Pitäskö vuokranantajan ilmoittaa vuokralaiselle että asunnossa on ollut asbestia joka on purettu ja korjattu
Vuokrattava asunto
13
169
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tarvitse.
- Anonyymi
Lisään vielä, että monissa paikoissa on asbestia, jota ei ole korjattu. Laattojen saumoissa, mattojen liimoissa yms. Ei niistäkään tarvitse ilmoittaa. Asbesti ei ole vaarallista ennen kuin sitä aletaan purkamaan ja sitähän vuokralaisella ei ole oikeutta tehdä. Ei edes osakkeenomistajalla ilman asbestitutkimusta ja korjausta.
- AnonyymiUUSI
Jos asuu talossa, joka on rakennettu ennen vuotta 1994, on mahdollista, että asbestia löytyy. Sen jälkeen sen käyttö on ollut kielletty. Ei omistajat, taloyhtiöt tai vuokranantajat voi varmuudella tietää, että onko rakenteissa asbestia. Se selviää asbestikartoituksessa, kun isompia remontteja aletaan tekemään.
- AnonyymiUUSI
Juuri noin.
- AnonyymiUUSI
Asbestityö pitää tehdä asiallisesti,. Jos on tehty huonosti asunto on epäterveempi kuin enne remonttia.
- AnonyymiUUSI
Pitää ilmoittaa. Lisäksi vuokranantajan pitää pestä pyykkisi ja pyyhkiä perseesi.
- AnonyymiUUSI
Tässä missä asun oli kahdessa asunnossa asbestia mutta ei muissa, aika ihmeellistä kun asunnot on samaan aikaan tehty
- AnonyymiUUSI
Pitää,ei siitä haittaakaan voi olla kun kunnolla tehty.Huonosti tehty terveysriski.
- AnonyymiUUSI
Ei se asbesti nyt niin kauhea aine ole. Jos olisi niin ennen 1994 rakennetuissa taloissa asuneet olisivat voineet pahoin. En tiedä yhtään tällaista tapausta.
Enemmän nyt voidaan pahoin kun muovitetut talot homehtuvat ja sitä keuhkot eivät kestä.- AnonyymiUUSI
Asbestista tuli myrkyllinen vasta kun joku virasto julisti että asbesti on myrkyllinen aine. Ja sille haettiin käyttökielto 1994 jälkeen.
Ennen sitä asbesti oli hyvä esim. saunan kiukaan takana ja siitä ylöspäin seinässä. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Asbestista tuli myrkyllinen vasta kun joku virasto julisti että asbesti on myrkyllinen aine. Ja sille haettiin käyttökielto 1994 jälkeen.
Ennen sitä asbesti oli hyvä esim. saunan kiukaan takana ja siitä ylöspäin seinässä.Ei ne ole kertomassa kuinka hyvä se oli.
- AnonyymiUUSI
Ulkomailla monissa 1800-luvulla rakennetuissa taloissa on asbestia. Ei siitä mitään haittaa ole, kunhan ei ala sitä sorkkimaan.
- AnonyymiUUSI
Yhtä vaarallista se formaldehydi oli mitä oli ennen lastulevyissä ja kerrostalojen seinissä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400