https://kevytyrittajaksi.com/laskutus-yksityishenkilona-ilman-yritysta/
"Miten laskun tekeminen yksityishenkilönä laskutuspalvelun kautta käytännössä tapahtuu?
Yksityishenkilönä laskuttaminen on helpointa käydä läpi esimerkin avulla:
1. Rekisteröidyt valitsemasi laskutuspalvelun eli kevytyrittäjyyspalvelun verkkosivuille ja näppäilet asiakkaallesi 1255 euron (1000 € + alv 25,5 %) laskun. Laskuun lisätään myymäsi palvelun mukainen arvonlisävero, koska käytät laskutuspalvelun y-tunnusta ja he ovat arvonlisäverovelvollisia. Laskutuspalvelu ohjaa sinua laskun tekemisessä, joten aiempaa kokemusta laskuttamisesta, arvonlisäverosta tai pakollisista laskumerkinnöistä ei tarvita."
Eikö yrittäjät laskuta y-tunnuksella ja yksityishenkilöt aina ilman y-tunnusta? Yritys- ja yhteisötietolaki 15 §. Jos käyttää laskutuspalvelun y-tunnusta, eikö laskuttaja ole kevytyritysfirma?
Mitä laki sanoo, kuka on kevytyrittäjän laskuttaja?
5
465
Vastaukset
- Anonyymi
Kysymys on toiminimellä toimivan yrittäjän tekemästä laskutuksesta. Toiminimi on oltava, jos yritystoiminnassa on kiinteä toimipaikka, tai palkattu työntekijä (muu kuin läheinen).
Yritys sen sijaan on avoin yhtiö, kommandiittiyhtiö tai osakeyhtiö. - Anonyymi
Yleinen huomio on, että yrittäjät laskuttavat omalla y-tunnuksellaan; yksityishenkilöt eivät ole arvonlisäverovelvollisia eivätkä normaalisti laskuta y-tunnuksella ilman yritystä.
Kun käytät laskutuspalvelua, lasku lähetetään ja tilitetään laskutuspalvelun y-tunnuksella; palvelu hoitaa ALV:n, verojen ja tulorekisterin ilmoitukset ja perii palvelumaksun, minkä vuoksi käytännössä laskun vastaanottaja maksaa laskutuspalvelulle eikä suoraan sinulle yksityishenkilönä.
Johtopäätös on, että käyttämällä laskutuspalvelun y-tunnusta laskuttajana näkyy laskutuspalveluyritys; se ei tee sinusta kuitenkaan yritystä ellei käytä omaa y-tunnusta tai ryhdy yrittäjäksi.- Anonyymi
"Kun käytät laskutuspalvelua, lasku lähetetään ja tilitetään laskutuspalvelun y-tunnuksella;"
Ja kysymys kuuluukin, onko laskuttaja se, joka antoi toimeksiannon laskutuspalveluyritykselle vai se, joka omistaa laskussa olevan y-tunnuksen.
- Anonyymi
Oletko palkkatyössä? Et, jos otat toimeksiantoina vastaan, ja teet työn. Laskutetaan välikäden, eli laskutuspalvelun kautta, jolle itse tulostasi maksat, että se hoitaa sen kanssa sovitut asiat.
Juridisesti olet itse ihan yhtä paljon yrittäjä, kuin se taho joka pyörittää laskutuspalvelua.
Työsuhteen määritelmät: työsopimus, työnantajatahon noudattaman työehtosopimuksen käyttö. Sekä työnantajan direktio-oikeus.
Nämähän puuttuvat täysin yrittäjältä, joka tekee toiminimellä.
Se sana kevyt-, on vsin sana, joka kuvaa sitä tilannetta, että yrittäjä käyttää laskutuspalvelua hoitamaan yrityksensä velvoitteista osan.( Alvin tilitykset,ennakonpidätykset,jne asiat.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse894694Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133872Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1913723Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.732123Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301192
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1551147- 531055
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924