Purra antoi helppoheikeille huutia loistavasti Eduskunnassa

Anonyymi-ap

Suomenmaa-lehdessä 23.9.2025, terveisiä budjettikeskustelusta:
"Perussuomalaisten Purra kritisoi esittelypuheenvuorossaan suomalaisessa politiikassa ”vuosikymmeniä vallinnutta velttoa otetta, jossa puolueet ovat tavoitelleet poliittisia pikavoittoja ja valtiontalous on päästetty rempalleen”.

Purran mukaan vaikeina aikoina tarvitaan päättäjiä, jotka asettavat kansakunnan edun oman etunsa edelle.

– Politiikassa vastuunkannosta ei valitettavasti aina palkita, mutta siinä on vastuunkannon ydin: tehdään vaikeita päätöksiä, koska isänmaan etu niin vaatii. Sitä on johtajuus.

Sen sijaan ”punavihreä populismi” johtaa valtiovarainministerin mukaan turmioon.

– Jos maalla ei ole taloudellisia voimavaroja, se menettää suvereniteettinsa; siksi näillä asioilla ei pidä leikkiä.

Purra jatkoi ryöpyttämällä vasemmistolaiseta talouspolitiikkaa.

– Vaikka te tästäkin sanasta pillastutte, sanon sen silti. Suomen populistiset päättäjät olivat valmiita jatkamaan sosialismin tiellä, vaikka alta meni metsäteollisuutta, alta meni nokiat, luvut näyttivät koko ajan, mitä tulee tapahtumaan, silti jatkettiin rahan lappamista ja huikentelevaa idealismia."

SIpilän hallitus sai lainanoton hallintaan ja seisahtumaan, mutta Rinteen sosialistinen hallitus valehteli, että "rahaa on" ja päästi lainahanat auki. Se oli housuunlaskemistaloutta. Syöntiä kuormasta, tulevaisuuden pöydistä. Rinne/Marin otti lisää lainaa 48 miljardia. Nyt menee budjetista yli 3 miljardia korkoihin. Vasemmiston valinta on maksaa miljardeja pankkiireille sen sijaan, että ne käytettäisiin vähäosaisten palveluihin. Orpon hallituskaudella vanhojen lainoihin korkoihin tulee menemäään yli 12 miljardia. Terveisiä vihervasemmistolta pankkiireille ja samalla pyllistys köyhille.

Housuunlaskemistaloudenhoito? Kun talvella pakkasella kusee housuihin, niin hetken lämmittää, mutta kohta kylmää entistä enemmän. Sitä lainanotto on, talousongelmien siirtämistä tulevaan. SDP:n tapa toimia.

7

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oho, poliitikko joka uskaltaa puhua totta.

      • Anonyymi

        "meille ei kokoomuksen leikkaukset käy" tässäkö totuuden puhuja?


    • Anonyymi

      Poliitinen jargoni on vuodesta toiseen samanlaista. Puheet ja teot ovat toistensa vastaisia, ja jälkeenpäin yritetään sitten vielä vääntää mustaa valkoseksi. Perust osaavat tämän.

    • Anonyymi

      Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) on työssään todellinen ammattilainen. Hän ei ole naistenlehtien sivuilla, bilettämällä, alkoholia nauttimalla tai puolisoa vaihtamalla hakenut julkisuutta, vaan omalla työllään ja viisaudellaan sekä tuomalla julki asioita, joita perinteiset puolueet pimittävät. Näitä naisia on Suomessa vähän, lisää tarvittaisi. Kieltämättä perussuomalaisessa puolueessa on ääriaineksia, kuten myös vihreissä ja vasemmistopuolueissa, mutta nyt meillä on taitava valtiovarainministeri ja oikein asioita hoitava hallitus.

      • Anonyymi

        Kiitos.


    • Anonyymi

      Naaman irvistys on ykkösenä, sänkyhommat 15 vuotiaana

    • Anonyymi

      Antti räpläsi kirjaa kun ei osaa muuta kun luntata sieltä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe