Peter North palaa johtoon ja väläyttää kovia otteita Venäjän suuntaan

Anonyymi-ap

Peter North palaa johtoon – väläyttää kovia otteita Venäjän suuntaan

Pitkältä sairaslomalta palannut nyrkkeilyliiton johtaja Peter North teki näyttävän paluun median eteen tänään Helsingissä. North, joka on ollut poissa julkisuudesta useita viikkoja, ilmoitti ottavansa jälleen ohjat tiukasti käsiinsä ja lupasi ”uuden aikakauden kurinalaisuutta ja voimaa” liiton toimintaan.

Yllättävä käänne nähtiin kuitenkin hänen kommentoidessaan ajankohtaisia ilmatilaloukkauksia, jotka ovat puhuttaneet viime viikkoina. North ilmoitti, että hän aikoo vastata kovalla kädellä:

”Jos Venäjä rikkoo enää kertaakaan rajoja, minä lähetän Matti Kelon hornetilla suoraan sinne muistuttamaan, että suomalaiset eivät peräänny”, North jyrähti.

Puheenvuoro sai toimittajat hieraisemaan silmiään, sillä nyrkkeilyliiton johtajan tehtäviin ei perinteisesti kuulu kansainvälisen turvallisuuspolitiikan hoitaminen. North kuitenkin korosti, että hänen mielestään ”nyrkkeilyn, puolustuksen ja kansallisen kunnian välillä on enemmän yhtäläisyyksiä kuin ihmiset ymmärtävät”.

Matti Kelo ei ole toistaiseksi kommentoinut, onko hän valmis nousemaan hornetin ohjaamoon liiton komennossa.

Lopuksi North totesi "yhden Suomalaisen miehen vastaavan noin sataa ryssää", kommentoidessaan tilannetta kotoaan Beverly Hillsistä.

1

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

        Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
        Sinkut
        627
        2882
      2. Muistatko kaivattusi

        Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
        Ikävä
        107
        1522
      3. Odotan sitä hetkeä

        kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
        Ikävä
        67
        1466
      4. Olen melko vakuuttunut

        etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
        Ikävä
        83
        1390
      5. Minkälaisessa asennossa

        Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
        Ikävä
        114
        1274
      6. Leijonat Maailmanmestareita!

        Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
        Maailman menoa
        138
        1266
      7. 104
        1115
      8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

        https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
        Maailman menoa
        138
        1051
      9. Sinä siellä lähistöllä

        Tahtoisin tutustua paremmin 💫
        Ikävä
        48
        960
      10. Mulla on ikävä

        sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
        Ikävä
        49
        919
      Aihe