K-citymarket

Onko cittarissa noussut hinnat?
25955
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Ainakin asiakkaat ovat lisääntyneet, siitä päätellen hinnat eivät ole nousseet. + Tarjoukset parantuneet.

Äänestä
  • Cittari mainostaa tuhansia tuotteita alennettu mutta samaan aikaan tuhansien tuotteiden hintaa nostettu kauppias aina kusettaa. Jos ja kun liha tiskin takana on mamu silloin jätän ostokset tekemättä on niin likaisen näköiset kädet että huhhh. Onneksi on muitakin kauppoja. Ilmankos media hehkuttaa kauppiaat on miljonäärejä. Huijarit aina pärjää

    Äänestä

Asiakkaat on lisääntyneet joo ja onko aukiolo kun pidentynyt. Eiks se ollut ennen vaan klo 21.00

Äänestä

Cittarista ei kannata koskaan ostaa mitään. Ylihinnoiteltua huonoa tavaraa.

Äänestä
  • Vaatteet ovat samoja kuin Sheinissä ja Temussa.

    Äänestä

Minusta ei,tuli käytyä, uusi vetäjä laittanut hösseliksi.

Äänestä

kauppiaan rouva tarvii uudet rinnat.

Äänestä

Miks?

Äänestä

Omien havaintojen mukaan laskenut niinku kauppias ilmottikin, mutta mulla on suppeahko ostosvalikoima, joten en osaa tarkemmin sanoo. Omaankin silmään näyttäisi asiakasvirta kasvaneen eli tässä mielessä tuskin nousseet, vaikka uusi kauppias ja muutokset itsessään myös herättää lisääntyvää kiinnotusta.

Nyt siellä on tekemisen meininkiä ja tarjouksissa on reilu peli,👌👍 eikä tavara lopu heti alkuunsa niinku edellisen kauppiasparin aikaan. Tarjoushaukat tietty on oma lukunsa, ja he lienee yleensä sellasia joilla ei pikkurahasta puutetta, mutta kyllä siinä pettyy ennen pitkää vakituisempi ostaja ja jättää käymättä muutenkin, jos jatkuvasti jää ilman tarjoustavaraa, vaikka menisi ensimmäisenä tarjouspäivänä.

lajijasuris

Äänestä

En laskisi kauheasti uuden kauppiaan varaan. Ei se onnistunut aiemmissakaan yrityksissä.

Äänestä
  • Nyt ainakin on tekemisen meininki ja tehty niitä uudistuksia mitä olisi pitänyt tehdä jo vuosia sitten sekä kuunneltu enemmän asiakkaiden toiveita👍Paljonko kauppias ylipäänsä pystyy vaikuttaa paljon mihinkään, kun Kesko päättää vaikka mistä ja käsittääkseni Kesko vastaa täysin myös käyttötavaroista.

    Sille ei voi mitään ettei CM pysty täällä täysipainoisesti kilpaileen Prisman kanssa, kuten pystyy vaikkapa Forssassa. Supermarketista tehtiin väkisin Citymarket vaikkei tila riitä - tästäkin Kesko päätti vuokrata osan apteekille! Tai voisi kai Kesko halutessaan laajentaa sinne K-raudan varastokatoksen suuntaan eli puretaan se pois niin mahtuu laajentaan. Ei tämänkokoinen talousalue vaan oikein riitä Prismoille ja Citymarketeille.

    lajijasuris

    Äänestä

Se on niin että kauppias tekee kaupan, ei Kesko. Katsotaan vuoden päästä missä ollaan, avajaisissa tuskin on syytä vielä ennustella tulevia. Jos huonosti menestyvä marketti vaihtaa omistajaa, niin sehän tarkoittaa sitä että edellinen kauppias heittää pyyhkeen kehään. Siinä lähtökohdat. Uudella tulokkaalla on edessä melkoinen selviytymistaistelu.

Äänestä
  • Mistä niin päättelet että kauppias tekee kaupan eikä kesko?

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Mistä niin päättelet että kauppias tekee kaupan eikä kesko?

    Mun mielestä sekä että eli Kesko päättää varmaan suurimmasta osasta mutta kyllä kauppiaan omilla toimilla sekä persoonalla on myös iso merkitys. Vielä tärkeämpää on tuotteet, brändit ja varsinkin hinnoittelu ainakin näinä aikoina.

