Vasemmistoliiton taloudenhoito on kuin kusisi housuun pakkasella. Onnea Minja Koskela Minjan päivänä

Anonyymi-ap

Suomenmaa-lehdessä 23.9.2025, terveisiä budjettikeskustelusta:
"Perussuomalaisten Purra kritisoi esittelypuheenvuorossaan suomalaisessa politiikassa ”vuosikymmeniä vallinnutta velttoa otetta, jossa puolueet ovat tavoitelleet poliittisia pikavoittoja ja valtiontalous on päästetty rempalleen”.

Purran mukaan vaikeina aikoina tarvitaan päättäjiä, jotka asettavat kansakunnan edun oman etunsa edelle.

– Politiikassa vastuunkannosta ei valitettavasti aina palkita, mutta siinä on vastuunkannon ydin: tehdään vaikeita päätöksiä, koska isänmaan etu niin vaatii. Sitä on johtajuus.

Sen sijaan ”punavihreä populismi” johtaa valtiovarainministerin mukaan turmioon.

– Jos maalla ei ole taloudellisia voimavaroja, se menettää suvereniteettinsa; siksi näillä asioilla ei pidä leikkiä.

Purra jatkoi ryöpyttämällä vasemmistolaiseta talouspolitiikkaa.

– Vaikka te tästäkin sanasta pillastutte, sanon sen silti. Suomen populistiset päättäjät olivat valmiita jatkamaan sosialismin tiellä, vaikka alta meni metsäteollisuutta, alta meni nokiat, luvut näyttivät koko ajan, mitä tulee tapahtumaan, silti jatkettiin rahan lappamista ja huikentelevaa idealismia."

SIpilän hallitus sai lainanoton seisahtumaan, mutta Rinteen sosialistinen hallitus valehteli, että "rahaa on" ja päästi lainahanat auki. Se oli housuunlaskemistaloutta. Syöntiä kuormasta, tulevaisuuden pöydistä. Rinne/Marin otti lisää lainaa 48 miljardia. Nyt menee budjetista yli 3 miljardia korkoihin vuodessa. Vasemmiston valinta on maksaa miljardeja pankkiireille sen sijaan, että ne käytettäisiin vähäosaisten palveluihin. Orpon hallituskaudella vanhojen lainoihin korkoihin tulee menemäään yli 12 miljardia. Terveisiä vihervasemmistolta pankkiireille ja samalla pyllistys köyhille.

2

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Punamullalla maa rakennettiin köyhästä alusmaasta hyvinvointivaltioksi.
      Se on historiaa.

      SMP , jonka lehti Suomen Uutiset oli, edusti pientalonpoikia silloin kun pikkutilat ei kannattaneet ja Pohjois- ja Itä Suomi tyhjentyi Ruotsiin. Lähtikö 300000 vai puoli miljoonaa? Vennamo halusi saada rötösherrat kuriin ja saikin enimmillään 17 paikka eduskuntaan.

      Jälkiteollisen yhteiskunnan ikääntyneiden pitkäaikaistyöttömien synty liittyi siihen, kun omistajat myivät tehtaansa halpatyön maihin. Yhteiskunnassa oli uusia työpaikkoja, nuoremmille. Logistiikan, tietojenkäsittelyn, ohjelmoinnin, softantestauksen ym. johon tuli muualta uusia ihmisiä.
      Uusi populistiliike syntyi vastustamaan maahanmuuttoa ja haaveili Elovena-tytöstä ja haitaritansseista ja piti ja osoitti yhteiskunnan kaikkien ongelmien johtuvan muualta tulleista. Vaikka luulen etteivät he pääomaa maasta ole vieneet yhtään!


      Minja Koskela, onnea vaan, jos on sun nimpparit. Fiksuilla ihmisillä on puheissa aina tosiasiat hallussa! Vaikka ne ei olis ihan yksinkertaisien käsitettävissä. Munkin mielestä Purran valehtelu on rumaa ja vastuutonta. Nytkään en tiedä yhtään maahanmuuttajaa, joka olisi ollut sairaalaverkkoa ajamassa alas!

      Persut taitaa olla maanmuuttajia elinkelvottomaksi! Paitsi eliitille ja kultapossuille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      371
      12375
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      263
      5427
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2665
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      910
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      872
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      746
    Aihe