Mörtin koillisrannan kaavoitus

Anonyymi-ap

Äksässä pamahti kaavoitusuutinen: https://www.aanekoski.fi/asuminen-ja-ymparisto/kaavoitus/vireilla-olevat-kaavat/asemakaavan-muutos-abrahaminrannasta-hernevalkamaan

mitä helevettiä tämä taas on? Lähes miljoonan kustannukset muutamasta tontista Äänekoskelle jotta rikkaat pääsee rakentamaan rannalle. Näin suolahtelaisena kun tänne ei saada yhtä suihkulähdettä korjattua ja tiet on kuin perunapeltoa tämän Äänekosken ökyalueen lisäkaavoittaminen on ihan käsittämätöntä touhua. Mitä helevettiä täällä tapahtuu? Tuohon alueeseen on jo kipattu rahaa aivan tolkuttomasti, tietkin päällystetty joka vuosi uusiksi jotta herraskansa voi kulkea.

16

649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisipa mukava tietää, että ketä kaupungin viisaat miehet ja naiset kuvittelee tuonne alueelle haluavan taloansa rakentaa. On niin kallioista ja kivikkoista seutua, että jo pelkät talon perustuskustannukset nousee satoihin tuhansiin.

    • Anonyymi

      yks tuttava on tuonne aikoinaan rakentanut ja nyt jo muuttanut pois. Korkeuserojen ja kivikon vuoksi louhittavaa tuli melkein 2m pahimmillaan ja sen jälkeen pitää täyttää. Louheet pitää kärrätä pois ja se vasta maksaa. Eli et ole tuon kommenttisi kanssa väärässä. Sen muistan että talon rakennuskustannukset oli korkeammat kuin mitä se siitä myydessä sai.

    • Anonyymi

      No kuten vuonna 2006 Auvisen ollessa mukana tämä puskettiin läpi. 2006 oli ns kateuskaista tulossa mutta kh veti ässän demarihihasta ja naps parille auvoiselle sdpläiselle aukeni rantatonttien saanti. Pärjäsivät vielä kaupungin arpajaisissa jostain syystä hyvin. Uskoisin että tällä kertaa kun internet on olemassa sdpn hyväveliorganisaation touhut tulevat paremmin tapetille. Sidonnaisuudet kuitenkin tunnetaan hyvin, ehkä tuononenkin sdpläisenä pääsee lopulta rannalle huilaamaan.

      • Anonyymi

        Totta turiset, tarkoitus oli että mörtin ympäri kulkee pyörätie kuten toisella puolellakin. Nythän tuossa on vielä mahdollisuus pyörätiehen koillisrannan osalta.


    • Anonyymi

      Oiskos siellä hyvävelille uusia tontteja tarjolla tiskin alta?

    • Anonyymi

      En kommentoi muuten ns. hanketta tai sen järkevyyttä, mutta kaupunki näyttää oikoneen mutkia tässäkin hommassa kun kaavaehdotusta katsoo.

    • Anonyymi

      sinne rakennetaan osattomille asuntoja.

      • Anonyymi

        Kyllä nuo kaupungin johtavat virkamiehet (ja naiset) ovat ansainneet loma-asuntonsa tuonne! Näin toimi myös saksalainen esimerkkivaltiomme muitamia kymmeniä vuosia sitten. Pro… joku oli kohteen nimi missä voidaan virkistyä oikeaoppisesti.


    • Anonyymi

      Voisko porukka jo lopettaa sen saman katkeroituneen narinan ”ökyalueista”? Se on aina sama levy: ”meille ei mitään, rikkaat saa taas tontteja”. Totuus on se, että ilman näitä niin sanottuja ”ökyjä” Äänekoski olisi kohta ihan yhtä elinvoimainen kuin vanha sahapukki sataman romukasassa.
      Ne, jotka maksaa isoja tontteja ja rakentaa hienoja taloja, maksaa myös isoimmat verot. Ja kenenkäs palvelut niillä veroilla pyörii? Niinpä myös niiden, jotka täällä huutelee netissä että kaikki rahat menee hukkaan. Jos haluatte suihkulähteen suihkuttamaan ja kadut asfalttiin, niin jonkun pitää maksaa lysti. Ja se ei synny tyhjistä tonteista ja tyhjistä lupauksista, vaan siitä että tänne saadaan asukkaita, jotka investoivat.
      Jos Mörtin rantaa ei kehitettäisi, samat valittajat huutaisivat sitten taas että ”kaupunki ei tee mitään, kaikki näivettyy”. Ihan sama mitä tehdään, aina joku kitisee.
      Onneksi Äänekoskella on päättäjiä, jotka ymmärtävät katsoa kymmenen vuotta eteenpäin eivätkä jää vellomaan kateudessa. Mörtin kaavoitus on tulevaisuutta, ja se tulevaisuus on paljon valoisampi kuin tämä ikuinen katkera jupina

      • Anonyymi

        Tokkiinsa. Minä asun mörtissä, tämähän on vallan mainio paikka. Mutta ei tuonne pimeään kivilouhosryteikköön johon ei edes aurinko paista kyllä saada naarattua kuin uusavuttomia tai muita hulluja. Täällä talon tekeminen maksaa se 400-500ke ja ikinä et rahojas saa takaisin. Hallituksen kaavailema kiinteistöveron nosto (reaalihinnan mukaan) karsii viimeiset ”paalusankarit haalareissa”.


    • Anonyymi

      Ajattelin että aloittaja kusetttaa kunnolla mutta kyllä, miljoonan kustannukset:

      ” Äänekosken investointiohjelmassa varaudutaan kaavan mukaisen katuinfran ja siihen liittyvän muun tekniikan rakentamiseen vuonna 2028. Tämä tarkoittaa samalla sitä, että alueen rakenteiden suunnittelu toteutetaan vuonna 2027. Alustavan arvion mukaan hanke tulee toteutuessaan maksamaan suunnitteluineen 950 000 €, joka on varattu investointiohjelmaan. Kustannukset saattavat muuttua, jos kaavan ehdotusvaihe poikkeaa nyt luonnosvaiheen tilanteesta”

    • Anonyymi

      Hyvin näkyy trendaavan tämä keskustelu, sisiksessä ja äksässä. Ilmeisesti ihmisiä kiinnostaa enemmän lähiluonnon säilyttäminen kuin lindelin jorinat mielipidekirjoituksissa.

      • Anonyymi
        UUSI

        Todellakin jorinoita. Ei voi käsittää miten tuon juttuja aina vaan julkaistaan.


    • Anonyymi

      Siellä meni kalaveljiltä ja kaavoittajalta kuppi nurin. Kaavoitusketju poistui 😂

    • Anonyymi
      UUSI
    • Anonyymi
      UUSI

      Nyt kaikki addressia allekirjoittamaan, niin saadaan pidettyä kaunis luontoalue ulkoilijoiden virkistyskäytössä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      69
      3874
    2. 47
      3213
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2969
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      48
      2880
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2436
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1941
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      24
      1935
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      138
      1837
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      89
      1259
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1200
    Aihe