https://yle.fi/a/74-20184625
Näin se alueen ihmisten hätä tunnustetaan. On meillä hallitus ja RKP nauraa ..
Näin se alueen ihmisten hätä tunnustetaan. On meillä hallitus ja RKP nauraa ..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 78 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Osaatko reppana muuta ajatellakaan kuin Persuja?? Sanotaan ,että rakkaudesta se hevonenkin potkii.Olet kiinnostunut selvästi Persuista,
Mene töihin juuttaan pökiö!
Yle tuo valtamedian suuri saatana!
Ap se pauhaa saamatta rauhaa.
no niin persupakkomielteinen persuista pihalle potkittu rotuopin julistaja, nappi huuleen, nalle kainaloon, tuti suuhun ja tutimaan että jaksat aamulla nousta taas reippaana poikana itkemään persujen perään.
Keksi jo jotain uutta sinä oppimaton persuöyhöttäjä, ota lääkkeesi, pese suusi törkeyksiä puhuttuasi. Mahtuu lisää pa*kaa suuhusi kun puolustat persutyperyksiä ja niitten moukkamaisia kommentteja. Sinulle nauraa naurismaan aidatkin ja sinua halveksii kaikki. Persujen osaaminen näkyy, Oulaskankaan yöpäivystys lakkaa, Suomessa on yli 300 000 työtöntä ja yli 30000 lasta elää köyhyydessä. Persujen syytä tämä kaikki, kokoomus vie persuääliöitä kuin pässiä narussa. Teidätkö miksi persut on persuja, siksi, kun teidän aivoitukset tulevat alhaalta, siis persukasta.
Aika oletettuja kannanottoja aloituksen.
Persujen Putinmainen trollitehdas toimii. Ompahan ressukoilla jotain tekemistä.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/926cf46b-50ad-44ec-9b87-58920000757e "Persujen Putinmainen trollitehdas toimii" ??
Ei ole vielä tullut vastaan palstaa missä sinä pyhäjärven lahja s24 palstoile et hyökkäisi keskustelijoiden kimppuun jotka vastaa sinun viestien kalasteluviesteihin. Sinun sensuroidessa kaikilta s24 palstoilta muiden viestit joissa sinun persujen maalittamista häiritään. Minkä jälkeen sinä vielä tavoillesi uskollisena vttuilet perään ihmisille joiden vastaukset provoihisi sensuroit.
Esim. facebook on täynnä feikki persoonia jotka ovat sillä töin että maalittavat esim. persuja. Kaikissa facebookin persuja koskevien lehtijuttujen kommenttiosioissa. Noloimpien itkiessä persujen perään jopa lehtijutuissa jotka ei liity persuihin millään tavalla. Valtaosa vassareita.
Yllättävän paljon ns. Soinisteja seassa joille nainen puolueen johdossa on liikaa tms. Jotka äänestyskäyttäytymisellään varmistaa sen, että persuministerit joutuu kohta oppositioon heidän tilalle tullessa Nasimaa, Tuppuraista jne. eli ihmisiä jotia eivät voi sietää silmissään. Mistä huolimatta hihittelevät tyytyväisinä kun Purra persuineen joutuu oppositioon. Jonka hallitukseen äänestivät kiristämään mamupolitiikkaan. Josta nyt eroon haluavat mm valtamedioiden luodessa kuvaa siitä, kuinka se on Purran syytä kaikki leikkaukset. Joka on vain niiden toteuttaja vastuuministerinä ei niiden aiheuttaja. Seuraavan vassarihallituksen rikkoessa varsan selän kun ei jatka samalla talouspolitiikalla kuin Orpon hallitus??
Jälleen kerran sinä vähämielinen persu, en ole Pyhäjärvellä käynyt sitten 1970-luvun alun, silloin vain kerran. Sinulla on sairaus, sairautesi nimi on pakkomielle. Mene hoitoon.
1.1 miljoonan säästö taitaa tuoda lisää kustannuksia.
"Purran syytä kaikki leikkaukset. Joka on vain niiden toteuttaja vastuuministerinä ei niiden aiheuttaja.."
No oli vitsi tai ei, niin saksikädessä piti esitellä oman lähipiirinsä.
Nyt sitten se ei olekaan Purra joka saksii. On ihmeellistä.
Mutta oli, eli ei, niin niiden leikkausten TAKUUMIEHENÄ persut on hallituksessa ollut. Riisto vähäosaisilta ja rahat suurituloisille, vai olenko käsittänyt ihan väärin. Arvovalintoja suurelta osin. Mitä palkkioksi ?