    Samaa mieltä tuon jonkun kanssa, että JJ:lla tulee oleen erittäin haastavat ajat, mutta kai tämä CM on vain välietappi. Jos kauppa olisi aidosti menestynyt kunnolla, olisi edellinen kauppiaspari varmaan jatkanut (siirtyneet itse lähinnä ns. hallistustyöskenteluun), mutta he kutistivat väen minimiin ja muita kuluja samoin ym. saadakseen väkisin sen satatonnii vuosittain nettoa, josta suurin osa riittänee osinkoihin, kun ei isompia velkoja ole ➡️mikäs siinä lokoisia varhaiseläkepäiviä viettäessä, ja palkintoja välillä pokatessa 😉

    lajijasuris

    Äänestä

Siellä on nyt hyvä pöhinä, paljon edullistakin tavaraa, olen kyllästynyt lidlin ja prisman mainontaan.

2Äänestä

Kauppa on nykyään paljon parempi, entinen kauppias yritti vain soittaa rokkia eikä siitäkään mitään tullut.

1Äänestä
  • Ikävä kyllä tänään oli vähä sitä vanhaa meininkiä siinä mielessä, että oli kauheesti tänään tai lähipäivinä vanhaksi meneviä (vkp tai pe) mutta melkein kaikissa silti täys hinta, ja banaanit oli kaikki melkein mustia👎

    Vaikka mulla on periaate etten osta pastaruokia, kun teen niitä itsekin. Uteliaisuudesta ostin lasaagne + salaatteja muttei olis kannattanut. Lasagne oli jotain (mössö)pastaa, ei oikein maistunut ja näyttänyt lasagnelta, ja ehdottomasti pitää olla täysjyvälevyjä. Melkein joka salaatissa oli paljon valtavia meloninpaloja ja nekös täyttää lautasta äkkiä➡️ parempi kate. Li säksi liikaa nestepitoisia raaka-aineita samassa salaatissa 😞

    Jäi osa syömättä, hyvin harvoin näin teen ja olipas se hyvä etten käskenyt pistää lautasta kukkuralleen suotta niinku ihmisillä tapana on, minkä taisin sanookin mutta sekin sitten vissiin oli tyhmää taas kerran mutta miten se onkaan pohjimmiltaan 😉Mun mielestä lautaselle menee paljon enemmän kuin rasiaan, mutta hinta lienee sama...

    lajijasuris

    Äänestä

Voi voi

Äänestä

Ja vielä kerran voi !

Äänestä
  • Voi voi todellakin liikkeen ja asiakkaiden puolesta, jos kaikki hyvä onki ollu lähinnä alkuhypee mikä kyllä pikkusen näkyy jo parkkipaikalla autojen harvenemisena.

    Tänään naapurista sain kaiken mitä piti ja homman kruunasi melkein puolet halvempi oma kahvisuosikki Löfsberg Crescendo (tai esim. Juhla-Mokka/Kulta-Katriina). Tämä on jännä juttu miksi hinnoittelu noin. Mitään tarjousta/kampanjaa Prisma ei ilmoita mutta jotain on oltava, ehkä sovittu Löfsbergin kanssa...? Tarttis oikein ostaa jemmaan aina hylly tyhjäksi, jos kumminkin nousee, mutta kun sitä tarjouskahvia on nytkin ainakin kesään asti. Mä en voi käsittää sitä ihmisten valitusta kahvin hinnasta ylipäänsä, mutta varsinkin kun tarjouksia ollut viime vuosina usein joka paikassa.

    lajijasuris

    Äänestä

Käykää enemmän ostamassa siellä… tavara vaihtuu ja kauppias palkitsee.
Lähtee kohta pois ja keskolla on varaa pitää tyhjänäkin

Äänestä
  • Kyllä käydään,vapaa yrittäjyys aina kannatettavaa.

    1Äänestä


  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    No ei se nyt ihan vapaata ole, vaan kauppias toimii franchising-periaatteella eli tähän tapaan https://franchising.fi/franchisingtietoa/franchising-mita-se-on/

    lajijasuris

    No kuitenki näkyy miljoona tulot jos ei Loimaalla niin muualla. Naapurissa prisma niin siinä ei vähääkään yrittäjyyttä.

    Äänestä

Jos haluaa edullista pitää käydä monessa kaupassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko cittarissa noussut hinnat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu