieltä se on kun maksetaan sähkönsiirtoverosta päälle alv-veroa kun sitten toisesta päästä annetaan valtion pussista verohelpotuksia niille jotka ei niitä edes tarvitse.

      • Anonyymi

        määkin haluan näitä veronvähennysoikeuksian sähköverojen suhteen


      • Anonyymi

        Meilläpäin ei makseta ollenkaan sähkönsiirtoveroa.


    • Anonyymi

      "Jos ja kun joku tekee aloitteen sähkönsiirtoveron alv-veron poistamiseksi, olen heti allekirjoittamsaa."


      Sähkön siirtomaksun yhteydessä perittävä sähkövero kotitalouksilta pitäisi kokonaan lakkauttaa.

      Maksammehan jo nyt 25,5% ALV sekä sähkönmyynnistä että myös sähkönsiirtomaksuista.

      Kohonneet sähkön hinnat sekä kallistuneet sähkönsiirtomaksut tarkoittavat sitä, että samallakin ALV -prosentilla valtio saa verotuloina enemmän euroja, koska on kalliimmat hinnat kuin ennen.

      Tämän lisäksi ALV korotukset 22% -> 23% -> 24% -> 25,5% nekin lisäävät kansalaisen sähkölaskussaan maksamaa verotaakkaa.

      Jos kerran 1995 peritty 9% televero oli EU:n mukaan laiton pistevero, niin aivan samalla perusteella myös sähkövero on laiton pistevero.

      Tosin: tällä kertaa pitäisi myös velvoittaa palautusmaksu asiakkaalle saakka, eikä siten, että sähköyhtiöt pääsevät ottamaan mahdollisen valtiolta tulevan palautuksen ylimääräisenä liikevoittona itselleen - näinhän kävi 1995: 9% televeron osalta - valtio maksoi aiemmin perimänsä veron takaisin teleoperaattoreille, mutta nämä eivät maksaneet veron osuutta takaisin asiakkaalleen, vaan ottivat sen ylimääräisenä liikevoittona itselleen - kansalainen ei siis hyötynyt tuosta valtion operaattoreille maksamasta televeron jälkikäteen takaisinmaksusta yhtään mitään.

      Nyt pitäisi estää, ettei sähköveron kanssa käy samoin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2144
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      72
      1224
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      938
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      139
      716
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      646
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      632
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      575
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      567
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      563
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      539
    12. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      121
      475
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      75
      460
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      457
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    Aihe