Kokoomus ja ek on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Talouden alamäki ja taantuma tai

Anonyymi-ap

Kokoomus ja ek on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot.

Talouden alamäki ja taantuma tai lama, Euroopan pahin velkaantuminen ja Suomen pahin velanotto, luottoluokituksen putoaminen alimmaksi 30 vuoteen, Euroopan huonoin työllisyyskehitys -70 000 työpaikkaa, EU:n toisiksi korkein ja Suomen 25 vuoteen korkein työttömyys, ennätyskonkurssit 25 vuoteen, pudonneet verotulot, pudonnut kulutuskysyntä, Valtion eläkerahastosta ja asuntorahastosta pummaukset, yli 15% kasvaneet toimeentulotukimenot, 110 000 uutta köyhää joista 31 000 lapsiköyhiä, työmarkkinarauhan menetys, työläiskansan ja kuluttajien luottamuksen menetys jne. jne.

17

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokoomus ja EK ovat Suomen kansan vihollisia ja erittäinkin epärehellisiä ja pilkallisia duunareita kohtaan.

      Kokoomuslaiset ja EK valehtelevat kaikesta mistä vaan keksivätkään. Ovat rasistisia työpaikkakiusaajia.

      • Anonyymi

        Noin kommentoi Venäjä-henkisen diktatuurin ihailija. Siellähän ei ay-liikkeellä ole mitään sijaa yhteiskunnassa.


      • Anonyymi

        👺👺👺👺👺👺👺
        Mitä hyvää kokoomus on koskaan saanut aikaiseksi suomen kansalle
        Kansallinen Kokoomus
        Hallituksen saavutukset tähän asti, listaa saa päivittää

        - Leipomoiden lakiin säädetty yötyölisä poistetaan.
        - Eläkeikä nousee.
        - Työmatkakulujen omavastuu nousee 750 eurosta 900 euroon ja tilapäiset korotukset jäävät pois.
        - Määräaikainen työsopimus ilman perustetta.
        - Yt- ja lomautustilanteissa palkanmaksu katkaistaan viikossa.
        - Ensimmäinen sairauspäivä ilman palkkaa.
        - Potkut voidaan antaa ilman painavaa syytä.
        - Yt-velvoite pois alle 50 hengen yrityksistä.
        - Takaisinottovelvoite pois alle 50 hengen yrityksistä.
        - Työntekijöitä sitova paikallinen sopimus ohi luottamusmiehen.
        - Työehtosopimusten vähimmäissuoja heikkenee ja yleissitovuus uhkaa poistua.
        - Pakkolait voimaan - estää sopimasta lakia parempia työehtoja.
        - Lakko-oikeuden rajoitukset estävät työntekijöitä puolustamasta etujaan.
        - Lakkosakkoja korotetaan - myös henkilökohtainen sakko.
        - Poliittisten lakkojen kesto enintään 1 päivän.
        - Tukilakkoja rajoitetaan - vahvat alat eivät voi tukea heikompia.
        - Ruuvia kiristetään vain työntekijäpuolelta- työnantajan TES-rikkomuksiin ei
        kiristyksiä.
        - Ansiosidonnaisen työssäoloehto 12 kuukauteen.
        - Työssäoloehdon euroistaminen - heikentää osa-aikaisten ja pätkätyöläisten
        mahdollisuutta päästä ansioturvan piiriin.
        - Ansiosidonnaisen porrastus - 8 viikon jälkeen 20% leikkaus.
        - Omavastuupäivät 5 →7 ja lomakorvaus jaksotetaan.
        - Suojaosat pois - ei lyhyitä keikkatöitä työttömänä.
        - Lapsikorotukset pois
        - Vuorotteluvapaa lakkautetaan.
        - Aikuiskoulutustuki lakkautetaan.
        - Hallitus asettaa lainsäädännöllä palkankorotuksille katon.
        - Valtakunnansovittelijan kädet sidotaan, eikä sovittelusta voi saada viennin
        tason ylittäviä palkankorotuksia.
        - Muista myös kiky-sopimus vuodelta 2015 - maksanut palkansaajille jo yli 14
        miljardia euroa. https://kikykello.fi/
        - Väläytelty jo että tulevaisuudessa edessä sunnuntailisien ym. poistaminen.

        Ja "työväenpuolue" persut innolla muutoksessa mukana.