Ja toden totta, kaikki on edellisen hallituksen vika. Myös oulaskankaan päivystyksen loppumien. Täälläkin palstoilla esitetty, että kepujen vika. Voi hyvänen aika, ottakaa nyt jonkinmoinen vastuu tekemisistä.
"Purran syytä kaikki leikkaukset. Joka on...niiden toteuttaja vastuuministerinä"
Vai ei se Purra saksi??
Viittauksella edelliseen sinut pyhäjärven trolli tunnistaa kaikilla palstoilla joissa persujen perään itket mm. siitä, ettet sinä koskaan ymmärrä lukemaasi.
Kah kuinka paljon sinä olet antanut isotuloisille?
Minua kiinnostaa se köyhänä, että mistä sinä revit sen rahan isotuloisille.
Se jos isotuloiset maksavat hiukan vähemmän veroja ei tarkoita minun laskuopin mukaan sitä, että se on köyhiltä saatu. Nämä isotuloiset maksavat aika paljon Suomen menoista. Maksetaan me köyhät kun jotakin välillisesti vaan se on pientä.
Muistele tarkemmin miten tämä Sote himmelin syntyi. Alunperin piti olla viisi aluetta vaan Kepu halusi hiukan enemmän. Voit laskea kuinka paljon herroja on palkattu. Plus kokoukset yms.
Isotuloiset eivät maksa mitään Suomen menoista, kaiken maksaa asiakkaat, ilman asiakkaita ei ole yhtää isotuloistakaan.
Anonyymi
2025-09-24 18:51:28
Anonyymi kirjoitti:
Kah kuinka paljon sinä olet antanut isotuloisille?
Minua kiinnostaa se köyhänä, että mistä sinä revit sen rahan isotuloisille.
Se jos isotuloiset maksavat hiukan vähemmän veroja ei tarkoita minun laskuopin mukaan sitä, että se on köyhiltä saatu. Nämä isotuloiset maksavat aika paljon Suomen menoista. Maksetaan me köyhät kun jotakin välillisesti vaan se on pientä.
Muistele tarkemmin miten tämä Sote himmelin syntyi. Alunperin piti olla viisi aluetta vaan Kepu halusi hiukan enemmän. Voit laskea kuinka paljon herroja on palkattu. Plus kokoukset yms.
Lue lisää
Jokohan sinä ap osaisit kertoa miksi sinä et mene peilin eteen itsesi kanssa keskustelemaan miksi sinun pitää tehdä se s24 palstoilla? Poistaen ylläpidon suojista kaikilta palstoilta joissa monologejasi harrastat muiden viestit jotka yksinpuhelujasi häiritsee.
Nyt meni hiukan oudoksi.minä olen tavallinen tallaaja en ymmärtänyt mitään tuosta 18.46 tekstistä. Selventäisitkö
Minä joka kirjoitin 18.41 en ole ap.
Tosin kiinnostaa mikä tämä ap on.
Mieti sitä ao kuka sinä ap olet joka poistat muiden viestit joissa mainitaan ap minkä jälkeen sinä ap alat ihmettelemään kuka se ap oikein on? Sinun sitä ennen poistaessa mm. viestin, jossa ap:n kerrottiin olevan ANONYYMI eli ei kukaan. Pelkkä lyhenne sanasta antipersu jota sinä ap et salli muiden mainitsevan kuin sinä ap itse. Joka muilla palstoilla vttuilet ap:lle joka olet sinä itse.
Ok kiitos.
Valitettavasti niitä on yllättävän paljon muitakin, jotka eivät ymmärrä. Nykyelämässä tehdään otsikon perusteella päätelmät ja niitä totena kerrotaan. 'Kiire' on ei ehdi lukea koko juttua .
Ja valitettavasti toimittajien laatu on joissain tahoilla heikentynyt. He eivät enää tutki ja analysoi itse juttuja, he menevät valtavirran mukana ja uskovat, että se on totuus.
Isotuloiset saavat rahansa maksavilta asiakkailta, eli asiakkaat maksavat kaiken pienestä roposesta miljooniin, ja kun asiakkaita ei ole, niin kauppa pysähtyy. Näin Suomelle on käymässä, eikä rikkaat ole maata pelastamassa, sen sijaan siirtävät varallisuutensa muualle missä sille on mahdollisuus saada parempi tuotto. Suomeen ei kannata sijoittaa jos sillä ei ole tulevaisuutta, eikä tulevaisuutta ole jos keskiverto tallaajalla ei ole varaa kuluttaa.
No ehkä vielä jotkut tahot kuluttavat. Sinäkin liki pitäen joka päivä kulutat . Ainakin ruokaa
Niinpä, kohta Suomessa ei ole kuin yksityinen sote, ruokakaupat ja rahtipalvelut jäljellä, sillä kaikki tavara tilataan kiinasta viidesosalla täkäläiseen hintatasoon nähden, ellei sitäkin torpata hallituksen toimesta tarifeilla, sitten kiinan romukin on liian kallista tavalliselle tallaajalle.
Voi kuule, persutollojen ymmärrys ei riitä vastuun kantamiseen. Se on puolue, jonka ainoa tehtävä on öyhöttää, ammuskella kadulla, juopotella lennolla ja lomailla Turkissa ja Havajilla veronmaksajien piikkiin, niin ja sebastianin tavoin öyhöttää EUssa. Typerää sakkia, jota ei kunnon puolueisiin hyväksytä, siksi on olemassa kaatopaikka nimeletään Perussuomalaiset. Sinne kerääntyvät kaikki vedätettävissä olevat palvomaan Soinia, Jussia ja Riikkaa (tuota lasten ampumisesta haaveilevaa moukkaa) , jotka ovat yksi kerrallaan pettäneet äänestäjänsä. Oppiiko persut, ei, koska heiltä puuttuu kyky ajatella, öyhötys on paljon kivempaa.
No sinäkö ymmärrät jotain? Samaa soopaa olet hokenut vuosikausia, ÄO :si on alle 10, se näkyy teksteistäsi.
Eihän tässä, sinä saakelin typerys, ole kysymys siitä mitä on kukin kellekin antanut, kyse on siitä, että nämä veronalennukšet toteutetaan velkarahalla, siis velkaa otetaan, jotta rikkaitten veroja voidaan pienentää. Kokoomus haluaa tämän tehdä ja tollot persut ovat tämän mahdollistamassa, että saavat muutaman kymmenen vähennyksen turvapaikanhakijoiden määrään. Onneksi persut putoaa pienpuolueeksi eikä kukaan enää koskaan halua persutolloja mihinkään hallitukseen.
Poiminta:
"ps. Milloin sinä ap ymmärrät miten naurettavaa se on, että sinä poistat kaikilta s24 palstoilta viesti joissa mainitaan ANONYYMISTI sana antipersu lyhenteen ap muodossa??"
Persuille on valehtelu ja metelin pitäminen aivan jokapäiväiseen elämään kuuluvaa toimintaa. He eivät itsekään huomaa tekemisiään vaan ulkopuolelta pitää ystävällisesti mainita miten asiat oikeasti on ja se, että metelöinti tekee ihmisestä juntin.
Joita tietysti persuissa on pilvin pimein.
Ja Kepu pettää aina. Nyt esim maatalous ajetaan ahtaalle
Se on ajettu ahtaalle jo aikopäiviä sitten, siksi jäljellä on vain suurtilalliset.
Entistä tiukemmalle. Korjataan näin
Korjaappas vielä se, että kepu on oppositiossa, eli asialla ovat kokoomus, persut, rkp ja kd.
50:s poistettu viesti..
Niin siinä käy kun on paljon asiaa, muttei kykyä keskustella hyväksytyllä tavalla.
Eiköhän siellä ole MTK myös asialla ja siellä paljon kepulaisia
Oulaskankaasta miljoonan säästö?
Juuson mökkitiellle 900000 avustus?
Haiseeko?
Yksi ja sama väittely omien sivupersoonien kanssa jokaisessa viestiketjussa poikkeuksetta 18-22 tuntia 365 vrk vuodessa oli arki, pyhä, joulu tai juhannus. Ja muiden viestit poistoon jotka herran yksinpuheluja häiritsee.🥱🥱
Jotenkin oli tutun oloinen vastaus.
Aina kun joku hiemankaan esittää arveluja ja Faktoja persujen tekemisestä niin trollitehtaalta vakiovastaus. Sen systemaattisen "hiljentämisyrityksen" laajuutta minä vain ihmettelen. Ei ole palstaa, missä kaikki mielipiteet esitetään jonkin ihmeen tekemäksi. Niitä tekee yleensä ihan normaalit ihmiset.
Sama litania, seuratkaapa. Käykää vaikka politiikan mielipidesivuilla. Samat vastaukset jos esitetään kärkeviä mielipiteitä. Siellä on APt, nallet kainalossa, tutit ja muut. Siis systemaattista hiljentämisyritystä.
Olisiko sinulta 3518. kerta sama möläytys ????
Joko olet saanut miehen?
Olisiko sinulta 3519. kerta sama möläytys ????
Tee historiaa vttuileva luotsi ja vastaa sinulle esitettyyn kysymykseen sen sijaan että tavoillesi uskollisena hyökkäät kysymyksen esittäjän kimppuun.
Oletko muka tyrkyllä ?
"Yksi ja sama väittely omien sivupersoonien kanssa jokaisessa viestiketjussa poikkeuksetta 18-22 tuntia 365 vrk vuodessa oli arki, pyhä, joulu tai juhannus. Ja muiden viestit poistoon jotka herran yksinpuheluja häiritsee.🥱🥱"
Kukas se hyökkäsikään?
Niin siinä käy kun on paljon asiaa, muttei kykyä keskustella hyväksytyllä tavalla.
Sinäa ap. Lopeta muiden kirjoittajien kimppuun hyökkääminen!
Räkimään kykynee.
Uhriutujan mielestä kaikki hyökkää.
– Toivotaan, että järki voittaa
Ai persujen kohdallako?? 🤣
Ainakin osaavat lomailla.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011516614.html
Kuinka monen paikkakunnan ketjuun kirjoittelet.
Aina on kyseessä persujen haukkuminen.
Pitää ottaa yhteyttä Kepun toimistoon ovatko palkanneet sinut siihen hommaan.
Eli mielestäsi totuus persuista on haukkumista, hyvä että olet viimein huomannut millaista sakkia he ovat, vielä kun tajuaisit sen mitä olet huomannut.
Sinä olet sairas . Onko joku huomauttanut sinulle siitä?
Immonen oli maksanut omat hotelli majoitukset kun ei ollut konferenssia. Eduskunnassa oli loma aika niin mikä tässä tökkii. ?
Joillakin on ollut puolisot mukana noilla reissuilla, huuteletko sinä niistä?
Noin se aina menee ap. Massapostaat samat lehtijutut eri palstoille minkä jälkeen aloitat väittelyt niistä omien sivupersooniesi kanssa. Saaden itkupotkuraivarit kun sinun yksinpuheluja häiritään. Hyökkäyksinesi ihmisten kimppuun jotka vastaa sinun viestien kalasteluviesteihin s24 keskustelupalstoilla.
Saako luvan kysyä Pyhäjärven trolli miten Immosen työmatkat kuuluu Haapavesi palstan aiheeseen??
ps. Eikö ole mielenkiintoista ap kuinka kaikki viestisi kaikilla s24 palstoilla joissa vttuilet viesteille jotka olet kirjoittanut itse, säilyy sensuuriltasi? Kaikkien viestien kadotessa joissa se todetaan..
Varmaan se, kun Immonen ei torstaina kokouksen päättymisen jälkeen matkustanut Suomeen jotta voi osallistua perjantaina eduskunnan työskentelyyn (Monen kansanedustajan ottaessa "pidennetyn viikonlopun" lähtemällä jo torstai-iltana ajelemaan kotiinsa. Näkee mm. siitä, ettei perjantaina eduskuntasalissa ole suuremmalti tunkua perjantaisin vaikka olisi äänestyksiä ohjelmassa)? Vaan matkusti sen sijaan Saksasta Turkkiin missä oli kokous jo heti maanantaina. Ettei mene viikonloppukin työn merkeissä sunnuntain osalta minkä toimittajat tulkitsi "lomailuksi".
Käsittääkseni myös maanantait ovat pois eduskunnasta. Ehtivät kaikelta kiireiltään hoitamaan ns omien asuinkuntiensa asioita.
Miten ne nyt ehtisi eduskunnassa olemaan kun ei lomiakaan ole kuin 4½ kuukautta vuodessa?
Myös työmatkan voi lomailla kysykää vaikka persujen Immoselta.
Kaiva kalenteri ja katso päivät.
https://www.is.fi/golf/art-2000011524636.html
Sallitko sinä tämän? Ei näy pressaa Suomessa. Puhutaan ilmastokriisistä ja koko ajan ollaan ulkomailla..
Näin tässäkin miljoonatuet katoaa kankkulan kaivoon , ikinä en äänestä kokoopersuja
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/a/13f5f132-eaf8-4586-a13b-794f14a71976?ref=box:6689&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=almainternal&utm_campaign=kiintea_talent_ohjausboksi
Laita koko juttu. Otsikon perusteella ei saa tehdä päätelmiä.