Henkilökortilla voit todistaa henkilöllisyytesi erilaisissa asiointitilanteissa, myös sähköisessä asioinnissa. Henkilökortilla voit myös tehdä sähköisen allekirjoituksen. Kortin sirulla on kansalaisvarmenne, joka mahdollistaa tunnistautumisen ja allekirjoittamisen.
Jotta voit käyttää kansalaisvarmennetta edellä mainittuihin asioihin, on kansalaisvarmenne ensin aktivoitava.
Kansalaisvarmenteella asiointiin tarvitset:
- tietokoneen
- kortinlukijan
- kortinlukijaohjelmiston
- henkilökohtaiset tunnusluvut.
Kansalaisvarmenteen avulla tapahtuva sähköinen asiointi on turvallista. Sähköisesti allekirjoitettu asiakirja on juridisesti yhtä sitova kuin käsin allekirjoitettu.
Lähde:
https://dvv.fi/kansalaisvarmenne-henkilokortilla
Henkilökortiln sirulla on kansalaisvarmenne - sähköinen asiointi
4
230
Vastaukset
- Anonyymi
Paljonko kortinlukija maksaa?
- Anonyymi
Tiedän, että Identiv Utrust 2700 R kortinlukija ainakin toimii tässä yhteydessä. Se taisi maksaa jotakin luokkaa 30 - 35 €.
- Anonyymi
Vaatii siis kortinlukijaohjelmiston asentamisen koneelle.
https://dvv.fi/kansalaisvarmenne-kortinlukijaohjelmisto - Anonyymi
Aihetta liippaava artikkeli on tämä:
Kelan ja verottajan kirjeet jäävät historiaan
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011137424.html
Viranomaiset patistelevat asiakkaitaan ottamaan Suomi.fi-tunnukset käyttöön.
- Viranomaiset siirtyvät lähettämään postia Suomi.fi-viesteinä sähköisesti paperikirjeiden sijaan.
- Digi- ja väestötietovirasto alkaa toukokuussa ehdottaa Suomi.fi-viestien käyttöönottoa verkkopalveluihin kirjautuessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2824751Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k502959Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7986Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78961