        Äänestä SDP sinun etujen ajaja jos ole köyhä alle 200 000 e tienaava
        Etkä moni miljonääri


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Noin kommentoi Venäjä-henkisen diktatuurin ihailija. Siellähän ei ay-liikkeellä ole mitään sijaa yhteiskunnassa.

        Samoin ei suomen kokoomusjohtoisesea äärioikeisto dikatatuurissa jossa rikkaat saa kaikki kansan berorahat ja muutkin tulot lopulta

        Tajusitko Lyyli


      • Anonyymi

        ORPOISMIA PAHIMMOILLEEN


      • Anonyymi

        HEI, SOVCIMME SIITÄ HÄKÄN KANSSA HALLITUSNEUVOTTELUISSA, PETTERI TÄSMENTÄÄ.


      • Anonyymi

        HEI, SOVCIMME SIITÄ HÄKÄN KANSSA HALLITUSNEUVOTTELUISSA, PETTERI TÄSMENTÄÄ.


      • Anonyymi

        TUSKIN KAIKESTA?


      • Anonyymi

        👺👺👺👺👺👺🎩🎩🎩🎩🎩💩💩💩💩💩💩
        Orpon ensimmäinen valhe koskee huolta Suomen talouden velkaantumisesta. Orpo johti kokoomuksen vaaleihin lupauksella, että on aika lopettaa velaksi eläminen. Lopputuloksena on se, että velkaantuminen jatkuu vähintään samaa tahtia kuin ennenkin.

        Huhtikuussa 2025 Orpo osoitti kaikki huolipuheensa valheiksi. Hallitus antoi isolla kauhalla veronkevennyksiä, joista suurimman hyödyn keräävät kaikkein suurituloisimmat. Heidän lisäkseen hyötyjiä ovat suuryritykset, jotka saavat yhteisöveron alennuksen.


    • Anonyymi

      Joo ei ole koskaan ennen kurjistettu työläisten ja työttömien elämää niin paljon kun tämän hallituksen aikana.

      • Anonyymi

        Ei ollut yllätys ! Rikkaitten rikastuttaminen ei pelastanutkaan Suomea !


        Työttömyys kasvaa edelleen kohti loppuvuotta ja velka kasvaa. Oppositio teki välikysymyksen velkaantumisesta, jonka hallitus lupasi loppuvan.
        Lamahallitus on heittänyt roskakoriin tavoitteensa. Valtion talous menee hallitsemattomasti kohti syvää päätyä.


      • Anonyymi

        HEI , PETTERI OLETKO LAPISSA?


    • Kyllä nuo ongelmat ovat eniten juuri ay mafian diktatuuripyrkimysten aikaansaamia. Ay mafia kun ei kykene tai halua korjata virheitään vaan haluaa laskuttaa niistä muita eli yrityksiä!

    • Anonyymi

      Extyökkäei ei asu kotonaan vaan hoidossa jossain taimsitten hän on satonen

    • Anonyymi

      💩💩💩💩💩💩💩💩
      Petteri Orpon oikeistohallitus tekee kovaa luokkapolitiikkaa, jossa valtion velkaantuminen on korkeintaan toissijainen huoli. Orpon vaaleja edeltävät puheet ovat nyt osoittautuneet valheiksi, kirjoittaa KU:n päätoimittaja Jussi Virkkunen.
      Jussi Virkkunen
      24.4.2025 9.52
      Pääministeri Petteri Orpo (kok.) valehteli suomalaisille. Ensin hän valehteli oppositiojohtajana, sen jälkeen pääministerinä.

      Orpon ensimmäinen valhe koskee huolta Suomen talouden velkaantumisesta. Orpo johti kokoomuksen vaaleihin lupauksella, että on aika lopettaa velaksi eläminen. Lopputuloksena on se, että velkaantuminen jatkuu vähintään samaa tahtia kuin ennenkin.

      Huhtikuussa 2025 Orpo osoitti kaikki huolipuheensa valheiksi. Hallitus antoi isolla kauhalla veronkevennyksiä, joista suurimman hyödyn keräävät kaikkein suurituloisimmat. Heidän lisäkseen hyötyjiä ovat suuryritykset, jotka saavat yhteisöveron alennuksen.

      Yhteisöveron laskun ideana on se, että yrityksille jäisi enemmän rahaa käyttöön esimerkiksi investointeihin. On hyvin mahdollista, että yritykset investointien asemesta kaatavat ylimääräisen rahan osinkoina ulos. Silloin suurimmat hyötyjät ovat ketkäs muutkaan kuin suurituloisimmat, joilla on eniten osakevarallisuutta.

      Lasku tästä kaikesta jää muiden maksettavaksi. Julkinen talous ottaa osumaa, mutta rikkaimmat porskuttavat entistä äveriäämpänä eteenpäin. Se on kovaa luokkapolitiikkaa, mutta luonnollisesti oikeistohallituksella on siihen oikeus.

      Hallitus yrittää myös taikatemppua, kun se käyttää vuonna 2027 eli eduskuntavaalivuonna Valtion eläkerahastosta noin miljardi euroa. Sillä on tarkoitus saada tilastoissa velkakehitys hetkeksi tasaantumaan. Sipilän hallitus teki vastaavan tempun vuonna 2017, kun se käytti valtion vientitakuulaitos Finnveran rahoja parantamaan hetkellisesti velkatilastoa. Valtiovarainministerinä oli silloin Petteri Orpo.

      Erityissuojelusta
      Ennen vaaleja Orpo lupasi, että koulutus on hallituksen erityissuojeluksessa. Jotta suurituloisimpien veronkevennykset voidaan edes osin rahoittaa, leikkaa hallitus koulutuksesta. Rahaa rikkaille, tulevat sukupolvet kärsivät. Melkoinen kasvutoimi!

      Hallitus niistää korkeakouluilta kymmeniä miljoonia lisää. Yliopistoilta leikattiin paljon Juha Sipilän (kesk.) porvarihallituksen aikaan, nyt tarjotaan lisää samaa herkkua.

      Opetusministeri Anders Adlercreutz (r.) julisti juhlavasti, kuinka aloituspaikkoja korkeakouluihin lisätään. Samaan aikaan kouluilta otetaan rahaa pois – mielenkiintoinen yhtälö sekin.

      Lisäksi hallitus leikkaa kuntien valtionosuuksista. Kuntien suurin menoerä liittyy koulutukseen, joten todennäköisesti suurin isku osuu myös peruskoulutukseen. Kun kunnat ovat jo valmiiksi eriarvoisessa asemassa, tulee päätös todennäköisesti lisäämään kehitystä entisestään.

      Orpo siis valehteli koulutuksen olevan turvassa. Ei ollut. Tältä hallitukselta turvassa ovat vain kaikkein hyväosaisimmat.

      Arvovalinnoista
      Pääministerinä Orpo lupasi, että keneltäkään ei vaadita liikaa. Hallituksen leikkausten vuoksi Suomessa on kasvussa asunnottomuus, työttömyys, konkurssit ja epätoivo.

      Kaikkein heikoimmassa asemassa olevilta on viety paljon. Lapsiperheköyhyys on kasvussa, mutta onneksi 80-vuotiaan vuorineuvoksen verotus kevenee. Arvovalinta sekin.

    • Anonyymi

      SATOA KORJATAAN.

    • Anonyymi

      Näin kertovat oikeasti vallassa olevat tahot:
      https://x.com/newstart_2024/status/1994819589121757520

      - Goldman Sachs, JP Morgan, IMF, World Bank — their own reports openly state the only way out of unpayable global debt is engineered inflation on a scale never seen before
      - The “Great Reset” isn’t a conspiracy theory — it’s published UN/WEF policy: deliberate stagflation, forced de-growth, phased-out farming (already rolling out in Netherlands, Ireland, Sri Lanka), 15-minute cities, carbon lockdowns, neo-feudalism under BlackRock & friends
      - Their explicit goal, in their own words: collapse the West down to Third-World levels so there’s “nowhere left to run”
      - AI overlords, end of the family, post-human future — straight from Klaus Schwab & Yuval Harari’s books

      Kenen palkkalistoilla tuo suomen pelastanut sanna taas onkaan? Tai orpo, tumppi, anneli, li ja kumppanit?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      117
      12385
    2. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      61
      4806
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      155
      4427
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      465
      4178
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      118
      4108
    6. 73
      3748
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2843
    8. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      23
      2761
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2069
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      21
      1667
    Aihe