Minulla on nettotulot kaikkineen noin 4000e/kk, mutta suuret menot. Omakotitalo, uusi auto ja kolme lasta. Ja kun ainoana aikuisena kaiken makselee niin ei sitä nyt niin leveästi elä kuin voisi palkasta kuvitella.
Säästöön ei jää mitään, mutta laskin tuossa että asuntolaina on lyhentynyt sentään 600e/kk viimeisten 10v aikana. Silti välillä hämmentää, minne se raha oikein hupenee
Mites muilla?
Paljonko saatte kuukaudessa säästöön?
12
801
Vastaukset
- Anonyymi
Laitan automaattisesti menemään n. 250€/kk. Jos sinä laittaisit esimerkiksi 400€, niin et huomaisi sitä mistään ku nytkin tuhlaat vain sen mitä sinulla on.
- Anonyymi
3k € ylimääräistä menee osakkeisiin joka kk.
- Anonyymi
Niinpä. Tällä hetkellä pakolliset kulut vaan on ihan hemmetin suuret. Olen kyllä aloittanut jo talouden järkeistämisen ja laskujeni mukaan noin 3vuoden päästä voin alkaa säästämään jopa 500e/kk ilman että pitäisi olla pois mistään oleellisesta.
Enkä mitenkään valita. Itsehän olen kuoppani kaivanut kun halunnut tarjota lapsille tilaa yms. Valintojahan kaikki
AP - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinpä. Tällä hetkellä pakolliset kulut vaan on ihan hemmetin suuret. Olen kyllä aloittanut jo talouden järkeistämisen ja laskujeni mukaan noin 3vuoden päästä voin alkaa säästämään jopa 500e/kk ilman että pitäisi olla pois mistään oleellisesta.
Enkä mitenkään valita. Itsehän olen kuoppani kaivanut kun halunnut tarjota lapsille tilaa yms. Valintojahan kaikki
APJäin siis tähän ”kululoukkuun” kun erosin lasten äidistä, mutten halunnut luopua omakotitalosta koska ajattelin että se on lapsille mukavinta. Ja että raha on vain rahaa. Eikä tässä nyt mitään hätää ole, olen alle 50v ja bruttopalkka kokoajan nousussa edelleen. Enköhän ehdi säästämään eläkekassan vaikka vähän leväperäinen rahankäyttäjä olen ollutkin. Tavoitteena hilata netto parissa vuodessa 5000e:ksi
Huonosta rahankäyttötaidostani huolimatta, taidan olla aika hyvä työssäni
AP
- Anonyymi
Lapset ovat kalliita. Varsinkin kolme tai enemmän jos löytyy. Ei ne millään pelkällä potulla ja ruisleivällä elä. Vaatteita kuluu koko ajan jne.
- Anonyymi
Ei voi erota koska tulee ruokot
Ei tuohon ratkaisua ole kai?
Pelkäsin aina että joku yksinhuoltaja pamahtaa raskaaksi ja elämäni tuhoutuu
Ei opiskelua ei uraa vaan jauhelihaa ja lapsilaumoja synttäreitä ja linnanmäkiä - Anonyymi
Minä makselen 350 €/kk lainoja Omakotitalo n.200n omalla tontilla, vielä kolme vuotta. Ajan 20 vuotta vanhalla Volvolla. Olen ollut työttömänä jo 15 vuotta. Mutta kun kaikki ostokset laittaa tarkasti järkeviin niin voin hyvin kuitenkin elää ja jopa pari kertaa vuodessa ulkomaan reissussa. Toki emäntä käy vielä töissä.
- Anonyymi
Minä saan pienestä eläkkeestäni pakollisten menojen jälkeen laitettua säästöön 1500€.
- Anonyymi
Eläkkeestäni jää suunnilleen saman verran käteen. Myin omakotitaloni poikani perheelle ’sukulaishintaan’ ja muutimme kaupungin keskustaan omaan noin 80 neliön asuntoon. Ja kaikki lapseni jo nkin omillaan, joten rahaa jää hyvin säästöön, vaikkei mitään säästötavoitetta olekaan.
Kesämökki ja matkustelu vie kohtuullisen osan. Ba erilaiset kulttuuritapahtumat. Auton vaihdoin kesällä uuteen ja siitä pikkuisen lainaa.
No vaimonkin kohtuullinen eläkekin lisätulona.
En rikastuun pääse, muttei tarvitsekaan… - Anonyymi
Nostakaa hintoja, niin aina on vaikeampaa säästäminen.
- Anonyymi00011
Koko maailmaan sijoittavaan osakerahastoon 100 eur kk - toimii hyvin jo vuodesta 2015.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1764967Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184346Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993087Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2482910Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432852- 522491
- 271919
- 341723
- 211711
- 631677