Pitäskö vuokranantajan ilmoittaa vuokralaiselle että asunnossa on ollut asbestia joka on purettu ja korjattu
Vuokrattava asunto
17
355
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tarvitse.
- Anonyymi
Lisään vielä, että monissa paikoissa on asbestia, jota ei ole korjattu. Laattojen saumoissa, mattojen liimoissa yms. Ei niistäkään tarvitse ilmoittaa. Asbesti ei ole vaarallista ennen kuin sitä aletaan purkamaan ja sitähän vuokralaisella ei ole oikeutta tehdä. Ei edes osakkeenomistajalla ilman asbestitutkimusta ja korjausta.
- Anonyymi
Jos asuu talossa, joka on rakennettu ennen vuotta 1994, on mahdollista, että asbestia löytyy. Sen jälkeen sen käyttö on ollut kielletty. Ei omistajat, taloyhtiöt tai vuokranantajat voi varmuudella tietää, että onko rakenteissa asbestia. Se selviää asbestikartoituksessa, kun isompia remontteja aletaan tekemään.
- Anonyymi
Juuri noin.
- Anonyymi
Asbestityö pitää tehdä asiallisesti,. Jos on tehty huonosti asunto on epäterveempi kuin enne remonttia.
- Anonyymi
Pitää ilmoittaa. Lisäksi vuokranantajan pitää pestä pyykkisi ja pyyhkiä perseesi.
- Anonyymi
Tässä missä asun oli kahdessa asunnossa asbestia mutta ei muissa, aika ihmeellistä kun asunnot on samaan aikaan tehty
- Anonyymi
Pitää,ei siitä haittaakaan voi olla kun kunnolla tehty.Huonosti tehty terveysriski.
- Anonyymi
Ei se asbesti nyt niin kauhea aine ole. Jos olisi niin ennen 1994 rakennetuissa taloissa asuneet olisivat voineet pahoin. En tiedä yhtään tällaista tapausta.
Enemmän nyt voidaan pahoin kun muovitetut talot homehtuvat ja sitä keuhkot eivät kestä.- Anonyymi
Asbestista tuli myrkyllinen vasta kun joku virasto julisti että asbesti on myrkyllinen aine. Ja sille haettiin käyttökielto 1994 jälkeen.
Ennen sitä asbesti oli hyvä esim. saunan kiukaan takana ja siitä ylöspäin seinässä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asbestista tuli myrkyllinen vasta kun joku virasto julisti että asbesti on myrkyllinen aine. Ja sille haettiin käyttökielto 1994 jälkeen.
Ennen sitä asbesti oli hyvä esim. saunan kiukaan takana ja siitä ylöspäin seinässä.Ei ne ole kertomassa kuinka hyvä se oli.
- Anonyymi
Ulkomailla monissa 1800-luvulla rakennetuissa taloissa on asbestia. Ei siitä mitään haittaa ole, kunhan ei ala sitä sorkkimaan.
- Anonyymi
Kyllä sitä on Suomessakin.Ja paljon.
- Anonyymi
Yhtä vaarallista se formaldehydi oli mitä oli ennen lastulevyissä ja kerrostalojen seinissä
- Anonyymi
Myös lasivilla on vaarallinen, jos pääsee siitä kuituja huoneilmaan. Kastuttuaan ei helposti kuivu ja sitten homehtuu helposti.
- Anonyymi
Cyproc-levykin, jolla asbesti korvattiin on vaarallinen, koska se kartonki kostuu helposti ja alkaa keräämään homepilkkua hyvin nopeasti...
Asbestin kieltäminen rakentamisessa on yksi rakennusalan suurimmista tragedioista. Aine oli aivan erinomainen juuri kylmän, lämmöneristämiseen, ei homehtunut millään ilveellä, erinomainen palokatko.
Tottakai siinä vaaransa on, mutta kuten täällä on mainittu, niin on monessa muussakin asiassa. Parempi olisi ollut vain kehitellä parempi prosessi rakentamiseen. Purkamiseenhan ne jo on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2782593Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."772443SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis512182Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj671844- 1201618
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis591544- 1341396
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin731288Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.871099Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli761089